راهنمای قواعد مستند سازی | لوازم مورد نیاز برای ساخت مستند

راهنمای مستند سازی | قواعد ساخت مستند

مواردی که در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم

 • مقدمه ای درباره مستند و مستند سازی
 • راهنمای ساخت مستند (مراحل ساخت مستند)
 • وسایل و تجهیزات لازم برای ساخت مستند
 • جمع بندی سخن پایانی
 • ثبت کامنت و مشاهده نظرات سایر مخاطبین (در انتهای مقاله)
خدمات ویدیو تبلیغاتی

صنعت مستند سازی از جذاب ترین ترین و چالش برانگیز ترین اتفاق هایی می باشد که یک فرد در زندگی خود می تواند تجربه کند. اگر فردی مبتدی و آماتور در فیلمسازی به حساب بیاید و یا اگر در میانه راه تولید و ساخت مستند سازی می باشید ،؛ در هر دو صورت مستند سازی تجربه ای جالب و زیبا برایتان به حساب می آید. امروزه بر کسی پوشیده نیست که فیلمسازی در کنار اینکه یک هنر است ، نیازمند مباحث تئوریک و مبانی اولیه برای رعایت اصول ساخت می باشد. کشور های توسعه یافته در صنعت سینما امروزه مستند و مستند سازی را به عنوان یک رشته اصلی و به صورت مجزا در کلاس های فیلمسازی تدریس می کنند. ولی فارغ از همه ی این مسائل اگر به دنبال شروع و یادگیری مستند سازی هستید و یا اگر علاقه دارید فیلم مستند بسازید ، باید دست به کار بشوید.

تنها راهی که واقعا بتوانید از طریق آن مستند سازی را یاد بگیرید، این است که مستند بسازید!

مراحل ساخت مستند | روند تولید و ساخت یک فیلم مستند

در ادامه نکاتی را خواهید دید که به شما راهنمایی می ‌کند چگونه یک مستند خوب بسازید :

برای ساخت فیلم مستند چه باید کرد؟
مراحل ساخت مستند

 

داستانی را بگویید که به آن اهمیت می ‌دهید :

با سوژه‌ای شروع کنید که شما را هیجان زده می‌ کند. اگر نسبت به خود سوژه دلگرم نباشید، این احتمال وجود دارد که نتیجه‌ی نهایی نیز دلگرم کننده نباشد. مستندی درست کنید که نسبت به آن حس دارید و برایتان منطقی است. ممکن است افراد زیادی ایده‌ی شما را متوجه نشوند اما مهم تر این است که خودتان بتوانید ایده‌ی خودتان را بفهمید.

تحقیق کنید :

تا می ‌توانید درباره‌ی موضوع مستند خود تحقیق کنید. گاهی اوقات داستان واضح است و گاهی اوقات هم نه. کند و کاو زیادی انجام دهید و راهنمایی‌ها را دنبال کنید. این جا جاییست که باید کلاه خبرنگاری خود را سر کنید. حقایق را جمع آوری کنید و به دنبال شخصیت‌ ها و داستان ‌های جالب بگردید. الماس داستان شما گاهی اوقات بسیار دور از دید قرار دارد.

برنامه ریزی کنید :

یک طرح کلی در نظر بگیرید. به این فکر کنید که چگونه می‌ خواهید داستان خود را بگویید. ساختار آن چیست ؟ سبک آن چیست ؟ آیا فیلم یا تصویری از قبل وجود دارد که به شما کمک کند یا باید خودتان همه‌ی برداشت‌ها را انجام دهید ؟ شخصیت اصلی کیست ؟ هسته‌ی اصلی داستان شما چیست ؟ عناصر تحریک کننده‌ی داستان شما کدامند ؟ چگونه می‌توانید مخاطب را تحریک کنید ؟ آیا موقعیتی وجود دارد که بتوانید از آن فیلم بگیرید یا باید خودتان موقعیت را به وجود بیاورید ؟

لیست برداشت درست کنید :

این لیست فیلم‌ ها و مصاحبه‌ هایی است که برای ساخت مستند خود به آن ها نیاز دارید. به این به عنوان فهرست مواد لازم نگاه کنید. بستگی به پیچیدگی پروژه‌ی شما، ممکن است حتی نیاز باشد بودجه ‌ای را به کار اختصاص دهید.

فیلم برداری را آغاز کنید :

مستند خود را برای کجا می‌ سازید ؟ اینترنت ؟ تلویزیون ؟ سینما ؟ یا شاید هم همش! در نظر داشته باشید که فیلم شما قرار است چگونه دیده شود تا فیلم برداری و داستان گویی خود را بر همان مبنا انجام دهید. مطمئن شوید که در هنگام فیلم برداری، از چند زاویه مثل نمای نزدیک، برداشت ‌های نرمال و عریض استفاده کنید.

 

برای سفارش ساخت تیزر تبلیغاتی در استودیو کلیک کنید

فیلم نامه بنویسید :

وقتی تمام برداشت ‌های خود را انجام دادید، وقت آن است که آن ها را به صورت یک فیلم نامه سازماندهی کنید. کامل کننده ترین عناصر داستان خود را پیدا کرده و بر اساس آنها، صحنه‌های کوچکی بسازید. به یاد داشته باشید که فیلم نامه لزوما نباید صحبت کند یا صدا گذاری بشود. فیلم نامه چیزی که مخاطب می ‌بیند یا می‌ شوند را توصیف می‌ کند.

تدوین را آغاز کنید :

این یکی از قسمت ‌های جالب فرایند مستند سازی است و مانند کنار هم قرار دادن قطعات یک پازل می‌ماند. ابتدا باید نرم افزار کامپیوتری تدوین مورد نظر خود را انتخاب کرده و وقتی تجهیزات خود را برپا کردید، باید کلیپ ‌ها و برداشت ‌های خود را یکی پس از دیگری در کنار هم قرار دهید. هنر تدوین در به وجود آوردن یک ترن هوایی احساسی است. بعضی قسمت ‌ها باید سریع پیش بروند و بعضی آرام تا یک تجربه‌ی بصری پویا به وجود بیاید.

مسائل حقوقی و کپی رایت را در نظر بگیرید :

این مسئله را باید از همان ابتدای روند مستند سازی و همچنین در کل فرایند در نظر بگیرید. فکر نکنم نیاز باشد تا اهمیت زیاد این مسئله را توضیح دهم.

مستند را منتشر کنید :

حالا که همه‌ی کارها را انجام دادید و مستند خود را ساختید، می‌خواهید که مردم هم آن را ببینند نه ؟ انتشار مستند با وجود اینترنت از همیشه راحت تر است و خب البته راه حل‌ های سنتی مثل اکران سینمایی یا پخش دی وی دی نیز همچنان کاربردی هستند.

لوازم و تجهیزات مورد نیاز برای ساخت مستند و مستندسازی

ابزار و موارد مورد نیاز برای ساخت مستند

همواره برای فیلمسازی به تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری متعددی نیاز می باشد. برای ساخت و تولید یک فیلم مستند اگر در اول کار هستید ، اصلا سخت نگیرید. شما حتی با دوربین موبایل خودتون هم می تونید فیلم مستند را ضبط کنید. در صورتی که کیفیت و حرفه ای بودن کار براتون مهم هست، می بایست به سراغ دوربین های مخصوص فیلمبرداری بروید. امروزه دوربین های نسل DSLR از محبوبیت بسیاری نزد مستند ساز های نیمه حرفه ای و بعضا حرفه ای برخوردار است. علت این قضیه هم قیمت مناسب آن به نسبت خروجی کیفیت فیلم ها است که در مقایسه با دوربین های ععظیم الجثه صنعت فیلمسازی به صرفه تر و راحت تر می باشد.

برای رعایت قاب بندی ها و جلوگیری از لرزش ها به پایه دوربین نیاز می شود. لرزش های شدید جزو ، زننده ترین مسائل در ساخت فیلمتان به شمار می روند، از لرزش های بی خود حتما جلوگیری کنید در موقعیت های مختلف بسته به مستند مورد نظر می تونید از پایه های مختلف نگه دارنده دوربین استفاده کنید، برای دوربین موبایل هم می تونید از لوازم جانبی لرزش گیر موبایل استفاده کنید. ابزار مورد نیاز بعدی شما که آن هم نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، میکروفن است.

صدای فیلم نیمی از کار شما را نشان می دهد ، در واقع صدا مکمل تصویریست که برداشت می کنید و می خواهید به بیننده منتقل کنید. باز هم بسته به شرایط و کاری که دارید انجام می دید می تونید از میکروفن های مختلف استفاده کنید. میکروفون های تفنگی یا شاتگان میکروفن ، میکروفن های وایرلس ، بوم صدا و شاک مانت همگی می توانند در امر مستند سازی شما مورد استفاده قرار بگیرند.

معرفی وسایل و تجهیزات مستند سازی

بازتاب دهنده ی نور مورد بعدی هست که می توان به آن اشاره کرد. اغلب مستند ها در فضای باز و در روز تصویر برداری می شوند، از این رو کنترل نور و تنظیم آن در هنگام فیلمبرداری ، تصویر حرفه ای تری را برایتان می سازد.

تجهیزات اشاره شده تا بدینجا موارد سخت افزاری کار مستند سازی شما را تشکیل می دهند که اغلب استفاده از آنها در ساخت مستند واجب تلقی می شود. اما تجهیزات نرم افزاری که در مرحله تدوین به آن نیاز دارید، از دسته نرم افزار هایی هستند که اغلب کار با آنها آسان است. بعد از مرحله ضبط و فیلمبرداری مستند که نوبت به تدوین ، اصلاح و ویرایس آن در نرم افزار می رسد ، لازم نیست حتما از نرم افزار های سنگین و پیچیده فیلمسازی نظیر افتر افکت استفاده کنید. شما به یک نرم افزار تدوین نیاز دارید که صرفا بتوانید با آن کات ها ، برش ها ، جابجایی ها ، تنظیم صدا و در صورت نیاز تصحیح رنگ و ادیت های ابتدایی را انجام دهید.

پیشنهاد ما به شما  استفاده از نرم افزار ساده و پر کاربرد ادیوس می باشد. Edius یک نرم افزار مفید برای تدوین و ساخت فیلم مستند شما هستش. در وهله بعدی نرم افزار ادوبی پریمیر رو داریم ، Adobe Premier به عنوان یه نرم افزار تدوین دست شما را باز تر می گذارد و نسبت به ادیوس کامل تر و به مراتب پیچیده تر نیز می باشد.

موضوعات و ایده مناسب برای ساخت مستند | طرح ساخت مستند

سخن پایانی :

چه این اولین مستند شما باشد و چه نباشد، مسیر ساخت آن مسیر پیچیده‌ای است. داستانی که تعریف می‌ کنید، به روش خودش باز می ‌شود. بگذارید تا سوژه خودش شما را در مسیر ساخت مستند هدایت کند و به طور مناسب کار شما را بهبود ببخشد. برای همین پیچیدگی ‌هاست که مستند سازان بزرگ عزم راسخی برای اشتراک گذاری سوژه‌‌ی خود با دنیا دارند. داشتن یک دید یک پارچه به شما کمک می‌کند تا نگرش مستندسازی خود را با حقیقتی که در پی کشف آن هستید تطبیق دهید و به عنوان آخرین نکته، در حین روند ساخت مستند، آن ایده و جرقه‌ی اولیه‌ی ساخت را فراموش نکنید.
هیچ وقت برای شروع دیر نیست و هر لحظه از زندگی هدیه‌ ای است که نباید آن را از دست داد. پس همین حالا شروع کنید و امیدواریم که روزی نام شما را در بین مستند سازان برتر جهان ببینیم.

 

استودیو فیلمسازی کاتشو
ساخت فیلم کوتاه
ساخت فیلم مستند
ساخت فیلم صنعتی

احسان گلینی

نویسندهاحسان آریا


امیدواریم این مطلب براتون مفید واقع شده باشه
حتما در قسمت دیدگاه ، نظرات خودتون رو برای ما و مخاطبای ما کامنت کنید 

همچنین می تونید این مطلب رو از طریق سرویس های اشتراک زیر برای دوستان خود ارسال کنید

3.7/5 - (3 امتیاز)

17 دیدگاه

 • با سلام خدمت شما و تشکر بابت توضیحات ارزنده و مفیدتون… من یه معلم هستم و دوست دارم گاهی اوقات درس ها رو به صورت ساخت یک فیلم مستند به دانش آموزها یاد بدم. تصاویر زنده از طبیعت اطراف می تونه روحیه بخش باشه مخصوصاً برای کودکانی که ناچارند به صورت مجازی در کلاس درس شرکت کنند. خوشحال می شم از اطلاعاتتون استفاده کنم.

  • سلام معلم ،خوشحال شدم ازاینکه برای پیشبرد بهتر کاری که انجام میدهید درحال تلاش هستیدبسیارخوشحال میشم کمکی ازدست من بربیاد باعشق برای انجام خواهم داد باتشکرارادتمند سهیل

 • اگر این مستند ساخته بشه چجوری یا از چه راهی باید پخش بشه تا همه ببینن؟؟

 • سلام
  ممنون از توضیحات و راهنمایی هاتون. انرژی ام برای کار مستند سازی چند برابر شد.

  • عالی بود..خیلی قشنگ من رو راهنمایی کرد چون اولین بار است برای ساختن اقدام میکنم

 • صادقی قلعه گنج گفت:

  می خواهم یه مستند در مورد بازی های دخترانه محلی بسازم وقتی که مستندم ساخته شد به کجا می تونم این بفرستم

 • علی دلتاداودلی گفت:

  عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دوستان عزیز فیلم مستند مراحل پایانی تدوین هست، موضوع فیلم مستندازروستاهست، بعدازاتمام تدوین چطوری به شبکه استانی بفرستم که ازشبکه پخش کنن مراحل ارسال فیلم روراهنمایی کنیدازکجاشروع کنم باتشکر (ازطرف استودیونواسازان)

 • نادر صداقتی گفت:

  سلام آیا تولید فیلم مستند سرمایه رو برمی گردونه.منطورم اینه به ریسکش می ارزه؟

 • سلام روز بخیر.
  آیا برای ساخت مستند در حیطه بین المللی نیاز به مدرک تحصیلی مرتبط هست؟
  ممنون از راهنمایی تون.

  • با سلام خدمت شما دوست عزیز
   خیر شما برای ساخت فیلم در قسمت های مختلف جشنواره های بین المللی (اعم از فیلم مستند، کوتاه و بلند) به مدرک دانشگاهی و آکادمیک خاصی نیاز ندارید
   مگر برخی از مسابقات و جشنواره های خاص و منحصر به فرد که عموما در دسترس منو شما نیستند

  • علی نوروزی گفت:

   سلام
   میشه در مورد درآمد از این رشته صحبت کنید. آیا درآمد خوبی داره؟
   من ۱۴سالم هست و میخواهم مستند ساز بشم . ممنون میشم کمکم کنید.

 • با عرض ادب و سلام…بی شک شما عالی هستین دست مریزاد از راهنمایی های ارزنده تون

 • سلام
  وقتتون به خیر باشه
  برای ساخت فیلم مستند حتما باید از نرم افزار هایی که بهشون اشاره کردین استفاده بشه؟؟
  آیامیشه با نرم افزارهای ساده تر هم تدوین کرد فیلم مستند رو؟
  ممنون میشم معرفی کنید

  • سلام دوست عزیز
   ببینید شما در مرحله تدوین و ادیت فیلم های مستند کار پیچیده ای پیش روی خودتون ندارید
   شما می تونید از هر نرم افزاری که به شما امکان برش (کات) ، جابجایی ، تنظیم و برخی از افکت های ابتدایی رو بده ، در جهت ساخت فیلم مستند استفاده کنید.
   پیشنهاد ما پریمیر و ادیوس بود چون در حالی که نرم افزار های کاملی هستند در زمینه تدوین ، کاربری نسبتا راحتی هم دارند
   پیشنهاد ما به شما اینه که اگه می تونید حتما به سراغ یکی از همین دو نرم افزار برید و برای یادگیری آنها اندکی وقت بزارید
   برای نرم افزار های مشابه و با کاربری ساده تر می توان به کورل و یولید ویدئو استودیو اشاره کرد.

  • بله برو کاین مستر رو دانلود کن

   • علی نوروزی گفت:

    سلام
    در مورد درآمد از رشته ی مستند سازی هم صحبت کنید.
    من ۱۴سالم هست و میخواهم مستند ساز بشم و میخام از این رشته اطلاعات بیشتری داشته باشم.
    ممنون میشم اگه کمکم کنید.

    • نه عزیز! مستند اولش باید کلی از جیب مایه بذاری تا هم دستت قوی شه هم مستندهات پخش. بعد سرمایه گذار جذب کنی تا بتونی بیشتر بسازی. و بعد با این رزومه عملی(بشرطی که قوی باشه) ببری صداسیما یا مجموعه فرهنگیها و اونجا پروژه بگیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + هفت =

WeCreativez WhatsApp Support
پاسخگوی آنلاین استودیو کاتشو
سلام چطور می تونم کمکتون کنم؟