دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی دیجیتال - دیجیتال مارکتینگ

اگر می خواهید یک استراتژی بازاریابی دیجیتال ایجاد کنید، از کجا شروع می کنید؟ بازاریابی دیجیتال برای رونق کسب و کار یک چالش بزرگ برای صاحبان کسب و کارهاست که اجرای درست آن می توان تاثیر بسیاری بر فروش محصولات و خدمات آنها داشته باشد. اگر کسب‌ و کار شما یک برنامه بازاریابی استراتژیک نداشته باشد، مشکلات زیادی حتی با وجود خدمات با کیفیت به وجود خواهد آمد. بنابراین نیاز است تا افراد راه حل های بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ را فرا گرفته و آنها را به کار گیرند تا بتوانند به موفقیت بالایی در حرفه خود دست یابند. زیرا بسیاری از کسب ‌وکارها می‌ دانند که امروزه کانال ‌های دیجیتال و موبایل چقدر برای جذب و حفظ مشتریان حیاتی هستند.

اما دیجیتال مارکتینگ چیست و چگونه می توان با استفاده از آن با مشتریان خود یک ارتباط بالقوه برقرار کرد؟ در این مطلب به ارائه توضیحاتی در رابطه با دیجیتال مارکتینگ و تمام نکات مربوط به آن پرداخته شده است.

ساخت فیلم صنعتی

دیجیتال مارکتینگ را بهتر بشناسیم

اساساً دیجیتال مارکتینگ به هرگونه تلاش برای بازاریابی به صورت آنلاین گفته می شود. بازاریابی ایمیلی، تبلیغات پرداخت به ازای کلیک، بازاریابی رسانه های اجتماعی و حتی وبلاگ نویسی همگی نمونه های عالی از بازاریابی دیجیتال هستند که به معرفی افراد به شرکت شما و متقاعد کردن آنها برای خرید کمک می کنند.

در واقع بازاریابی دیجیتال، به طور خاص، به دستیابی به اهداف بازاریابی از طریق به کارگیری فناوری‌ ها و رسانه‌ های دیجیتال اشاره دارد. یک استراتژی بازاریابی دیجیتال، فناوری و رسانه را در فعالیت ‌های بازاریابی مختلف ادغام می‌کند.

انواع مختلف فناوری های بازاریابی عبارتند از:

 • وب سایت های شرکت
 • برنامه های موبایل
 • صفحات شرکت رسانه های اجتماعی
 • موتورهای جستجو
 • تبلیغات
 • ایمیل و اتوماسیون
 • مشارکت دیجیتال با سایر شرکت های دیجیتال

با این حال، برای موفقیت در کسب و کار، تکنیک های دیجیتال باید با رسانه های سنتی مانند چاپ، تلویزیون و پست مستقیم به عنوان بخشی از ارتباطات بازاریابی چند کاناله ادغام شوند تا بتوان ارزش کار خود را به صورت واقعی نشان داد. در هر تکنیک، تعداد زیادی تاکتیک دقیق وجود دارد که برای موفقیت دارای اهمیت هستند.

خدمات دیجیتال مارکتینگ

مزایای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

داشتن یک بازاریابی دیجیتال به شما در موارد زیر کمک می کند:

 • ایجاد آگاهی و تعامل هم قبل و هم بعد از فروش آسان تر می شود
 • به شما کمک می کند تا خریداران بالقوه را به خریداران بالفعل تبدیل کنید.
 • دیجیتال مارکتینگ باعث می شود تا کسب و کار مورد نظر دهان به دهان چرخیده و به همه افراد معرفی گردد.
 • با ارائه پیشنهادهای مناسب در زمان مناسب، طول مدت زمان خرید خریدار را کوتاه می کند.

در واقع در دیجیتال مارکتینگ، با به کارگیری ابتکارات بازاریابی دیجیتال، سازمان شما می تواند یک کسب و کار مشتری مدار منسجم تر و مشتری محور ایجاد کند که با مخاطبان هدف شما به راحتی ارتباط برقرار می کند. همچنین دری را برای تعامل مداوم با مشتری حتی پس از خرید باز می کند، که می تواند به تیم های بازاریابی کمک کند تا وفاداری به برند را به طور مؤثرتری تقویت کنند و حفظ مشتری را بهبود بخشند.

خدمات دیجیتال مارکتینگ

بررسی انواع کانال های دیجیتال مارکتینگ

روش های مختلفی برای انجام دیجیتال مارکتینگ وجود دارد که با توجه به بازار هدف و نوع محصول می توان از آنها استفاده کرد. گاهی بهتر است از بازاریابی چند کاناله یا بین کانالی استفاده کرد به این معنا که روش های مختلف بازاریابی را جهت تعامل بهتر با مشتری مورد استفاده قرار داد. انجام این کار امروزه با استفاده از گوشی های هوشمند، تبلت و لپ تاپ و استفاده از شبکه های اجتماعی امکان پذیر است. در اینجا ما به بررسی پر کاربردترین روش های دیجیتال مارکتینگ پرداخته ایم:

دیجیتال مارکتینگ از طریق ایمیل

بازاریابی ایمیلی یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین شکل های دیجیتال مارکتینگ است که توسط بازاریابان مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. با بازاریابی ایمیلی، داده‌ های مشتری را در نقاط تماس مختلف جمع‌آوری می‌کنید، علاقمندی هایی آنها را مورد بررسی قرار داده و در نهایت اجازه اضافه کردن آنها را به فهرست های ایمیل خود دریافت می‌کنید. محتوای ایمیل می تواند شامل اطلاعات مربوط به محصولات و خدمات شما، اخبار مربوط به شرکت و رویدادهای شما، پیشنهادات شخصی و خلاصه هایی از کار فنی یا تجاری شما باشد. بازاریابی ایمیلی بخشی از هنر و بخشی علم است. ایمیل ‌های دیجیتال شما باید جذاب باشند و همچنین باید تعادلی بین ارسال ایمیل ‌ها وجود داشته باشد.

دیجیتال مارکتینگ ویدیویی

ویدیو یکی از قدرتمندترین کانال های دیجیتال مارکتینگ موجود است. مردم ویدیو را دوست دارند و محتواهایی که به صورت ویدیو هستند برای آنها جذابیت بیشتری دارد. یوتیوب بیش از دو میلیارد بیننده ماهانه دارد که وارد سیستم شده اند. بازاریابی ویدیویی باعث ایجاد آگاهی از برند، افزایش ترافیک دیجیتال و افزایش نرخ تبدیل می شود.

بیشتر بخوانید: ویژگی های یک تیزر تبلیغاتی خوب

خدمات دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ از طریق رسانه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی یک راه عالی برای دستیابی به یک مخاطب خاص و هدفمند و ارتباط مستقیم با مشتریان و مشتریان بالقوه است. اینکه از کدام پلتفرم های رسانه اجتماعی استفاده می کنید بستگی به مخاطب هدف شما دارد. فیس بوک همچنان بزرگترین پلتفرم رسانه اجتماعی در سراسر جهان است. اینستاگرام و TikTok نیز از جمله پلتفرم های محبوب در میان کاربران مختلف است و لینکدین مکانی عالی برای ارتباط با خریداران در مراحل اولیه چرخه خرید است.

هر پلتفرم رسانه اجتماعی دارای انواع مختلفی از محتوا است، اما همه آنها بسیار متمرکز بر ویدئو و تصویر هستند. بنابراین هنگام ایجاد محتوا، همیشه به خاطر داشته باشید که چگونه می‌خواهید آن را از طریق رسانه ‌های اجتماعی توزیع کنید و سپس محتوای خود را بر اساس آن تنظیم کنید.

دیجیتال مارکتینگ از طریق پیامک (SMS و MMS)

در کنار بازاریابی ایمیلی، پیام ‌های متنی مستقیم‌ترین راه برای دستیابی به مشتریان است. اما مانند رسانه ‌های اجتماعی، پیام ‌ها نیز باید مختصر باشند تا مؤثر واقع شوند. تیم ‌های بازاریابی می‌توانند از سرویس‌های پیام کوتاه یا SMS  که فقط متنی هستند یا پیام‌های چندرسانه‌ای (MMS) که می‌تواند شامل ویدیوها و گیف‌ها باشد، استفاده کنند.

خدمات دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ محتوا

بازاریابی محتوا به شما این امکان را می دهد که در حین ارائه پیام خود، ارتباط خود را با مشتریان بالقوه و مشتریان مختلف شخصی سازی کنید. هرچه محتوای شما شخصی‌تر باشد، احتمال این که مورد علاقه افراد مختلف قرار گیرد بیشتر خواهد بود. با این حال، محتوای شما باید با هدف و علاقه مخاطبان هدف شما هماهنگ باشد.

انواع محتوا می تواند شامل کپی ایمیل، صفحات لندینگ سایت ها، اینفوگرافیک ها، کتاب های الکترونیکی، چکیده های تجاری، تبلیغات بنری، ویدئوها، پیام های متنی، تبلیغات، خبرنامه ها، بیانیه های مطبوعاتی، مقالات، وبلاگ ها و کارت پستال های دیجیتال باشد. تولید محتوا را می توان در تمام روش های بازاریابی استفاده کرد، اما این نکته را باید مد نظر قرار داد که همه محتوای شما باید یک صدا و پیام ثابت داشته باشد.

دیجیتال مارکتینگ از طریق SEO

بهینه ‌سازی موتور جستجو (SEO) محتوای وب‌سایت را بهینه می‌کند تا بیشتر و بیشتر در نتایج جستجو ظاهر شود و باعث افزایش ترافیک به محتوای شما شود. نتایج خوب سئو به کلمات کلیدی و بهینه سازی صفحه بستگی دارد. استفاده از کلمات کلیدی مناسب در محتوای وب شما باعث بهبود سئو و ارائه بالاترین نتایج از نظر ترافیک و تبدیل می شود. پیوند ارگانیک از صفحات شخص ثالث با اعتبار بالا راه دیگری برای بهبود رتبه صفحه و هدایت مشتریان بالقوه به سمت محتوای شما است.

دیجیتال مارکتینگ از طریق طراحی وب سایت

وب سایت شما اغلب اولین نقطه تماس مشتریان بالقوه با شرکت و برند شما است. طراحی وب سایت عالی می تواند برندسازی تمام دارایی های دیجیتال را ارتقا دهد. همچنین باید وب سایت شما با استفاده از استراتژی های مختلف برای موتورهای جستجو بهینه شده و نرخ تبدیل آن بهبود یابد.

خدمات دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ چگونه کار می کند؟

راه های مختلفی برای انجام دیجیتال مارکتینگ وجود دارد. به عنوان یک بازاریاب دیجیتال، باید طیف وسیعی از تاکتیک ‌ها، استراتژی ‌ها و کانال ‌ها را در اختیار داشته باشید تا بتوانید برای ارتباط با مخاطبان خود از آنها استفاده کنید. به طور کلی، اجرای دیجیتال مارکتینگ های مختلف شامل چندین مرحله مشترک هستند:

 1. اهداف بازاریابی خود را مشخص کنید

دیجیتال مارکتینگ یک حوزه گسترده است. بنابراین اهمیت دارد که اهداف خود را قبل از شروع انجام یک روش دیجیتال مارکتینگ تعیین کنید. به عنوان مثال، آیا می خواهید معرفی از برند خود داشته باشید؟ آیا می خواهید مشتریان جدید به دست آورید؟ آیا هدف شما تمرکز بر حفظ و وفاداری مشتریان است؟ ترسیم اهداف به شما کمک می کند تا استراتژی و بودجه خود را تنظیم کنید تا تأثیر دیجیتال مارکتینگ را به حداکثر برسانید.

 1. مخاطب هدف خود را شناسایی کنید

سعی دارید توجه چه کسی را با استفاده از دیجیتال مارکتینگ جلب کنید؟ هرچه جزئیات بیشتری در مورد مخاطبان هدف خود مانند سن، مکان، درآمد و غیره بدانید، تعیین نحوه ارتباط با آنها آسان تر خواهد بود.

خدمات دیجیتال مارکتینگ

 1. کانال های بازاریابی مناسب و تاکتیک های بازاریابی را شناسایی کنید

اکنون که هدف از دیجیتال مارکتینگ و همچنین مخاطب خود را میی شناسید، باید تصمیم بگیرید که چگونه و به چه میزان می خواهید تبلیغات را انجام دهید. فرض کنید شما یک بازاریاب دیجیتال هستید که تلاش می‌کند با مشتریان جوان‌تر ارتباط برقرار کند. در این صورت، ممکن است بیشتر از بودجه خود را به تبلیغات رسانه های اجتماعی در پلتفرم های خاص اختصاص دهید.

 1. محتوا و پیام رسانی را برای هر کانال توسعه و بهینه کنید

داده های خود را تجزیه و تحلیل کنید و سعی کنید تا جایی که می توانید در مورد مخاطبان خود اطلاعات کسب کنید. برای مثال، اگر می‌دانید که مشتریان شما مرور با تلفن خود را در مقابل لپ‌تاپ ترجیح می‌دهند، محتوایی که دریافت می‌کنند باید برای مشاهده موبایل بهینه شود. باید مطمئن شوید که هر محتوایی دارای صدای برند و پیام‌ های ثابتی است. ثبات از سردرگمی در مورد برند شما و ارزشی که ارائه می ‌دهید جلوگیری می‌کند.

در نهایت معیارهای کلیدی را اندازه بگیرید و بر اساس آن نتایج را تکرار کنید تا بتوانید به یک نتیجه قابل قبول دست یابید.

مقاله ای که خوانید توسط شرکت فیلمسازی کاتشو تهیه شده است. خدمات و تخصص های کاتشو شامل موارد زیر می شوند که با کلیک کردن بر روی هر کدام می توانید اطلاعات بیشتری در مورد آن ها کسب کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

2 دیدگاه

 • مرسی از اینکه دیجیتال مارکتینگ رو انقد خوب توضیح دادین ممنون.

  • ممنون از نظر شما. خوشحالیم که این مقاله برای شما مفید بوده. می توانید سایر مقالات مربوط به اصول مارکتینگ و تبلیغات را در صفحه مقالات مارکتینگ و تبلیغات بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *