معرفی فیلم های کمدی کلاسیک برتر تاریخ سینما

معرفی فیلم کمدی کلاسیک

مواردی که در معرفی فیلم های کمدی کلاسیک مورد بررسی قرار می دهیم :

 • مقدمه ای بر ساختار فیلم های کمدی
 • ویژگی فیلم های کمدی کلاسیک
 • معرفی 5 فیلم کمدی تاریخ سینمای جهان
 • جمع بندی و کلام آخر نویسنده
 • ثبت کامنت و معرفی فیلم های کمدی منتخب شما (انتهای مقاله)

  ساخت تیزر تبلیغاتی


  مقدمه ای بر ساختار فیلم های کمدی کلاسیک

  آیا سینما فقط در مقام صنعتی سرگرم کننده است؟ آیا فیلم آپارتمان بیلی وایلدر به عنوان وسیله ای قلمداد می شود تا سینما به هدفش یعنی سرگرمی برسد؟ یا نه، آپارتمان، به فراتر- هنر- از سرگرمی می رود و در سرگرمی و تفریح متوقف نمی شود؟ می دانیم شدنی نیست تمامی سکانس ها را براساس خنده و کمدی ساخت. منطقا باید عناصری از گریه و تژاردی باشد تا ما معنی خنده و مفهوم کمدی را درک و احساس کنیم. اشیا را، از طریق ضدشان می شناسیم.

  در مورد خنده و کمدی نظریات زیادی وجود دارد: از یونان باستان تا به امروز. نظریه ها به این سوالات تلاش می کنند پاسخ دهند: چرا می خندیدیم؟ هدف از خنده چیست؟ خنده از کجا می آید؟ چه رابطه ای بین کمدی و تراژدی وجود دارد؟ آیا خنده، غایب گریه است و بی توجهی به تراژدی؟ آیا امر خنده دار، امر زیبا و محترمی هم هست؟ یعنی هر آنچه ما را وادار به خنده می کند، زیبا و محترم می دانیم؟ خنده از درون می آید یا از بیرون؟ کمدی- و خنده و شوخی- نوعی سلاح ظریف است برای عبور از سانسور و ممنوعیت؟ یا نه، ابزاری است برای بقایمان  در شرایط سخت؟

  نظریه ها ما را در فهم دقیق و کامل عمل سینمایی کارگردانان ژانر کمدی یاری می کنند و بدون توجه به آنها نصیب کمتری از تماشای ژانر کمدی و بعدتر، نقد آنها، می بریم. با این مقدمه ی مختصر، چند اثر کلاسیک و مدرن را از نظر می گذرانیم.

  معرفی 5 فیلم برتر از فیلم های کمدی تاریخ سینما

  بریم در ادامه به بررسی برترین آثار سینمای جهان در حوزه فیلم های کمدی خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

  فیلم کمدی روشنایی های شهر City Lights

  فیلم کمدی کلاسیک: معرفی فیلم کمدی روشنایی های شهر City Lights

  اثری از چارلی چاپلین بزرگ، محصول سال 1931 از معروف ترین فیلم های کمدی تاریخ سینما. در این اثر علاوه بر خود چاپلین، هری مایرز و ویرجینیا چریل بازی میکنند.  داستان اثر روشنایی های شهر، درباره تلاش چاپلین برای بازگرداندن بینایی و روشنایی به چشمان یک دختر گل فروش است که دوست اش می دارد و شهر را برای او می خواهد. در رسیدن به هدف، چارلی موفق می شود ولی به آنچه قلبا انتظارش را داشت یا دارد، نمی رسد… شاید بهتر بود به جای این اثر دیکتاتور را، یا جویندگان طلا را، معرفی می کردیم ولی چون اثر روشنایی های شهر، بیشتر از آن دو، تم عاشقانه دارد احتمالا برای ببینده، دلچسب تر  به نظر برسد و با معنی تر و به این درک هم شاید برسد که: تیک زدن یک انتخاب و بعد رسیدن به هدفی، انتظار ما را محقق نکند و چیزی کاملا متفاوت در بیاید.

   فیلم کمدی سوپ اردک Duck Soup

  فیلم کمدی کلاسیک : فیلم کمدی سوپ اردک Duck Soup

  محصول سال 1933 است. کارگردان این اثر لئو مک کری است وگروچو مارکس بزرگ، در آن نقش اصلی را دارد. برادران مارکس، هاپو مارکس، جیکو مارکس در این اثر حضور دارند. مقایسه کردن گروچو مارکس با چارلی چاپلین شاید از دید بسیاری منطقی به نظر نرسد ولی  تنها کسی که احتمالا می تواند با چاپلین در سطح خود و در ژانر فیلم های کمدی ، رقابت کند، گروچو مارکس است. فیلم سوپ اردک تقریبا 70 دقیقه است و  درباره حاکم سرزمینی است که وضع خوبی ندارد و باید اوضاع را هر جور شده برای مردم خود سامان دهد… . یک روز در مسابقه، عاشق پیشه و بیسکویت حیوانی از دیگر فیلم های است که گروچو مارکس در آن بازی کرده است و ارزش دیدن دارد.

  فلیم کمدی آپارتمان The Apartment

  معرفی فیلم های کمدی : فلیم کمدی آپارتمان The Apartment

  فیلم محصول سال 1960 است و انرا بیلی وایلدر کارگردانی کرده است. در این اثر جک لمون وشرلی مک کین و فرد مک کوری نقش بازی می کنند و زمان فیلم نیز، تقریبا 130 دقیقه است. فیلم آپارتمان بیلی وایلدر همواره یکی از مهمترین فیلم های کمدی تاریخ سینما می باشد که اکثر اوقات در لیست منتقدین و سینما دوستان قرار دارد. کمدی این اثر، چندلایه است و در کنار مضامین رمانتیکی، تضاد طبقاتی و نابرابری اجتماعی و شکل زندگی در میان مدیران یک مجموعه را نشان می دهد. در این اثر متوجه می شویم که به بعضی ها بیشتر از بعضی دیگر خوش می گذرد و لذت می برند چون دارند و از دیگران هم در این راه به نوعی (سو) استفاده می کنند.

  اما داستان«آپارتمان» چیست؟ درباره ی مردی مجرد به نام باکستر – جک لمون- است. او کارمند یک شرکت بزرگ است. خانه اش را به مدیران شرکت امانت می دهد. مدیران از خانه ی باکستر برای برقراری رابطه با دوستان شان استفاده می کنند و باکستر می خواهد در شرکت ارتقا پیدا کند… . در عنوان فیلم هم مشخص است که آپارتمان و صاحب اش در مرکز فیلم نامه قرار دارند و منطقا نمی تواند بی ربط مسئول خانه باشد… از دیگر آثار وایلدر که می توان گذرا معرفی کرد: بعضی ها داغشو دوست دارن، غرامت مضاعف، سانست بلوار.

  فیلم زندگی زیباست Life Is Beautiful

  فیلم های کمدی کلاسیک : فیلم زندگی زیباست Life Is Beautiful

  فیلم محصول سال 1997 به کارگردانی روبرتو بنینی است و خود او نیز بازیگر اصلی فیلم است در کنار نیکولتا براسچی و جورجو کانتارینی. زمان فیلم تقریبا دو ساعت است. اما  به شکل خلاصه داستان فیلم درباب چیست؟

  گوییدو( روبرتو بنینی) فردی یهودی است که برای دیدار با عموی خود به شهری می­آید. ظاهرا دنبال کار می­گردد ولی انگار در کار کردن جدی نیست. در بازی و در شوخی کردن با عالم و آدم، کاملا جدی است و کم نمی­ گذارد. گوییدو، به شکل اتفاقی با دختری مسیحی به نام دورا -نیکولتا براسچی- آشنا می ­شود و بعدتر عاشق یکدیگر می­ شوند. از رابطه­ی آنها پسری متولد می­شود بنام جاشوا.. بنینی برای زندگی برنامه انگارندارد و به دورا می­گوید بگذار همه­چیز اتفاقی جلو برود و این گونه عشق را هیجانی می­کند و دل دورا را می­رباید. بعدها جاشوا  و پدر در اردوگاه کار نازی ها گیر می افتند…

  فیلم زندگی زیباست ، در واقع یک کمدی تاریک و تلخ و روایتی متفاوت از عمق اتفاقات دوران جنگ جهانی می باشد. شاید این فیلم متفاوتترین فیلم از سری فیلم های کمدی باشد که به شما معرفی می شود.

  بخوانید :  نقد و تحلیل فیلم Life Is Beautiful

  فیلم سلطان کمدی The King of Comedy

  بهترین فیلم های کمدی : فیلم سلطان کمدی The King of Comedy

  کارگردان این اثر، مارتین اسکورسیزی است؛کارگردان جزیره شاتر و راننده تاکسی. فیلم سلطان کمدی محصول سال 1982 است و مدت زمان آن تقریبا 110 دقیقه است. جری لوئیس و رابرت دنیرو و ساندرا برنارد در این اثر نقش آفرینی می کنند. فیلم همان طور که از عنوانش پیداست درباره شخصی است که می خواهد سلطان کمدی شود و در تلویزیون حضور پیدا کند. وی علاقه خاصی به یکی از ستارگان تلویزیون دارد و می خواهد همانند وی مشهور شود. دنیرو یعنی روپرت پاپکین برای رسیدن به هدف اش، دست به آدم ربایی می زند. شاید برای خواننده سوال شود که در میان این همه کارگردان بزرگ در حیطه فیلم های کمدی ، چرا این فیلم را در لیست خود قرار دادیم؟ بخاطر اینکه امروزه میل به دیده شدن و رسانه ای شدن شکل کمدی و حتی تراژدی به خود گرفته است.

  شاخ شدن در فضای مجازی واژه ی رایج شده است و خرید و فروش فالور جهت  دیده شدن و احیانا مهم قلمداد شدن داغ است. بنظر می رسد امروزه بسیاری مایل و سخت در تلاشند سلطان مجازی شوند یا قهرمان رسانه ای. اثر سلطان کمدی در فهم اینکه چرا آدمیان میل به شهرت و شومن شدن دارند نکات ارزشمندی عرضه می کند. علاوه براین، دیدن فیلم The King of Comedy ، توانایی اسکورسیزی را،در ژانر فیلم های کمدی تا حد زیادی به اثبات می رساند.

  کلام آخر در ارتباط با فیلم های کمدی

  در لیست مختصر مذکور، جای آثار زیادی خالی است و منطقا می توانست در معرفی ما گنجانده شوند ضمن توجه به این نکته، در اینجا تلاش کردیم که چند کار کلاسیک و مدرن در حیطه سینمای کمدی را، به شکلی فشرده به خواننده معرفی کنیم. اگر این نوشتار، در سوق دادن خواننده به سمت سینمای کمدی و درک و فهم روند تاریخی آنها تا به امروز، اثری ولو ناچیز بگذارد، نویسنده در رسیدن به هدف خود، ناکام نبوده است.

  فرمان رستمی نویسنده نقدفرمان رستمی

  دانلود فایل پی دی اف


  امیدواریم این مطلب براتون مفید واقع شده باشه
  حتما در قسمت دیدگاه ، نظرات خودتون رو برای ما و مخاطبای ما کامنت کنید 

  همچنین می تونید این مطلب رو از طریق سرویس های اشتراک زیر برای دوستان خود ارسال کنید


  ممنون که تا پایان این مقاله همراه ما بودید. کاتشو یک شرکت فیلمسازی است که دارای تیمی مجرب از هنرمندان و تولیدکنندگان محتوا در عرصه های گوناگون می باشد. کاتشو قادر است سفارش های خود در حوزه ساخت تیزر تبلیغاتی برای شرکت ها و کسب و کارها ، ساخت موشن گرافیک جهت استفاده برای اهداف تبلیغاتی و آموزشی و … ، ساخت فیلم صنعتی برای آن دسته از کارخانه هایی که تمایل دارند آگاهی از برند خود را افزایش دهند ، ساخت فیلم مستند در باب موضوعات متنوع ، ساخت کلیپ اینستاگرام برای پیج های شرکتی و بلاگری و نیز ساخت فیلم مراسم ( تولد ، افتتاحیه، عروسی و دیگر مناسبت ها ) را با بالاترین کیفیت ممکن انجام دهد. برای ثبت سفارش و آگاهی از تعرفه ها کافی است بر روی لینک ها کلیک کنید یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

  4.4/5 - (7 امتیاز)
  2 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها