بازاریابی ویدیویی چیست؟ (مزایا + معایب + نمونه های موفق)

بازاریابی ویدیویی چیست؟ (مزایا + معایب + نمونه های موفق)

اگر یک عکس ارزش هزار کلمه را داشته باشد، پس ارزش ویدیو چقدر بیشتر است؟ این اساس بازاریابی ویدیویی ( خدمات ویدیو مارکتینگ ) است، یک استراتژی بازاریابی رو به جلو که ویدیوی جذاب را در کمپین های بازاریابی شما ادغام می کند. بازاریابی ویدیویی می تواند برای همه چیز از ایجاد ارتباط با مشتری گرفته تا تبلیغ برند، خدمات یا محصولات شما استفاده شود. علاوه بر این، بازاریابی ویدیویی می‌تواند به عنوان رسانه‌ ای برای ارائه روش‌ ها، ترویج توصیفات مشتری، پخش زنده رویداد ها و ارائه محتوای سرگرم کننده باشد.

ساخت تیزر تبلیغاتی

انواع ویدیوها در بازاریابی ویدیویی

به صورت کلی می توان ویدیو های استفاده شده در بازاریابی ویدیویی را می‌توان به 10 دسته تقسیم بندی کرد که عبارت اند از:

 • ویدیو های معرفی محصولات

 این نوع از ویدیو ها جهت توصیف و معرفی محصولات ساخته شده و توسط فروشگاه ‌ها در رسانه ‌های مختلف از قبیل یوتیوب و آپارات و غیره گذاشته می ‌شوند تا محصولات خود را تبلیغ کنند.

انواع ویدیوها در بازاریابی ویدیویی : ویدیو های معرفی محصولات

 • ویدیو معرفی برند

از این نوع ویدیو ها به منظور معرفی یک برند خاص استفاده می شود.

 • ویدیو وقایع

برخی از شرکت‌ ها و یا رسانه ‌های عمومی جهت اطلاع‌ رسانی برخی از وقایع خاص این نوع از ویدیو ها را تولید می‌ کنند.

 • ویدیو مصاحبه ‌های تخصصی

 ویدیو یک مصاحبه تخصصی در مورد یک محصول و یا یک اختراع بوده که در آن به توضیح بعضی از  اطلاعات فنی مورد نیاز پرداخته می شود.

انواع ویدیوها در بازاریابی ویدیویی ; ویدیو مصاحبه ‌های تخصصی

 • ویدیو های آموزشی و یا راهنمای استفاده از محصول

ممکن است ویدیو هایی مربوط به آموزش و یا راهنمای کار با محصول یک شرکت تولید شود.اکثر فروشگاه های اینترنتی از این نوع ویدیو ها استفاده می کنند.

 • ویدیو های توصیفی

جهت توصیف یک موضوع خاص از این ویدیو ها استفاده می شود. این موضوع خاص می تواند هم جنبه های تجاری داشته باشد هم جنبه های غیر تجاری.

 • ویدیو های انیمیشنی و  همچنی موشن گرافیک

امروزه این نوع از ویدیو ها محبوبیت بالایی در زمینه بازاریابی و تبلیغات دارند و اغلب افراد و مخاطبان ارتباط خوبی با این نوع از ویدیو ها برقرار می کنند. بنابراین ساخت موشن گرافیک می تواند روش خوبی برای تقویت ارتباط بین برند و مشتریان باشد.

 • ویدیو نظرات مشتریان

 این نوع از ویدیوها با موضوع مشتریان و نظرات آن ها در مورد خدماتی که دریافت کرده اند تولید می‌ شوند. درست است که  این ویدیو ‌ها برای مشتریان هستند اما نقش غیر قابل انکاری در بازاریابی ویدیویی دارند.

انواع ویدیوها در بازاریابی ویدیویی : ویدیو نظرات مشتریان

 • ویدیو های زنده

برخی از تیم ‌های تبلیغاتی از این نوع ویدیو ها جهت ارتباط بیشتر با مشتریان خود استفاده می‌ کنند.

 • ویدیو های 360 درجه پانوراما

این نوع از ویدیو ها جهت ایجاد تصاویر مجازی از مکان ‌های مختلف ساخته می‌ شوند. از این ویدیو ها اغلب برای نشان دادن جاذبه ‌های گردشگری کشور های مختلف استفاده می شود. با استفاده از این ویدیو ها کاربر قادر خواهد بود تا احساس حضور در آن مکان را داشته باشد.

نحوه عملکرد بازاریابی ویدیویی

در ظاهر، نحوه بازاریابی ویدیویی بسیار ساده است. برند شما ویدیوهایی ایجاد می کند که به نوعی شرکت شما را تبلیغ می کند، فروش را افزایش می دهد، آگاهی از محصولات یا خدمات شما را افزایش می دهد یا مشتریان شما را درگیر می کند. اما در عمل، کمی پیچیده تر است. مانند بسیاری از تلاش‌های بازاریابی شما، بازاریابی ویدیویی مبتنی بر داده است.

برای توسعه استراتژی بازاریابی ویدیویی خود، باید به نکات زیر توجه کنید:

 • تخصیص منابع

 شما باید مقداری بودجه برای ویدیو تعیین کنید. علاوه بر این حداقل تجهیزات مناسب، نرم افزار ویرایش خوب، و یک مربی بازاریابی ویدیویی (یا بهتر است تیم) و همچنین زمان برای ایجاد آن در نظر بگیرید.

 • داستان سرایی

داستان سرایی هرگز به اندازه ویدیو مهم نبوده است، بنابراین فکر کنید که چه داستان هایی را می خواهید بگویید؟ چگونه به مخاطبان خواهید گفت؟

 • مشغول کردن مخاطب

فقط گفتن داستان هایتان کافی نیست. در حین انجام این کار باید مخاطبان خود را درگیر کنید. چگونه داستان های خود را جذاب خواهید کرد؟ چه چیزی مخاطب شما را جذب خواهد کرد؟

 • کوتاه بودن

هیچ مدت زمان مشخصی برای ویدیوهای بازاریابی وجود ندارد (اگرچه توصیه هایی وجود دارد)، اما قانون کلی این است که اگر کوتاه تر باشد بهتر است. هر چیز اضافی را برش دهید و از آنچه به دست می آورید بهترین استفاده را ببرید.

 • انتشار

ویدیوهای خود را در YouTube و همچنین در همه کانال های رسانه های اجتماعی خود منتشر کنید.

نحوه عملکرد بازاریابی ویدیویی

 • تجزیه و تحلیل

 معیارها و آمار را دنبال کنید تا مشخص کنید کدام ویدیوها بهترین عملکرد را دارند.

مزایای بازاریابی ویدیویی

بازاریابی ویدیویی مزایای فراوانی دارد که عبارت اند از:

 • ویدئو به شما کمک می کند با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید. امروزه، بسیاری از تلاش های بازاریابی یک شرکت برای کمک به ایجاد اعتماد طراحی شده است. بازاریابی ویدیویی به شما کمک می کند تا آن چه را که می گویید به واقعیت نیز نشان دهید و به مشتریان این امکان را می دهد تا پشت پرده را نگاه کنند و برند شما را بشناسند.
 • ویدیو ها همانند یک معدن طلای SEO هستند که در ایجاد بک لینک به سایت شما کمک می کنند، لایک ها و اشتراک گذاری ها را افزایش می دهند (که می تواند بر رتبه بندی جستجو تاثیر بگذارد) و ترافیک را به سایت شما هدایت می کند. و فراموش نکنیم که یوتیوب متعلق به گوگل است، پس حتما ویدیو های خود را در YT پست کنید و با کلمات کلیدی/عبارات کلیدی تگ کنید!
 • ویدیوها حفظ اطلاعات را افزایش می دهند. اگر مشتریان شما فقط چیزی را می شنوند، احتمالاً 10٪ از آن اطلاعات را سه روز بعد حفظ می کنند. در مقابل، اگر آنچه می شنوند با تصاویر مرتبط همراه باشد، به طور متوسط ​​65 درصد از آن اطلاعات را سه روز بعد حفظ خواهند کرد.
 • در سال 2017، محتوای ویدیویی حدود 74 درصد از کل ترافیک آنلاین را تشکیل داد. مشتریان شما عاشق ویدیو هستند. به این معنی که بازاریابی ویدیویی خوب می‌ تواند بازدیدکنندگان جدیدی را جذب کند.
 • اغلب مشتریان ترجیح می دهند که یک ویدیوی محصول را تماشا کنند تا این که توضیحات محصول را بخوانند.
 • پس از تماشای یک ویدیو، مشتریان 64 تا 85 درصد احتمال خرید بیشتری دارند.

 

چالش های بازاریابی ویدیویی

معایب بازاریابی ویدیویی

با وجود همه مزایایی که ذکر شد، محتوا های ویدیویی معایبی نیز دارند که عبارت اند از:

 • گران بودن محتوای ویدیویی نسبت به محتوای نوشتاری

 همانطور که می دانید برای نوشتن محتوای متنی در یک سایت، تنها به یک سیستم کامپیوتری برای تایپ نیاز دارید. بنابراین به تخصص خیلی خاص و همچنین هزینه زیاد برای آن نیاز نیست. در صورتی که شما برای ساخت یک محتوای ویدیویی، بایستی که کار با نرم افزارهای مربوطه را آموزش ببینید و و یا این که ساخت آن را به یک شرکت واگذار نمایید و همه این ها هزینه دارند.

 • زمان بر بودن ساخت ویدیو

این را قبول داشته باشید که ساخت محتوای ویدیویی نسبت به نوشتن محتوای متنی به زمان بیشتری نیاز دارد. در اصل برای داشتن یک تبلیغات ویدیویی هم نیاز دارید که ساختار فیلم را آماده کنید و هم محتوای کافی برای ارائه در این ویدیو را داشته باشید. فراهم  کردن این دو مورد سبب می شود تا زمان زیادی سپری شود.

 • مشکلات فنی در محتوای ویدیویی

بر کسی پوشیده نیست که در بعضی از مناطق، امکانات مناسبی برای نشان دادن ویدیو ها موجود نیست. عدم وجود زیرساخت ‌های لازم جهت نمایش فیلم،کم بودن سرعت بارگذاری ویدیو ها و غیره همگی موجب بروز مشکلات می شوند.

 • مصرف اینترنت برای مشاهده ویدیو

در هنگامی که یک محتوای متنی را مطالعه می‌ نمایید، تنها بارگذاری عکس ها ممکن است که از حجم اینترنت شما استفاده کند. اما زمانی که یک محتوای ویدیویی را مشاهده می کنید، حجم اینترنت مصرفی شما بالا می رود. به همین دلیل امکان دارد که کاربرانی که از حجم اینترنت کمی استفاده می ‌کنند، تمایلی به دیدن ویدیو نداشته باشند. دلیل این موضوع که فیلم های کوتاه بیشتر مورد توجه کاربران قرار می گیرند، حجم کم آن ها است.

چالش های بازاریابی ویدیویی

در واقع، بزرگترین چالش های بازاریابی ویدئویی استراتژیک هستند: چگونه یک استراتژی بازاریابی ویدیویی قوی و موثر بسازیم، چگونه محتوایی ایجاد کنیم که مردم بخواهند مصرف کنند، و چگونه ویدیوهای جذابی ایجاد کنیم که به اشتراک گذاشته شوند. علاوه بر این، بازاریاب ‌های محتوای ویدیویی باید درک کاملی از معیارها و چگونگی نشان ‌دادن موفقیت ویدیو و زمینه‌ های بهبود آن را داشته باشند.

چگونه یک استراتژی بازاریابی ویدیویی بسازیم؟

 • هدف داشتن از بازاریابی ویدیویی
 • پیدا کردن مخاطب هدف خود
 • فهمیدن این که چه داستانی می خواهید بگویید.
 • خلاقیت خود را در ویدیو ها نمایان کنید.
 • به جدول زمانی خود پایبند باشید.
 • بودجه واقع بینانه را رعایت کنید.

چند نمونه بازاریابی ویدیویی موفق

در این قسمت می خواهیم به معرفی چند نمونه بازاریابی ویدیویی موفق در سطح جهان بپردازیم که به جد می توان گفت که بعضی  از آن ها توانسته اند تعداد مشتریان زیادی را جذب کنند. شاید با خود بگویید که شرکت های بزرگ به تبلیغات نیاز ندارند. اما در بین کمپین های موفق بازاریابی ویدیویی شاهد اسم شرکت هایی خواهید بود که انتظار آن را ندارید. این شرکت ها عبارت اند از:

 • ویدیو تبلیغاتی آخرین مشتری مربوط به گروه کوکاکولا

دو شرکت کوکاکولا و پپسی که از شرکت های به نام در حوزه نوشابه و نوشیدنی هستند، همیشه در تلاش هستند تا سالانه ویدیو های تبلیغاتی پربازدیدی در شبکه ‌های اجتماعی داشته باشند. ویدیوی تبلیغاتی آخرین مشتری محصولی از گروه کوکاکولا در کمپین تبلیغاتی در فیلیپین بیش تر از 15 هزار بازدید داشته است. لازم به ذکر است که تمرکز در روند ساخت تیزر تبلیغاتی بر روی نمایش تعهد شرکت کوکاکولا نسبت به مشتریانش بوده و حس اعتماد ایجاد می کند.

چند نمونه بازاریابی ویدیویی موفق : ویدیو تبلیغاتی آخرین مشتری مربوط به گروه کوکاکولا

 • ویدیو برای عظمت افراد کوچک مربوط به گروه علی بابا

حتما اسم گروه علی بابا به عنوان رقیب بزرگ آمازون به گوش شما هم خورده است. این گروه برای این که خود را به همه بشناساند، اسپانسر تیم کنیا در طول بازی های المپیک زمستانی 2018 در کشور کره جنوبی شد. آن ها ویدیوی تبلیغاتی تولید کرده و در پایان آن پیام عظمت از مکانهای کوچک و از افراد کوچک می‌آید را منتشر کردند. این ویدیو تبلیغاتی توانست در سال 2018 یکی از پربازدید ترین ویدیو های تبلیغاتی در سطح دنیا باشد.

چند نمونه بازاریابی ویدیویی موفق : ویدیو برای عظمت افراد کوچک مربوط به گروه علی بابا

 • ویدیو 25915 روز مربوط به گروه Reebok

میانگین عمر هر انسان تقریبا 25915 روز است. این شرکت در تلاش است تا که انسان ها در مدت زندگی خود، بدون فشار به بدن خود زندگی کنند. ویدیوی ذکر شده به صورت بدون صدا و صامت است. اما حاوی پیام قدرتمندی است که می خواهد بگوید بخاطر جسمی که به شما داده شده است افتخار کنید.

ویدیو 25915 روز مربوط به گروه Reebok : چند نمونه بازاریابی ویدیویی موفق

سخن نهایی

اهمیت بازاریابی ویدیویی بر هیچ کس پوشیده نیست. در این مطلب تلاش بر این شد تا در مورد بازاریابی ویدیویی صحبت کنیم و به معرفی مزایا و معایب این روش تبلیغاتی بپردازیم. شما کاربران گرامی می توانید برای آگاهی از تعرفه های خدمات استودیو کاتشو مانند خدمات ویدیو مارکتینگ ، ساخت فیلم صنعتی ، ساخت موشن گرافیک ، ساخت فیلم صنعتی ، ساخت تیزر تبلیغاتی ، ساخت فیلم مراسم عروسی ، تولد و بسیاری موارد دیگر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (3 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *