shoj ,dnd, jfgdyhjd

ساخت فیلم مستند

تولید انواع فیلم مستند
ساخت مستند شهری و میدانی
سفارش ساخت مستند تبلیغاتی

ساخت کلیپ تبلیغاتی | سفارش ساخت فیلم تبلیغاتی
ساخت ویدیو تبلیغاتی

ساخت فیلم مستند و روشی برای تفسیر خلق واقعیت

صنعت مستند سازی این روزها طرفداران زیادی در جهان پیدا کرده است چرا که در این نوع از روایت ها ، ما به ساده ترین شکل ممکن و در واقعیت حرف خود را بازگو می کنیم. به عبارتی فیلم مستند، بازخورد واقعیت جلوی دوربین فیلمبردار است. شما در یک مستند می تونید به یک روایت تاریخی اشاره کنید یا زندگینامه شخصی را بازگو کنید و یا درباره قدمت یک شهر و روستا حرف بزنید. در مستند به هزاران مساله و حقایق دیگر اشاره کنید، در واقع برای مستند سازی ابتدا و انتهایی نمی توان تعریف کرد.

از طرفی شبکه‌های اجتماعی نظیر یوتیوب توانستند تا از رشد مستند ها، درآمدزایی کنند. این شبکه ‌ها باعث آسان شدن دسترسی به مستند ها شدند و محدوده‌ی انتشار آن ها را نیز افزایش دادند تا افراد بیشتری بتوانند از آن ها بهره برده و به معلومات خود اضافه کنند. از این رو فیلم مستند امروزه به یک وسیله ی مناسب برای انتقال پیام موثر تبدیل شده است.

با ساخت یک مستند حرفه ای چه اتفاقی می افتد؟

مزایای ساخت فیلم مستند

 • نزدیک کردن مخاطب به خود از دریچه نگاه حقیقی
 • انتقال پیام خود در قالب موثر ترین روش تصویری
 • مستند ارزشمند تاریخچه مجموعه و شرکت های بزرگ
 • گزارش خدمات و فعالیت خود در قالب مستند

مراحل ساخت فیلم مستند در استودیو کاتشو

1

مرحله اول

تماس با ما و مشخص کردن نوع مستند

ابتدا در ارتباط با ما نوع مستندی که قصد ساخت آن را دارید مشخص می کنید.مثلا مستند شهری ست یا یک مستند طبیعت ، آیا می خواهید مستند زندگینامه شخصی را بسازید یا اینکه فیلم مستند تارخچه مجموعه یا شرکت؟ مستند شما چه مستند تبلیغاتی باشد چه یک مستند آموزشی و مفهومی،  تمامی موارد و اطلاعات لازم برای تولید و ساخت فیلم ، با مشارکت طرفین مشخص میشود.

همچنین اگر قصد ساخت فیلم مستند را دارید ولی در تعریف نوع و ساختار آن دچار سرگردانی هستید ، تیم مستند سازی استودیو کاتشو در این زمینه با راهنمایی ها و مشاوره های لازم برای ساخت و تولید یک مستند خوب در زمینه مورد نظر به کمک شما می آید.

راه های ارتباطی (مشاوره تلفنی و حضوری ، پر کردن فرم برآورد پروژه ، ارتباط آنلاین)

2

مرحله دوم

پیش تولید ، برنامه ریزی و تهیه لیست برداشت ها

در پیش تولید فیلم مستند به موارد ابتدایی قبل از ضبط فیلم می پردازیم. بسته به مضموم و نوع مستند ، برای تولید فیلم می بایست تحقیق های میدانی لازم صورت بگیرد. این اطلاعات و داده های مورد نیاز می تواند با همکاری طرفین قبل از مرحله فیلمبرداری جمع آوری شود. با در دست داشتن چارچوب ساختاری فیلم مستند و برنامه ریزی هایی که باید از قبل ص.رت پذیرد آماده فیلمبرداری کار می شویم.

همچنین در اینجا فهرست موارد لازم و لیست برداشت را تهیه می کنیم، این لیست شامل فیلم‌ ها ، وقایع و مصاحبه‌ هایی ست که برای ساخت مستند خود به آن ها نیاز دارید.

3

مرحله سوم

مرحله تولید فیلم مستند

مرحله مهم در تولید فیلم مستند ، فیلمبرداری برداشت های مورد نظر و از قبل تعیین شده می باشد. در اینجا عوامل میدانی و تیم مستند ساز کاتشو وارد عمل می شوند. مدت زمان لازم برای فیلم برداری بسته به شرایط مستند ومطالبی که قرار است پوشش دهد ، متغیر است. مثلا برای ساخت مستند کوتاه از زندگی یک شخص ، می توان مدت زمان یک روز را برای فیلمبرداری در نظر گرفت که محدود به خود فرد و یا عوامل مرتبط با آن می شوند.

ولی برای مثال اگر قصد یک مستند بلند گردشگری و جاذبه های تفریحی یک شهر یا روستا را دارید ، بنا به وسعت آن محیط و مجموعه ، مدت زمان فیلمبرداری بلند تر می شود. تمامی تجهیزات سخت افزاری لازم برای ساخت و تولید یک مستند حرفه ای ، در این مرحله به کار گرفته می شوند تا خروجی کار به بهترین شکل ممکن اتفاق بیافتد.

4

مرحله چهارم

مرحله تدوین ، تنظیم و ضبط صدای گوینده

بعد از اتمام مراحل فیلم برداری مستند، نوبت به انتقال فیلم ها به داخل نرم افزار و تدوین و تنظیم آن می رسد. قسمت تدوین کار مستند از قسمت های مهم فرآیند ساخت مستند می باشد، درست شبیه قرار دادن تکه های پازل در کنار هم ، کار را در این مرحله تکمیل می کنیم. از آنجایی که در مرحله تدوین با یک فیلم مستند روبرو هستیم، تیم ادیتور و تدوینگران کاتشو کار پیچیده ای در مقابل خود ندارند.

آنها بعد از ساعت ها بازبینی و جداسازی راش های ضبط شده ، به ادیت فیلم می پردازند. برش ها ، کات ها ، تنظیم صدا ، نور و در موارد مورد نیاز تصحیح رنگ و افکت های ساده را اعمال می کنند. همچنین اگر برای مستند خود صدای راوی را در نظر دارید ، لازم است که در این مرحله صدای گوینده در استودیو ضبط و به واسطه تیم تدوین روی فیلم اضافه و تنظیم شود.

5

مرحله پنجم

مرحله نگارش ، بازبینی و تحویل خروجی

با یایان تدوین مستند ، اولین نسخه ی خروجی فیلم به واسطه ناظر کیفی و متخصصین مستند ساز کاتشو مورد بررسی و بازبینی واقع می شود. در صورتی که از نظر تکنیک و فرم در ادیت ، نیاز به ویرایش و اصلاح فیلم باشد ، پروژه مجدد مورد تدوین قرار گرفته و اصلاحات لازم صورت می گیرند. در انتهای کار نیز خروجی مستند با سه فرمت و کیفیت مختلف تحویل سفارش دهنده داده می شود تا به راحتی امکان انتشار فیلم مستند خود را در رسانه ها و دستگا های مختلف داشته  باشد.

بازخورد و نظر تعدادی از مشتری های راضی استودیو کاتشو

دستمزد اول ما رضایت و اعتماد شما است ، ما خوب می دانیم که “ اعتماد، المثنی ندارد

_
ساخت فیلم تبلیغاتی
مهندس امیر رضا اندرزگو

ساخت مستند، گامی بزرگ برای ما و مجموعه ی ما بود. فیلم مستند تاریخچه شرکت داریون با استقبال مخاطبین همراه بود. سپاس از مجموعه فیلمسازی کاتشو

ساخت فیلم تبلیغاتی
آقای مسعود داوود نژاد

ساخت مستند شهری یکی از چالش های بزرگی بود که به دنبال آن بودیم. با همکاری و کمک تیم مستندساز کاتشو از این چالش سر بلند خارج شدیم.

شرکت فیلمسازی | تولید فیلم ، ویدیو ، کلیپ
خانم گوهرناز ترکاشوند

با همت و همکاری تیم فیلمسازی کاتشو مستند بیوگرافی مادر ایران زمین را ساختیم. مستندی ارزشمند، انسانی و تاثیر گذار. سپاس از تیم کاتشو

برای برآورد دقیق مدت زمان و هزینه ساخت فیلم مستند، می تونید فرم سفارش پروژه مورد نظر را به صورت رایگان و در کمترین زمان پر کرده و اطلاعات را دریافت کنید.

نکات مهم در ساخت فیلم مستند

* متناسب با نوع مستند و کلاس انتخابی شما ، تایم فیلم مستند میتواند بین 5 الی 40 دقیقه متغیر باشد. (برای سناریو های بلند تر هزینه طراحی افزایش می یابد)

* مرحله تولید فیلم مستند بلافاصله پس از تایید نهایی موارد تعیین شده توسط سفارش دهنده و انجام همانگی های لازم جهت فیلمبرداری، آغازخواهد شد.
* لوکیشن و محل تصویر برداری فیلم مستند با مشورت و هماهنگی های انجام شده مشخص می شود. (پروژه های با مسافت طولانی تر شامل افزایش دستمزد تیم تولید می شود)

* فیلم هایی که می بایست خارج از مدت زمان تعریف شده  و سریع تر به مشتری تحویل داده شوند ، با افزایش درصدی از هزینه های دستمز تیم تدوین همراه است.

* تولید تمامی پروژه های فیلمسازی و ساخت فیلم مستند استودیو کاتشو با رعایت قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد.

ساخت فیلم مستند در کلاس A
توضیحات کلاس A :

کلاس A مناسب برای ساخت مستند های سفارشی بزرگ میدانی ، شهری و همچنین مستند های تبلیغاتی می باشد. در این کلاس با استفاده از تجهیزات متعدد و تعداد نیروی بیشتر در میدان مستندسازی می توانید حرفه ای ترین فیلم مستند در رابطه با موضوع مربوطه را در دست داشته باشید. کسانی که به دنبال ساخت فیلم مستند با زمانی بلند در رابطه با حیاط وحش ، تاریخ ، صنعت ، زندگینامه و … هستند ، اغلب با انتخاب کلاس A پروژه های خود را می سازند.

ساخت فیلم مستند در کلاس B
توضیحات کلاس B :

کلاس B مناسب برای ساخت مستند های سفارشی با تایم استاندارد و همچنین سازمان ها و شرکت های مستقل که معمولا با توجه به بودجه تبلیغاتی خود ، به دنبال ساخت یک مستند تبلیغاتی از مجموعه و زیر ساخت های خود می باشند. از طرفی شما می توانید در این کلاس با اسفتاده از خدمات و تخصص های تیم کاتشو یک مستند سفارشی در رابطه با شهر خود ، تاریخ ، فرهنگ ، آموزش و … را بسازید. 

ساخت فیلم مستند در کلاس C
توضیحات کلاس C :

شما در کلاس C می توانید با پرداخت کمترین هزینه ممکن یک فیلم مستند کوتاه تاثیر گذار برای خود و آنچه که فکرتان را فراگرفته است ، بسازید. همچنین این کلاس مناسب برای کسانیست که به  دنبال ساخت مستند های شخصی و تبلیغاتی هستند. برای مثال در دسته کلاس C ساخت مستند بیوگرافی ، مستد تاریخی ، مستند تاریخچه شرکت یا مجموعه ، مستند روایتی و … می تواند انتخاب مناسب و هوشمندانه ای برای کسب و کار و برند تجاری شما باشد.

نمونه کار فیلم مستند

ساخت فیلم مستند مذهبی
ساخت فیلم مستند تبلیغاتی
ساخت فیلم مستند گردشگری
کات شو | استودیو فیلم سازی کاتشو | شرکت فیلمسازی کاتشو

چرا کاتشو

_

می ‌خواهید مستند بسازید ؟ می ‌توانید این کار را به تیم متخصص مستند ساز استودیو کاتشو بسپارید. در ساخت فیلم مستند، کاتشو تلفیقی از تجربه و هنر است. در اینجا یک تیم  متشکل از افراد متخصص و حرفه ای در زمینه های مختلف هنر خلق صدا و تصویر دور هم جمع شده اند. بهره مندی از تجربه افراد متخصص در زمینه صنعت فیلمسازی، به همراه خلاقیت و نوآوری تیم جوان کاتشو خروجی کار را در قالب بهترین شکل  تصویر سازی برای شما رقم می زند.

مزایا و امکانات استودیو کاتشو

 • طرح ایده ها و تکنیک ها مختص مستند میدانی
 • استفاده از تخصص های مختلف در زمینه های مختلف
 • سرعت در تولید ، تدوین و تحویل پروژه
 • بهینه سازی هزینه در مراحل تولید و تدوین پروژه ها
 • چاشنی خلاقیت و هنر در طراحی و ساخت ویدئو ها
 • استفاده از تجهیزات حرفه ای و به روز تصویربرداری
 • ارتباط با هنرمندان مطرح و بهره مندی از آنان در پروژه ها با هزینه پایین

برای ساخت فیلم مستند خودتون آماده اید؟؟

ما در کاتشو همیشه آماده یه ماجراجویی تازه هستیم

سایر خدمات کاتشو

ساخت موشن گرافیک

ساخت موشن گرافیک
ساخت موشن گرافیک

بیشتر بخوانید

ساخت فیلم صنعتی

ساخت فیلم صنعتی
ساخت فیلم صنعتی

بیشتر بخوانید

ساخت فیلم مراسم

ساخت فیلم مراسم
ساخت فیلم مراسم

بیشتر بخوانید

ساخت تیزر تبلیغاتی

ساخت تیزر تبلیغاتی
ساخت تیزر تبلیغاتی

بیشتر بخوانید

ساخت کلیپ اینستاگرام

ساخت کلیپ اینستاگرام
ساخت کلیپ اینستاگرام

بیشتر بخوانید

پاسخ به سوالات متداول 

در این قسمت به سوالات پر تکراری که در شروع ساخت یک پروژه ی فیلم مستند برای شما پیش آمده است، جواب داده ایم. برای مشاوره و پاسخ به سوالات دیگر خود با ما تماس بگیرید.

برای شروع ساخت فیلم مستند خود چه باید کرد؟

پاسخ :

برای اینکه فیلم مستند خودتون رو بسازید ، در وهله اول اگر دانش کافی در رابطه با مستند و مستند سازی را ندارید، می بایست در مورد ساختار فیلم های مستند و عوامل مهم در ساخت آنها کمی مطالعه کنید و چند نمونه از فیلم های مستند را مورد بررسی قرار بدهید. ما در همین صفحه نمونه فیلم های مستند متفاوتی رو براتون آماده کردیمو در انتهای صفحه به توضیح کامل فیلم مستند و انواع آن پرداخته ایم. پس از مطالعه این مطالب مفید، به جدول تعرفه ساخت فیلم های مستند استودیو کاتشو در همین صفحه مراجعه کنید.

از طریق کلاس های مشخص شده و تعرفه های موجود می توانید محدوده پروژه و هزینه ساخت فیلم را تخمین بزنید و یا برای اطلاع دقیق تر از میزان هزینه و مدت زمان لازم برای تولید فیلم مستند به دو روش زیر عمل کنید که در هر دو صورت مشاورین کاتشو با دریافت اطلاعات پروژه مد نظر شما ، پیشنهاد طرح اولیه را برای شما آماده و اسال می کنند.
1. پر کردن فرم تخمین و برآورد پروژه  2.تماس با ما و مشاوره رایگان
پس از توافق طرفین، روند طرح و تولید پروژه را در جلسات حضوری یا غیر حضوری مورد بررسی و بازبینی قرار می دهیم.

ساخت یک فیلم مستند چقدر زمان بر است ؟
پاسخ : زمان تولید و ساخت فیلم مستند بسته به نوع آن متفاوت است.

برای مثال اگر قصد ساخت و تولید مستندی بلند در رابطه با معرفی یک منطقه یا زیستگاه را دارید ، مسلما زمان زیاد تری را باید نسبت به تولید مستند های کوچکترو کوتاه تر برای ضبط ، فیلمبرداری و تدوین آن صرف کرد. مدت زمان ساخت مستند با توجه به کلاس بندی های مشخص شده در جدول تعرفه های استودیو کاتشو معمولا بین 1 الی 8 هفته تخمین زده شده است.

برای مشخص کردن مدت زمان ساخت به صورت دقیق تر ، با ما تماس بگیرید.

تعرفه و هزینه ساخت فیلم مستند چقدر است ؟
پاسخ : جدول تعرفه های کاتشو از نظر هزینه به سه کلاس مختلف تقسیم می شود.

کلاس A با پرداخت حداقل 25 میلیون تومان مختص مستندها و پروژه های بزرگتر و به نسبت از نظر زمان بلند تر می باشد که با استفاده از تجهیزات و عوامل میدانی متعدد تری همراه است. کلاس C با پرداخت حداقل 5 میلیون تومان مختص پروژه های کوتاه تر که در زمان های کوتاه تر به تولید می رسند و نیاز خاصی به تجهیزات پیشرفته و نیروی انسانی متعدد ندارند. کلاس B نیز بسته به تجهیزات استفاده شده و شرایط سفارش ، شامل مبلغ پرداختی حداقل 10 میلیون تومان می باشد.

نکته: حتما توضیح و راهنمای استفاده از کلاس های تعریف شده در زیر جدول تعرفه را مطالعه کنید.

آیا ساخت مستند با هزینه کمتر نیز امکان پذیر است؟
پاسخ :

ما در کاتشو تمام تلاش خود را کرده ایم تا با پایین ترین هزینه های ممکن، با کیفیت ترین خروجی ها را به دست شما برسانیم. چرا که معتقدیم کیفیت و زیبایی حق همه است. وجه تمایز اصلی استودیو کاتشو با سایر رقبا نیز در همین امر خلاصه می شود. ما در کاتشو معتقدیم که مشتری، مشتری را می آورد پس اولین دستمزد ما اعتماد و رضایت شماست.

تمامی قیمت های ارائه شده در وبسایت کاتشو در حالت بهینه ارائه شده است

نحوه ی پرداخت هزینه ها به چه صورت است؟
پاسخ :

برای پروژه های بزرگ کلاس A و B دریافت هزینه در دو مرحله صورت می گیرد 80% هزینه در مرحله پیش تولید و 20% هزینه در زمان تحویل پروژه ، برای پروژه های کوچکتر و کلاس C  کل مبلغ در مرحله ی پیش تولید پرداخت می شود.

آیا مستند ها امکان پخش در تلویزیون را دارند؟

پاسخ :

تمامی فیلم ها و مستند های تولید شده در استودیو کاتشو (به غیر از کلاس C) متناسب با استانداردهای پخش صدا و سیمای  جمهوری  اسلامی ساخته می شوند. از این رو شما با خیال راحت می توانید از فیلم مستند تبلیغاتی یا آموزشی-مفهومی خود در رسانه ملی استفاده کنید.

آیا امکان بازبینی و نگارش مجدد مستند وجود دارد؟
پاسخ : 

بارها گفته ایم که هدف اصلی ما در کاتشو رضایتمندی مشتری است. از این رو بر خلاف قاعده موجود در بین رقبا، امکان ویرایش و بازبینی پروژه ها را برایتان فراهم کرده ایم تا خشنودی و رضایت شما را به همراه داشته باشیم. 

راهنمای ساخت فیلم مستند

فیلم مستند چیست ؟

مستند یک فیلم غیر تخیلی است که به قصد ثبت واقعیت‌ ها و با اهداف راهنمایی، آموزشی و حفظ اتفاقات تاریخی ساخته می‌ شود. بیل نیکولاس، یکی از پیشتازان مستند سازی، مستند را این گونه تعریف می‌ کند : “یک تمرین فیلم سازی، یک سنت سینمایی و سبکی از بازخورد گرفتن از بینندگان که خود تمرینی بدون مرز های مشخص است.” مستند ها اوایل فقط یک دقیقه یا حتی کمتر بودند اما با گذر زمان، مستند ها طولانی تر شده و دارای شاخه‌ های مختلفی نیز نظیر مستند های آموزشی، شهودی و … شدند.

مستند ها باید آموزنده باشند و غالبا از آنها در مدارس و به عنوان منبعی برای آموزش اصول مختلف استفاده می‌شود.فیلم مستند سعی دارد حقیقت را چنانکه هست نشان دهد و تا جایی که می شود در آن دست برده  نشود. از همین رو فیلم های مستند با آدم ها، اماکن ، اتفاقات و رخ داد های واقعی سروکار دارند. مستند سعی می کند درکی از حقیقی بودن آنچه را که با چشم میبینیم و با گوش میشنویم را به ما القا کند.

نحوه ، اصول و هزینه ساخت فیلم مستند
icdki shoj tdgl lsjkn | juvti shoj lsjkn jfgdyhjd

چگونه یک موضوع خوب برای مستند خود انتخاب کنیم ؟

هر کدام از ما انسان ‌هایی خاص و با تجربیات و دیدگاه ‌های منحصر به فرد خود هستیم. با در نظر گرفتن این موضوع، برای انتخاب یک موضوع مناسب برای ساخت مستند، ابتدا این سوال ها را از خود بپرسید :

* به چه موضوعی بیش از حد فکر می کنید یا درباره‌ی آن صحبت می کنید ؟
* چه موضوعی باعث هیجان، خشم یا تحریک شدن شما می شود ؟
*
چیزی وجود دارد که شما را کامل مجذوب کند ؟
*
آیا چیزی همان طور که هست باعث دستپاچه شدن شما می شود ؟
*
آیا بی عدالتی در این دنیا وجود دارد که بخواهید سعی کرده و آن را رفع کنید ؟

وقتی دنبال ایده می گردید (مخصوصا اگر اولین پروژه‌ی شما باشد)، به اطراف خود نگاه کرده و ساده فکر کنید. چه داستان های عالی در خانواده یا جامعه شما وجود دارد ؟ در ساده ترین حالت، شاید خود شما داستان باشید!

شناخت انواع فیلم مستند

1. مستند شاعرانه :

 این نوع مستند ها که تا حد زیادی شبیه اسم خود هستند، برای اولین بار در دهه‌ی 1920 میلادی دیده شدند. این مستند ها بر تجارب و تصویر ها تمرکز دارند و دنیا را از دید های مختلفی به بیینده نشان می‌ دهند. مستند های شاعرانه، خلاصه بوده و زیاد به روایت پایبند نیستند. همچنین در فرم و محتوا نیز می ‌توانند بسیار نامتعارف و تجربی باشند.

هدف نهایی این مستند ها به جای گفتن حقیقت، خلق یک احساس است.ب رای فیلم سازان، این رویکرد با پیدا کردن ترکیب ‌های خلاقانه، کنار هم قرار دادن‌ های چالش برانگیز و حالت ‌های مختلف داستان گویی سینمایی، درس بسیار ارزشمندی در تجربه‌ی تمام عناصر مستند سازی است. (مثال : دنیای آینه ‌ای سینما اثر گوستاو داچ ساخته‌ی سال 2005)

2. مستند های توجیهی

این مستند ها از همه به چیزی که مردم در ذهن خود به عنوان “مستند” در نظر دارند، نزدیک تر است. برخلاف مورد قبلی، مستند های توجیهی با هدف آگاهی بخشی و متقاعد کردن مردم ساخته می‌شوند و این کار را هم غالبا از طریق یک راوی دانای کل انجام می‌ دهند که در روایت او هیچ گونه سخن مبهم و شاعرانه‌ای وجود ندارد.

اغلب مستند های تلویزیونی از این نوع هستند. آن هایی که به دنبال مستقیم ترین حالت داستان گویی مستند هستند، باید یک راست سراغ سبک توجیهی بروند. مستند های توجیهی یکی از بهترین راه ‌ها برای به اشتراک گذاشتن یک پیام یا اطلاعات است. (مثال : رژه‌ی پنگوئن ها اثر لوک جاکت ساخته‌ی سال 2005)

3. مستند های شهودی

این مستند ها دقیقا همان چیزی هستند که به نظر می ‌رسند. هدف آن ها، مشاهده‌ی دنیای اطراف آن ها است. این سبک که در دهه‌ی 1960 میلادی و پس از پیشرفت در تجهیزات فیلم سازی قابل حمل به وجود آمد، معمولا نسبت به نگرش توجیهی کمتر به آن اشاره می شود.مستند های شهودی، به مخاطب دسترسی دست اولی به برخی از مهم ترین لحظات یک سوژه می ‌دهند و از این طریق، تمام جوانب یک موضوع را بررسی می‌ کنند.

سبک شهودی در طول این سال‌ها بسیار الهام بخش بوده و فیلم سازان نیز اغلب برای ایجاد یک حس واقع گرایانه، از این سبک در دیگر ژانرهای فیلم نیز استفاده می‌ کنند. (مثال : صومعه : آقای ویگ و راهبه اثر پرنیل رز گرونکشر)

4. مستند های مشارکتی

در این سبک، فیلم ساز خود راوی نیز هست. نقش فیلم ساز در روایت می‌تواند کوتاه و در حد استفاده از صدای خود برای برانگیختن سوژه‌ ها با سوالات یا اشاراتی از پست دوربین، و یا یک نقش بزرگ در حد تاثیر مستقیم بر روایت مستند باشد. در جامعه‌ی طرفداران مستند، مباحثه ‌ای هست در این مورد که مشارکت فیلم ساز باید چقدر باشد تا برچسب “مشارکتی” به مستند بخورد.

در حقیقت برخی می‌ گویند که تمام مستندها ذاتا مشارکتی هستند. با وجود این ها، این سبک می ‌تواند یکی از طبیعی ترین سبک‌ ها برای کسانی باشد که تازه قصد شروع دارند. (مثال : خروج دانوب اثر پیتر فورگاس ساخته‌ی سال 1998)

5. مستند های بازتابنده 

 این نوع مستند ها شبیه مستند های مشارکتی هستند و فیلم ساز خود نیز غالبا در مستند حضور دارد. منتها برخلاف مشارکتی، بیشتر سازندگان مستندهای بازتابنده تلاشی برای کاوش سوژه ‌های خارجی ندارند. در عوض آن ها فقط روی خودشان و ساخت مستند تمرکز می‌ کنند.

بهترین مثال برای این سبک، مستند صامت “مردی با یک دوربین فیلم برداری” است که در سال 1929 و توسط فیلم ساز روس، ژیگو ورتوف ساخته شد. این مستند یک نمایش کلاسیک است که نشان می‌دهد چگونه یک مستند بازتابنده می ‌تواند تصاویر خلاقانه و چالش برانگیز بسازد. (مثال : بیگی و توپاک اثر نیک برومفیلد ساخته‌ی سال 2002)

6. مستند های عملکردی

این نوع مستند، ترکیبی تجربی از سبک‌ هایی هستند که برای تاکید بر تجربه‌ی سوژه و اشتراک گذاری یک پاسخ احساسی با جهان استفاده می ‌شوند. مستند های عملکردی غالبا داستان‌های شخصی را در کنار مسائل سیاسی و تاریخی بزرگ تر قرار داده و آن ها را به هم مرتبط می ‌کنند. مایکل مور (مستندساز آمریکایی) اغلب از داستان‌ های شخصی به عنوان راهی برای ساخت حقایق اجتماعی استفاده می ‌کند و به همین دلیل گاها مستند های عملکردی را سبک او می ‌دانند. (مثال : بولینگ برای کلومباین اثر مایکل مور ساخته‌ی سال 2002)

راهنمای ساخت مستند سازی

چگونه یک مستند بسازیم؟

می ‌خواهید مستند بسازید ؟ می ‌توانید این کار را به یک تیم متخصص در زمینه مستند سازی واگذار کنید. استودیو فیلمسازی کاتشو با تیمی حرفه‌ ای و باتجربه در صنعت فیلمسازی که همواره سعی در افزایش کیفیت خروجی کار های خود داشته ، می تواند به شما در زمینه مستند سازی کمک بزرگی کند. مستندسازی همواره یکی از ارضا کننده ترین و چالش برانگیز ترین کار هایی است که می ‌توانید در زندگی خود انجام دهید. چه در اول راه باشید چه در میانه‌ی تولید، مستند سازی تجربه‌ ای شگفت انگیز به حساب می ‌آید.

یادتان باشد که فیلم سازی یک هنر است نه یک علم بنابراین تنها راهی که واقعا بتوانید از طریق آن مستند سازی را یاد بگیرید، این است که مستند بسازید! به تنهایی و حتی با در دست داشتن دوربین موبایل خودتون هم میتونید شروع کنید یک مستند آماتور و نیمه حرفه ای را کارگردانی کنید.

sefareshe sakhte filme mostanad | sakhte mostanad arzan
وسایل و تجهیزات لازم برای ساخت فیلم مستند

توصیه و نتیجه گیری نهایی

چه این اولین مستند شما باشد و چه نباشد، مسیر ساخت آن مسیر پیچیده‌ای است. داستانی که تعریف می‌ کنید، به روش خودش باز می ‌شود. بگذارید تا سوژه خودش شما را در مسیر ساخت مستند هدایت کند و به طور مناسب کار شما را بهبود ببخشد. برای همین پیچیدگی ‌هاست که مستند سازان بزرگ عزم راسخی برای اشتراک گذاری سوژه‌‌ی خود با دنیا دارند. داشتن دید یک پارچه به شما کمک می‌کند تا نگرش مستند سازی خود را با حقیقتی که در پی کشف آن هستید تطبیق دهید و به عنوان آخرین نکته، در حین روند ساخت مستند، آن ایده و جرقه‌ی اولیه‌ی ساخت را فراموش نکنید.

هیچ وقت برای شروع دیر نیست و هر لحظه از زندگی هدیه‌ ای است که نباید آن را از دست داد. پس همین حالا شروع کنید و با انتخاب استودیو فیلمسازی کاتشو بدانید که در این مسیر لحظه ای شما را تنها نمی گذاریم.

به یاد داشته باشید که  کیفیت ، سرعت و به صرفه بودن در کنار هم ، حرف اول را میزنند “

WeCreativez WhatsApp Support
پاسخگوی آنلاین استودیو کاتشو
سلام چطور می تونم کمکتون کنم؟