تخفیف 10% استودیو کاتشو روی کلیه خدمات ساخت تیزر تبلیغاتی ساخت فیلم صنعتی ساخت موشن گرافیک ساخت ویدیو اینستاگرام ساخت فیلم های آموزشی انواع  تصویربرداری برای مشتریان قدیم و جدید

تخفیف 10% استودیو کاتشو روی کلیه خدمات ساخت تیزر تبلیغاتی ساخت فیلم صنعتی ساخت موشن گرافیک ساخت ویدیو اینستاگرام ساخت فیلم های آموزشی انواع  تصویربرداری

تخفیف 10% استودیو کاتشو روی کلیه خدمات ساخت تیزر تبلیغاتی ساخت فیلم صنعتی ساخت موشن گرافیک ساخت ویدیو اینستاگرام ساخت فیلم های آموزشی انواع  تصویربرداری

shoj ,dnd, jfgdyhjd

ساخت فیلم مستند

تولید انواع فیلم مستند
سفارش ساخت مستند تبلیغاتی
ساخت مستند شهری و میدانی
ساخت مستند بیوگرافی و زندگینامه 

شرکت تبلیفاتی فیلمسازی
ساخت ویدیو تبلیغاتی

نمونه‌ تولید فیلم مستند

مشاهده نمونه کار های وسفارس ساخت مستند

هزینه تولید مستند

هزینه ساخت انواع مستند در استودیو کاتشو چقدر میباشد؟

چرا استودیو کاتشو

مزایا و شرح امکانات تیم فیلمسازی شامل چه مواردی است؟

مراحل ساخت مستند

شرح مراحل تولید و ساخت فیلم مستند و پاسخ به سوالات متداول

انواع فیلم مستند

راهنمای ساخت فیلم های مستندو موضوعات مناسب برای مستند

ساخت فیلم صنعتی
PORTFOLIO

نمونه فیلم مستند

پخش ویدیو

ساخت فیلم مستند در استودیو فیلمسازی کاتشو

اینجا در سریع ترین زمان و با بهینه ترین هزینه ممکن فیلم مستند بسازید. تیم مستند ساز کاتشو با استفاده از نفرات متخصص و تجهیزات ساخت فیلم مستند ، در زمینه های گوناگون خدمات فیلمسازی مستند را ارائه میدهد. ساخت فیلم مستند در کاتشو شامل پشتیبانی کامل و حضور مشاور پروژه از پیش تولید تا تحویل پروژه در کنار شما میباشد.

سفارش مستند

"*" indicates required fields

نام*
ساخت فیلم صنعتی
COSTS

هزینه ساخت فیلم مستند

تمامی تعرفه‌ها و قیمت ساخت فیلم مستند استودیو کاتشو در حالت بهینه و اقتصادی ارائه شده است
بروزرسانی: پاییز 1401

از 5.000.000 تومان

مدت زمان تولید از 7 روز

آفیش 1 روز عوامل تصویربرداری

از 9.000.000 تومان

مدت زمان تولید از 12 روز

آفیش 1 تا 2 روز عوامل تصویربرداری

از 15.000.000 تومان

مدت زمان تولید از 20 روز

آفیش 3 تا 4 روز عوامل تصویربرداری

نکات مهم در ساخت فیلم مستند

* موارد سه کلاس پیشنهادی به درخواست مشتری امکان تغییر، حذف و اضافه دارد.

* هزینه‌ عوامل میدانی و آفیش تصویربرداری بصورت روزانه در پیش فاکتور لحاظ می‌شود.
لذا برای هر روز اضافه ، هزینه به‌صورت مجزا محاسبه می‌شود.

* هزینه استفاده از گوینده و بازیگر سرشناس بسته به انتخاب شخص متغیر و مجزا می‌باشد.

* اخذ کلیه مجوزها جهت تصویربرداری از اماکن به‌خصوص بر عهده سفارش دهنده می‌باشد.

* تمامی هزینه‌های سفر تیم تولید برای انجام پروژه‌های خارج از استان تهران بر عهده سفارش دهنده می‌باشد.

ساخت فیلم مستند در کلاس C

توضیحات و هزینه ساخت فیلم مستند کلاس C :

شما در کلاس C می‌توانید با پرداخت کمترین هزینه ممکن یک فیلم مستند کوتاه تاثیرگذار برای خود و آنچه که فکرتان را فراگرفته است، بسازید. همچنین این کلاس مناسب برای کسانیست که به  دنبال ساخت مستندهای شخصی و تبلیغاتی کوچک هستند. برای مثال در کلاس C ساخت مستند بیوگرافی، مستد تاریخی، مستند تاریخچه شرکت یا سازمان، مستند روایتی و ... می‌تواند انتخاب مناسب و هوشمندانه‌ای برای کسب و کار و برند تجاری شما باشد.

ساخت فیلم مستند در کلاس B

توضیحات و تعرفه ساخت فیلم مستند کلاس B :

کلاس B مناسب برای کسانیست که با کمترین هزینه ممکن به دنبال ساخت مستند در قالب استانداردهای تلویزیون می‌باشند. اغلب مستندهای سفارشی تبلیغاتی، صنعتی و بیوگرافی شامل کلاس B می‌شوند. در این کلاس استفاده از تجهیزات حرفه‌ای تصویربرداری و استفاده از نویسنده فیلم مستند نیز برای سفارش دهنده قرار داده شده است تا به شکلی اصولی و مناسب به تولید فیلم مستند خود بپردازد. از طرفی شما می‌توانید در این کلاس با استفاده از خدمات استودیو صدا، موسیقی اختصاصی برای فیلم مستند مورد نظر بسازید.

ساخت فیلم مستند در کلاس A

توضیحات و قیمت ساخت فیلم مستند کلاس A :

در این کلاس با استفاده از تجهیزات فیلمبرداری سینمایی و همچنین با بهره‌مندی از عوامل حرفه‌ای در صنعت مستند سازی پروژه‌ها به مرحله تولید می‌رسند. در کلاس A شما می‌توانید برای ساخت پروژه خود، از یک تیم کامل و حرفه‌ای استفاده کنید. در این حالت با استفاده از تجهیزات متعدد و تعداد نیروی بیشتر در میدان مستندسازی می‌توانید حرفه‌ای‌ترین فیلم مستند را در رابطه با موضوع مورد نظر خود در دست داشته باشید.

کلاس A مناسب برای ساخت مستندهای سفارشی بزرگ میدانی، شهری و همچنین مستندهای تبلیغاتی می‌باشد. افرادی که به دنبال ساخت فیلم مستند با مدت زمانی بلند در رابطه با حیاط وحش، تاریخ، صنعت، زندگینامه و ... هستند، اغلب با انتخاب کلاس A بهترین فیلم مستند را می‌سازند. 

چرا کاتشو را برای ساخت فیلم مستند انتخاب کنیم؟

می ‌خواهید مستند بسازید؟ می‌توانید این کار را به تیم متخصص مستند ساز استودیو کاتشو بسپارید. در ساخت فیلم مستند، کاتشو تلفیقی از تجربه و هنر است. در اینجا یک تیم متشکل از افراد متخصص و حرفه‌ای در زمینه‌های مختلف هنر خلق صدا و تصویر دور هم جمع شده‌اند. بهره‌مندی از تجربه افراد متخصص در زمینه صنعت فیلمسازی، به همراه خلاقیت و نوآوری تیم جوان کاتشو خروجی کار را در قالب بهترین شکل  تصویر سازی برای شما رقم می‌زند.

مزایا و امکانات استودیو کاتشو در ساخت فیلم مستند

 • طرح ایده‌ها و تکنیک‌ها مختص مستند میدانی
 • استفاده از تخصص‌های مختلف در زمینه‌های مختلف
 • سرعت در تولید، تدوین و تحویل پروژه
 • بهینه‌سازی هزینه در مراحل تولید و تدوین پروژه‌ها
 • چاشنی خلاقیت و هنر در طراحی و ساخت ویدئو‌ها
 • استفاده از تجهیزات حرفه‌ای و به روز تصویربرداری
 • ارتباط با هنرمندان مطرح و بهره‌مندی از آنان در پروژه‌ها با هزینه پایین

بازخورد و نظر تعدادی از مشتری‌های راضی استودیو کاتشو

دستمزد اول ما رضایت و اعتماد شما است، ما خوب می‌دانیم که " اعتماد، المثنی ندارد "

ساخت فیلم تبلیغاتی
دکتر سهیل اسفندیاری
مالک برند جی سان

از طریق یکی از دوستان نزدیک به مجموعه کاتشو لینک شدیم و برای ساخت تیزر برند جی سان به شما اعتماد کردیم.خروجی کار بازتاب جذاب از مجموعه جی سان بود

شرکت فیلمسازی | تولید فیلم ، ویدیو ، کلیپ
دکتر مهناز صادقی
فوق تخصص جراحی زیبایی

سپاس از تیم خلاق و حرفه‌ای کاتشو برای طرح سناریو منحصر به فردی که برای ویدئو معرفی مجموعه و کلینیک ما مورد استفاده قرار دادند. 

ساخت فیلم تبلیغاتی
مهندس احسان بشیری
مدیر شرکت داریون اروند

به عنوان عضوی از خانواده بزرگ داریون اروند خلیج فارس بابت زحمات تیم فیلمبرداری و فیلمسازی کاتشو خسته نباشید عرض می‌کنم. با آرزوی موفقیت.

برای ساخت فیلم مستند خودتون آماده اید؟؟؟

STEPS

مراحل تولید فیلم مستند در استودیو کاتشو

مرحله پنجم مرحله نگارش ، بازبینی و تحویل خروجی

با پایان تدوین مستند، اولین نسخه‌ی خروجی فیلم به واسطه ناظر کیفی و متخصصین مستندساز کاتشو مورد بررسی و بازبینی واقع می‌شود. در صورتی که از نظر تکنیک و فرم در ادیت، نیاز به ویرایش و اصلاح فیلم باشد، پروژه مجدد مورد تدوین قرار گرفته و اصلاحات لازم صورت می‌گیرند. در انتهای کار نیز خروجی مستند با سه فرمت و کیفیت مختلف تحویل سفارش دهنده داده می‌شود تا به راحتی امکان انتشار فیلم مستند خود را در رسانه‌ها و دستگاهای مختلف داشته باشد.

مرحله چهارم مرحله تدوین ، تنظیم و ضبط صدای گوینده

بعد از اتمام مراحل فیلمبرداری مستند، نوبت به انتقال فیلم‌ها به داخل نرم‌افزار و تدوین و تنظیم آن می‌رسد. قسمت تدوین کار مستند از قسمت‌های مهم فرآیند ساخت مستند می‌باشد، درست شبیه قرار دادن تکه‌های پازل در کنار هم، کار را در این مرحله تکمیل می‌کنیم. از آنجایی که در مرحله تدوین با یک فیلم مستند روبرو هستیم، تیم ادیتور و تدوینگران کاتشو کار پیچیده‌ای در مقابل خود ندارند.

آنها بعد از ساعت‌ها بازبینی و جداسازی راش‌های ضبط شده، به ادیت فیلم می‌پردازند. برش‌ها، کات‌ها، تنظیم صدا، نور و در موارد مورد نیاز تصحیح رنگ و افکت‌های ساده را اعمال می‌کنند. همچنین اگر برای مستند خود صدای راوی را در نظر دارید، لازم است که در این مرحله صدای گوینده در استودیو ضبط و به واسطه تیم تدوین روی فیلم اضافه و تنظیم شود.

مرحله سوم مرحله تولید فیلم مستند

مرحله مهم در تولید فیلم مستند، فیلمبرداری برداشت‌های مورد نظر و از قبل تعیین شده می‌باشد. در اینجا عوامل میدانی و تیم مستندساز کاتشو وارد عمل می‌شوند. مدت زمان لازم برای فیلمبرداری بسته به شرایط مستند ومطالبی که قرار است پوشش دهد، متغیر است. مثلا برای ساخت مستند کوتاه از زندگی یک شخص، می‌توان مدت زمان یک روز را برای فیلمبرداری در نظر گرفت که محدود به خود فرد و یا عوامل مرتبط با آن می‌شوند.

ولی برای مثال اگر قصد یک مستند بلند گردشگری و جاذبه‌های تفریحی یک شهر یا روستا را دارید، بنا به وسعت آن محیط و مجموعه، مدت زمان فیلمبرداری بلندتر می‌شود. تمامی تجهیزات سخت‌افزاری لازم برای ساخت و تولید یک مستند حرفه‌ای، در این مرحله به کار گرفته می‌شوند تا خروجی کار به بهترین شکل ممکن اتفاق بیافتد.

مرحله دوم پیش تولید، برنامه‌ریزی و تهیه لیست برداشت‌ها

در پیش تولید فیلم مستند به موارد ابتدایی قبل از ضبط فیلم می‌پردازیم. بسته به مضموم و نوع مستند، برای تولید فیلم می‌بایست تحقیق‌های میدانی لازم صورت بگیرد. این اطلاعات و داده‌های مورد نیاز می‌تواند با همکاری طرفین قبل از مرحله فیلمبرداری جمع‌آوری شود. با در دست داشتن چارچوب ساختاری فیلم مستند و برنامه‌ریزیهایی که باید از قبل صورت پذیرد آماده فیلمبرداری کار می‌شویم.

همچنین در اینجا فهرست موارد لازم و لیست برداشت را تهیه می‌کنیم، این لیست شامل فیلم‌‌ها، وقایع و مصاحبه‌‌هایی است که برای ساخت مستند خود به آن ها نیاز دارید.

مرحله اول تماس با ما و مشخص کردن نوع مستند

ابتدا در ارتباط با ما نوع مستندی که قصد ساخت آن را دارید مشخص می‌کنید. مثلا مستند شهریست یا یک مستند طبیعت، آیا می‌خواهید مستند زندگینامه شخصی را بسازید یا اینکه فیلم مستند تارخچه مجموعه یا شرکت؟ مستند شما چه مستند تبلیغاتی باشد چه یک مستند آموزشی و مفهومی، تمامی موارد و اطلاعات لازم برای تولید و ساخت فیلم، با مشارکت طرفین مشخص می‌شود.

همچنین اگر قصد ساخت فیلم مستند را دارید ولی در تعریف نوع و ساختار آن دچار سرگردانی هستید، تیم مستند سازی استودیو کاتشو در این زمینه با راهنمایی‌ها و مشاوره‌های لازم برای ساخت و تولید یک مستند خوب در زمینه مورد نظر به کمک شما می‌آید.

راه های ارتباطی (مشاوره تلفنی و حضوری، پر کردن فرم برآورد پروژه، ارتباط آنلاین)

پاسخ به سوالات متداول

در این قسمت به سوالات پر تکراری که در شروع ساخت یک پروژه‌ی تبلیغاتی برای شما پیش آمده است، جواب داده‌ایم. برای مشاوره و پاسخ به سوالات دیگر خود با ما تماس بگیرید.

برای شروع ساخت فیلم مستند خود چه باید کرد؟

برای اینکه فیلم مستند خودتون رو بسازید، در وهله اول اگر دانش کافی در رابطه با مستند و مستندسازی را ندارید، می‌بایست در مورد ساختار فیلم‌های مستند و عوامل مهم در ساخت آنها کمی مطالعه کنید و چند نمونه از فیلم‌های مستند را مورد بررسی قرار بدهید. ما در همین صفحه نمونه فیلم‌های مستند متفاوتی رو براتون آماده کردیم و در انتهای صفحه به توضیح کامل فیلم مستند و انواع آن پرداخته‌ایم. پس از مطالعه این مطالب مفید، به جدول تعرفه ساخت فیلم‌های مستند استودیو کاتشو در همین صفحه مراجعه کنید.

از طریق کلاس‌های مشخص شده و تعرفه‌های موجود می‌توانید محدوده پروژه و هزینه ساخت فیلم را تخمین بزنید و یا برای اطلاع دقیق‌تر از میزان هزینه و مدت زمان لازم برای تولید فیلم مستند به دو روش زیر عمل کنید که در هر دو صورت مشاورین کاتشو با دریافت اطلاعات پروژه مد نظر شما، پیشنهاد طرح اولیه را برای شما آماده و اسال می‌کنند.
1. پر کردن فرم تخمین و برآورد پروژه  2.تماس با ما و مشاوره رایگان
پس از توافق طرفین، روند طرح و تولید پروژه را در جلسات حضوری یا غیرحضوری مورد بررسی و بازبینی قرار می‌دهیم.

 

ساخت یک فیلم مستند چقدر زمان‌بر است؟

زمان تولید و ساخت فیلم مستند بسته به نوع آن متفاوت است.

برای مثال اگر قصد ساخت و تولید مستندی بلند در رابطه با معرفی یک منطقه یا زیستگاه را دارید، مسلما زمان زیادتری را باید نسبت به تولید مستندهای کوچک‌ترو کوتاه‌تر برای ضبط، فیلمبرداری و تدوین آن صرف کرد. مدت زمان ساخت مستند با توجه به کلاس‌بندی‌های مشخص شده در جدول تعرفه‌های استودیو کاتشو معمولا بین 1 الی 8 هفته تخمین زده شده است.

برای مشخص کردن مدت زمان ساخت به‌صورت دقیق‌تر، با ما تماس بگیرید.

تعرفه و هزینه ساخت فیلم مستند چقدر است؟

پاسخ : جدول تعرفه‌های کاتشو از نظر هزینه به سه کلاس مختلف تقسیم می شود.

کلاس A با پرداخت حداقل 25 میلیون تومان مختص مستندها و پروژه‌های بزرگ‌تر و به نسبت از نظر زمان بلندتر می‌باشد که با استفاده از تجهیزات و عوامل میدانی متعددتری همراه است. کلاس C با پرداخت حداقل 5 میلیون تومان مختص پروژه‌های کوتاه‌تر که در زمان‌های کوتاه‌تر به تولید می‌رسند و نیاز خاصی به تجهیزات پیشرفته و نیروی انسانی متعدد ندارند. کلاس B نیز بسته به تجهیزات استفاده شده و شرایط سفارش، شامل مبلغ پرداختی حداقل 10 میلیون تومان می‌باشد.

نکته: حتما توضیح و راهنمای استفاده از کلاس‌های تعریف شده در زیر جدول تعرفه را مطالعه کنید.

آیا ساخت مستند با هزینه کمتر نیز امکان پذیر است؟

ما در کاتشو تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا با پایین‌ترین هزینه‌های ممکن، با کیفیت‌ترین خروجی‌ها را به دست شما برسانیم. چرا که معتقدیم کیفیت و زیبایی حق همه است. وجه تمایز اصلی استودیو کاتشو با سایر رقبا نیز در همین امر خلاصه می‌شود. ما در کاتشو معتقدیم که مشتری، مشتری را می‌آورد پس اولین دستمزد ما اعتماد و رضایت شماست.

تمامی قیمت‌های ارائه شده در وبسایت کاتشو در حالت بهینه ارائه شده است

نحوه‌ی پرداخت هزینه‌ها به چه صورت است؟

برای پروژه‌های بزرگ کلاس A و B دریافت هزینه در دو مرحله صورت می‌گیرد 80% هزینه در مرحله پیش تولید و 20% هزینه در زمان تحویل پروژه، برای پروژه‌های کوچک‌تر و کلاس C  کل مبلغ در مرحله ی پیش تولید پرداخت می‌شود.

آیا مستندها امکان پخش در تلویزیون را دارند؟

تمامی فیلم‌ها و مستندهای تولید شده در استودیو کاتشو (به غیر از کلاس C) متناسب با استانداردهای پخش صداوسیمای جمهوری اسلامی ساخته می‌شوند. از این رو شما با خیال راحت می‌توانید از فیلم مستند تبلیغاتی یا آموزشی-مفهومی خود در رسانه ملی استفاده کنید.

آیا امکان بازبینی و نگارش مجدد مستند وجود دارد؟

بارها گفته‌ایم که هدف اصلی ما در کاتشو رضایتمندی مشتری است. از این رو برخلاف قاعده موجود در بین رقبا، امکان ویرایش و بازبینی پروژه‌ها را برایتان فراهم کرده‌ایم تا خشنودی و رضایت شما را به همراه داشته باشیم. 

ساخت فیلم مستند و روشی برای تفسیر خلق واقعیت

صنعت مستند سازی این روزها طرفداران زیادی در جهان پیدا کرده است چرا که در این نوع از روایت‌ها، ما به ساده‌ترین شکل ممکن و در واقعیت حرف خود را بازگو می‌کنیم. به عبارتی فیلم مستند، بازخورد واقعیت جلوی دوربین فیلمبردار است. شما در یک مستند می‌تونید به یک روایت تاریخی اشاره کنید یا زندگینامه شخصی را بازگو کنید و یا درباره قدمت یک شهر و روستا حرف بزنید. در مستند به هزاران مساله و حقایق دیگر اشاره کنید، در واقع برای مستند سازی ابتدا و انتهایی نمی‌توان تعریف کرد.

از طرفی شبکه‌های اجتماعی نظیر یوتیوب توانستند تا از رشد مستندها، درآمدزایی کنند. این شبکه‌ها باعث آسان شدن دسترسی به مستندها شدند و محدوده‌ی انتشار آن‌ها را نیز افزایش دادند تا افراد بیشتری بتوانند از آن‌ها بهره‌برده و به معلومات خود اضافه کنند. از این رو فیلم مستند امروزه به یک وسیله‌ی مناسب برای انتقال پیام موثر تبدیل شده است.

با ساخت یک مستند حرفه ای چه اتفاقی می افتد؟

مزایای ساخت فیلم مستند

 • نزدیک کردن مخاطب به خود از دریچه نگاه حقیقی
 • انتقال پیام خود در قالب موثرترین روش تصویری
 • مستند ارزشمند تاریخچه مجموعه و شرکت‌های بزرگ
 • گزارش خدمات و فعالیت خود در قالب مستند

فیلم مستند چیست؟

مستند یک فیلم غیر تخیلی است که به قصد ثبت واقعیت‌‌ها و با اهداف راهنمایی، آموزشی و حفظ اتفاقات تاریخی ساخته می‌‌شود. بیل نیکولاس، یکی از پیشتازان مستند سازی، مستند را این گونه تعریف می‌‌کند: "یک تمرین فیلم سازی، یک سنت سینمایی و سبکی از بازخورد گرفتن از بینندگان که خود تمرینی بدون مرزهای مشخص است." مستندها اوایل فقط یک دقیقه یا حتی کمتر بودند اما با گذر زمان، مستندها طولانی‌تر شده و دارای شاخه‌‌های مختلفی نیز نظیر مستندهای آموزشی، شهودی و ... شدند.

مستندها باید آموزنده باشند و غالبا از آن‌ها در مدارس و به عنوان منبعی برای آموزش اصول مختلف استفاده می‌شود.فیلم مستند سعی دارد حقیقت را چنانکه هست نشان‌دهد و تا جایی که می‌شود در آن دست برده نشود. از همین رو فیلم‌های مستند با آدم‌ها، اماکن، اتفاقات و رخ دادهای واقعی سروکار دارند. مستند سعی می‌کند درکی از حقیقی بودن آنچه را که با چشم میبینیم و با گوش می‌شنویم را به ما القا کند.

چگونه یک موضوع خوب برای مستند خود انتخاب کنیم

هر کدام از ما انسان‌هایی خاص و با تجربیات و دیدگاه‌های منحصر به فرد خود هستیم. با در نظر گرفتن این موضوع، برای انتخاب یک موضوع مناسب برای ساخت مستند، ابتدا این سوال‌ها را از خود بپرسید:

* به چه موضوعی بیش از حد فکر می‌کنید یا درباره‌ی آن صحبت می‌کنید؟
* چه موضوعی باعث هیجان، خشم یا تحریک شدن شما می‌شود؟
* چیزی وجود دارد که شما را کامل مجذوب کند؟
* آیا چیزی همان‌طور که هست باعث دستپاچه شدن شما می‌شود؟
* آیا بی‌عدالتی در این دنیا وجود دارد که بخواهید سعی کرده و آن را رفع کنید؟

وقتی دنبال ایده می‌گردید (مخصوصا اگر اولین پروژه‌ی شما باشد)، به اطراف خود نگاه کرده و ساده فکر کنید. چه داستان‌های عالی در خانواده یا جامعه شما وجود دارد؟ در ساده‌ترین حالت، شاید خود شما داستان باشید!

شناخت انواع فیلم مستند

1- مستند شاعرانه

 این نوع مستند‌ها که تا حد زیادی شبیه اسم خود هستند، برای اولین بار در دهه‌ی 1920 میلادی دیده شدند. این مستندها بر تجارب و تصویرها تمرکز دارند و دنیا را از دیدهای مختلفی به بیینده نشان می‌‌دهند. مستندهای شاعرانه، خلاصه بوده و زیاد به روایت پایبند نیستند. همچنین در فرم و محتوا نیز می‌توانند بسیار نامتعارف و تجربی باشند.

هدف نهایی این مستندها به جای گفتن حقیقت، خلق یک احساس است. برای فیلم سازان، این رویکرد با پیدا کردن ترکیب‌های خلاقانه، کنارهم قراردادن‌‌های چالش برانگیز و حالت‌های مختلف داستان گویی سینمایی، درس بسیار ارزشمندی در تجربه‌ی تمام عناصر مستند سازی است. (مثال : دنیای آینه‌ای سینما اثر گوستاو داچ ساخته‌ی سال 2005)

2- مستندهای توجیهی

این مستندها از همه به چیزی که مردم در ذهن خود به عنوان "مستند" در نظر دارند، نزدیک تر است. برخلاف مورد قبلی، مستند های توجیهی با هدف آگاهی بخشی و متقاعد کردن مردم ساخته می‌شوند و این کار را هم غالبا از طریق یک راوی دانای کل انجام می‌دهند که در روایت او هیچ گونه سخن مبهم و شاعرانه‌ای وجود ندارد.

اغلب مستندهای تلویزیونی از این نوع هستند. آن هایی که به دنبال مستقیم ترین حالت داستان‌گویی مستند هستند، باید یک راست سراغ سبک توجیهی بروند. مستندهای توجیهی یکی از بهترین راه‌ها برای به اشتراک گذاشتن یک پیام یا اطلاعات است. (مثال: رژه‌ی پنگوئن‌ها اثر لوک جاکت ساخته‌ی سال 2005)

3- مستندهای شهودی

این مستندها دقیقا همان چیزی هستند که به نظر می‌رسند. هدف آن‌ها، مشاهده‌ی دنیای اطراف آن‌ها است. این سبک که در دهه‌ی 1960 میلادی و پس از پیشرفت در تجهیزات فیلمسازی قابل حمل به وجود آمد، معمولا نسبت به نگرش توجیهی کمتر به آن اشاره می‌شود.مستندهای شهودی، به مخاطب دسترسی دست اولی به برخی از مهم‌ترین لحظات یک سوژه می‌دهند و از این طریق، تمام جوانب یک موضوع را بررسی می‌‌کنند.

سبک شهودی در طول این سال‌ها بسیار الهام بخش بوده و فیلمسازان نیز اغلب برای ایجاد یک حس واقع گرایانه، از این سبک در دیگر ژانرهای فیلم نیز استفاده می‌‌کنند. (مثال: صومعه آقای ویگ و راهبه اثر پرنیل رز گرونکشر)

4- مستندهای مشارکتی

در این سبک، فیلمساز خود راوی نیز هست. نقش فیلمساز در روایت می‌تواند کوتاه و در حد استفاده از صدای خود برای برانگیختن سوژه‌‌ها با سوالات یا اشاراتی از پشت دوربین، و یا یک نقش بزرگ در حد تاثیر مستقیم بر روایت مستند باشد. در جامعه‌ی طرفداران مستند، مباحثه‌ای هست در این مورد که مشارکت فیلمساز باید چقدر باشد تا برچسب "مشارکتی" به مستند بخورد.

در حقیقت برخی می‌‌گویند که تمام مستندها ذاتا مشارکتی هستند. با وجود این‌ها، این سبک می‌تواند یکی از طبیعی‌ترین سبک‌‌ها برای کسانی باشد که تازه قصد شروع دارند. (مثال: خروج دانوب اثر پیتر فورگاس ساخته‌ی سال 1998)

5- مستندهای بازتابنده 

 این نوع مستندها شبیه مستندهای مشارکتی هستند و فیلم ساز خود نیز غالبا در مستند حضور دارد. منتها برخلاف مشارکتی، بیشتر سازندگان مستندهای بازتابنده تلاشی برای کاوش سوژه‌های خارجی ندارند. در عوض آن‌ها فقط روی خودشان و ساخت مستند تمرکز می‌کنند.

بهترین مثال برای این سبک، مستند صامت "مردی با یک دوربین فیلم برداری" است که در سال 1929 و توسط فیلم ساز روس، ژیگو ورتوف ساخته شد. این مستند یک نمایش کلاسیک است که نشان می‌دهد چگونه یک مستند بازتابنده می‌تواند تصاویر خلاقانه و چالش برانگیز بسازد. (مثال: بیگی و توپاک اثر نیک برومفیلد ساخته‌ی سال 2002)

6- مستندهای عملکردی

این نوع مستند، ترکیبی تجربی از سبک‌‌هایی هستند که برای تاکید بر تجربه‌ی سوژه و اشتراک‌گذاری یک پاسخ احساسی با جهان استفاده می‌شوند. مستندهای عملکردی غالبا داستان‌های شخصی را در کنار مسائل سیاسی و تاریخی بزرگ‌تر قرار داده و آن‌ها را به هم مرتبط می‌کنند. مایکل مور (مستندساز آمریکایی) اغلب از داستان‌های شخصی به عنوان راهی برای ساخت حقایق اجتماعی استفاده می‌کند و به همین دلیل گاها مستندهای عملکردی را سبک او می‌دانند. (مثال: بولینگ برای کلومباین اثر مایکل مور ساخته‌ی سال 2002)

راهنمای تخصصی ساخت مستند

می‌خواهید مستند بسازید؟ می‌توانید این کار را به یک تیم متخصص در زمینه مستند سازی واگذار کنید. استودیو فیلمسازی کاتشو با تیمی حرفه‌‌ای و باتجربه در صنعت فیلمسازی که همواره سعی در افزایش کیفیت خروجی کارهای خود داشته، می‌تواند به شما در زمینه مستند سازی کمک بزرگی کند. مستندسازی همواره یکی از ارضا کننده‌ترین و چالش برانگیزترین کارهایی است که می‌توانید در زندگی خود انجام دهید. چه در اول راه باشید چه در میانه‌ی تولید، مستند سازی تجربه‌‌ای شگفت انگیز به حساب می‌آید.

یادتان باشد که فیلمسازی یک هنر است نه یک علم بنابراین تنها راهی که واقعا بتوانید از طریق آن مستند سازی را یاد بگیرید، این است که مستند بسازید! به تنهایی و حتی با در دست داشتن دوربین موبایل خودتون هم می‌تونید شروع کنید یک مستند آماتور و نیمه حرفه‌ای را کارگردانی کنید.

توصیه و نتیجه گیری نهایی

چه این اولین مستند شما باشد و چه نباشد، مسیر ساخت آن مسیر پیچیده‌ای است. داستانی که تعریف می‌‌کنید، به روش خودش باز می‌شود. بگذارید تا سوژه خودش شما را در مسیر ساخت مستند هدایت کند و به طور مناسب کار شما را بهبود ببخشد. برای همین پیچیدگی‌هاست که مستندسازان بزرگ عزم راسخی برای اشتراک‌گذاری سوژه‌‌ی خود با دنیا دارند. داشتن دید یک پارچه به شما کمک می‌کند تا نگرش مستند سازی خود را با حقیقتی که در پی کشف آن هستید تطبیق دهید و به عنوان آخرین نکته، در حین روند ساخت مستند، آن ایده و جرقه‌ی اولیه‌ی ساخت را فراموش نکنید.

هیچ وقت برای شروع دیر نیست و هر لحظه از زندگی هدیه‌ای است که نباید آن را از دست داد. پس همین حالا شروع کنید و با انتخاب استودیو فیلمسازی کاتشو بدانید که در این مسیر لحظه‌ای شما را تنها نمی‌گذاریم.

به یاد داشته باشید که  " کیفیت، سرعت و به‌صرفه بودن در کنار هم، حرف اول را می‌زنند "

WeCreativez WhatsApp Support
پاسخگوی آنلاین استودیو کاتشو
سلام چطور می تونم کمکتون کنم؟