نقد و بررسی فیلم نخستین اصلاح شده First Reformed

بررسی تخصصی فیلم نخستین اصلاح شده First Reformed

مواردی که در فیلم نخستین اصلاح شده مورد بررسی قرار می دهیم:

 • معرفی فیلم و مقدمه ای بر سینمای شریدر
 • نقد و بررسی لایه های اصلی فیلم First Reformed
 • ” نخستین اصلاح شده ” و بازسازی مدرن از اثر برگمان
 • ادای دین به تارکوفسکی و گریز به آینه
 • بررسی و مقایسه دو کشیش شریدر و برگمان
 • مشاهده تریلر فیلم First Reformed 2017 (در انتهای مقاله)

ساخت تیزر تبلیغاتی


راه حل ناامیدی؛ شجاعت یا عقلانیت؟

نقد و تحلیل فیلم First Reformed نخستین اصلاح شده

پل شریدر و فیلم نخستین اصلاح شده First Reformed

پیشنهاد میکنم علاقه مندان به سینمای استعلایی برگمان، تارکوفسکی و برسون، و دوستداران فلسفه اگزیستانسیالیسم دیدن این فیلم را از دست ندهند. «نخستین اصلاح شده» به انگلیسی First Reformed ، آخرین ساخته پل شریدر محصول 2017 و نامزد جایزه شیر طلایی ونیز بوده. پل شریدر را پیش تر به عنوان فیلمنامه‌نویس کارهایی مثل راننده تاکسی و گاو خشمگین به یاد می آوریم.

اینبار به نظر می رسد این فیلم شریدر نوعی بازسازی از فیلم Winter Light محصول 1963 ساخته برگمان است. البته با حال و هوای جنبش های محیط زیستی و پایانی متفاوت و غافلگیرکننده در فیلم شریدن. شاید بتوان گفت نوعی ادای دین به برگمان و تارکوفسکی اما با شخصیتی مستقل و پاسخی به این پرسش کامو در نخستین جمله کتاب «افسانه سیزیف» “نخستین سؤال فلسفی این است که چرا نباید خودکشی کرد؟”

این فیلم روایت کشیشی است به نام تالر که در تدارک برگزاری 250 سالگی کلیسای تاریخی First Reformed در ایالت نیویورک آمریکا درگیر مشکل زن و شوهری می شود. زن و شوهری به نام مری و مایکل که هردو فعال محیط زیستند.

با این تفاوت که نگرانی شوهر از آینده جهان امروز به ناامیدی و یأس بدل شده و بارداری همسرش این نگرانی را تشدید نموده و زنی که معصومانه بواسطه کشیش تالر قصد نجات شوهرش را دارد. با وجود مشابهت موقعیتی بسیار فیلم با فیلم «نور زمستانی» برگمان اما تأکید شریدن به جای کشیش و رابطه عاشقانه زن شاغل در کلیسا با کشیش به همسر مرد ناامید است.

نقد و بررسی فیلم First Reformed نخستین اصلاح شده

First Reformed شریدر یا Winter Light برگمان

تفاوت ظریف دیگر اثر شریدر با اثر برگمان در سکانس گفتگوی کشیش با شوهر نا امید زن باردار است. هر چند هر دو گفتگو نتیجتا به نحوی نومیدانه انتظار طبیعی تماشاگر را از نقش مثبت کشیش برآورده نمی سازند و هر دو به خودکشی مرد ناامید ختم می شوند. اما برخلاف اثر برگمان که رابطه کشیش با همه از جمله مرد ناامید را بسیار سرد و زمستانی تصویر کرده و حتی می توان صحبت های یک طرفه کشیش را عامل تشدید حس ناامیدی و در نهایت خودکشی مرد دانست.

کشیش فیلم نخستین اصلاح شده First Reformed در عین انزوا و جدیت ، رابطه ای نسبتا انسانی تر دارد بخصوص که در گفتگویش با مایکل تلاش می کند در عین درک نا امیدی او و یادآوری حادثه ناگوار مرگ فرزندش در جنگ عراق، بارداری همسر مایکل را نشانه ای از رحمت خدا تصویر کند.

درواقع کشیش تالر وظیفه خود را به عنوان یک کشیش ( آن هم کشیشی که تجربه یک زندگی عرفی به عنوان یک ارتشی را داشته ) به خوبی انجام می دهد و حتی جلیقه انتحار او را وقتی متوجه می شود مایکل با آن قصد انتحار دارد از مری گرفته و مسئولیت پنهان کردنش را برعهده می گیرد و تا آخر به پلیس چیزی نمی گوید.

کشیش تالر فیلم نخستین اصلاح شده First Reformed حتی در نامه ای از سوی مایکل به عنوان وصی انتخاب می شود؛ نشانه ای از حس اعتماد مایکل به کشیش. جنس این کشیش با کشیش ناامید و شکاک فیلم برگمان که در اثر مرگ همسرش ایمانش به خدا دچار تزلزل و تردید اساسی شده و به اعتراف خودش به اجبار پدر و مادر به عنوان شغلی موروثی و خانوادگی کشیش شده، بسیار متفاوت است.

نقد و تحلیل فیلم First Reformed

بررسی سکانس مهم فیلم نخستین اصلاح شده First Reformed

شاید مهمترین سکانس فیلم نخستین اصلاح شده را بتوان گفتگوی نسبتا طولانی کشیش تالر و مایکل دانست. محتوای گفتگوی تالر و مایکل نیز در خور توجه است. کشیش در پاسخ به دلایل علمی، سیاسی و اخلاقی که مایکل برای مخالفت با فرزندآوری و ناامیدی مطلقش می آورد به جای استدلال های فلسفی و اِلاهیاتی به امری کاملا عینی و عرفی اشاره می کند و آن تجربه ناامیدی و ایمان در زندگی شخصی خودش است.

اولا به لحاظ تجربی ناامیدیِ حاصل از تجربه مرگ فرزند را (که خودش تجربه کرده) بزرگتر از ناامیدی حاصل از نگرانی نسبت به فرزندآوری می داند. دوم اینکه در پاسخ به راه حل ناامیدی پای استدلالیان چوبین است و تنها راه حل شجاعت انتخاب زندگی است. تالر در پاسخ به سؤال مایکل که بعد از مرگ فرزندت جوزف (یوسف) چطور توانستی به زندگی ادامه بدی؟ زیرکانه به جای ایمان از واژه شجاعت استفاده می کند.

تالر: شجاعت (Courage) راه حل ناامیدیه. استدلال (Reason) هیچ جوابی ارائه نمیده. ایمان گرایی (Fideism) آگوستینی و لوتری به عنوان گرایشی عمده در الهیات مسیحی در مقابل عقل گرایی (Reasonalism) آکوئیناسی به نمایندگی کشیش تالر ، وزنی سنگین در این فیلم می یابد و حتی تبدیل به چشم انداز غالب فیلم خصوصا در ساخت شخصیت معصوم و نمادین مری می شود.

ملاقات کشیش و مرد ناامید (یونس) در فیلم برگمان در فضای کلیساست و یونس بیشتر شنونده صحبت های اعتراف گونه، یأس آلود و تردید افکن کشیش است. گویی جای کشیش و مرد ناامید تغییر یافته و کشیش درحال اعتراف در مقابل یونس است. اما در فیلم نخستین اصلاح شده شریدر این ملاقات در منزل مایکل انجام می شود و این کشیش است که به ملاقات او می رود.

یادداشتی بر فیلم First Reformed | درباره فیلم نخستین اصلاح شده

واکاوی فیلم نخستین اصلاح شده First Reformed

کشیش تالر در فیلم نخستین اصلاح شده به عنوان یک کشیش شخصیتی نسبتا جذاب است. او آزادانه و به انتخاب خود به دنبال کشته شدن فرزند سربازش در جنگ عراق ، هم همسرش و هم شغل خانوادگی خود در ارتش را به یکباره ترک می کند ، جامعه روحانی بر تن می کند و به یک زندگی رهبانی ظاهرا به منش فرقه تراپیست ها روی می آورد.

فرقه ای رهبانی و ریاضت کش در مسیحیت با قوانینی بسیار سخت. گیاهخواری، نخوردن گوشت ماهی، انزوا و گوشه نشینی، بی توجهی به وضعیت سلامتی و معرفی توماس مرتون ( 1968- 1915 ) کشیش ، نویسنده و عارف کاتولیک تراپیست آمریکایی که به مدت 75 سال صمت مطلق داشت، به عنوان الگویش در میان روحانیت مسیحی همه نشانه های تمایل تالر به این فرقه است.

کشیش تالر و شناخت تراپیست ها در فیلم نخستین اصلاح شده

بهتر است بدانیم تراپیست ها متعهد هستند که مادام العمر سخن نگویند. نکته اینجاست که آنها در عین اینکه عبادت، خواب، خوراک و کارهایشان را با یکدیگر انجام میدهند؛ اجازه سخن گفتن با یکدیگر را ندارند. در صورت ضرورت تراپیستها با کسب اجازه میتوانند با مقامات بالاتر سخن بگویند و در موارد دیگر فقط در حد رفع ضرورت با ایما و اشاره میتوانند نیاز خود را فراهم سازند.

تراپیست ها باید چهار ساعت در روز کر کنند و به مدت پنج ساعت در روز مشغول مطالعه باشند. اول روز آنها از ساعت دو بامداد شروع میشود و پس از هفت ساعت خواب و هفت ساعت عبادت در کلیسا به بقیه امور زندگیشان رسیدگی میکنند.

تراپیست ها هر جمعه مراسم شلاقزنی به خود را اجرا میکنند. آنها به هیچ وجه اجازه خوردن خوردن گوشت و ماهی را ندارند و تنها در صورت بروز بیماری میتواند تخم مرغ مصرف کنند. تراپیست ها در مقایسه با نظام های رهبانی دیگر و دقیقا بر خلاف آنها ، افرادی که میل شدیدی به توبه دارند را در خود می پذیرند.

ایتان هاوک در فیلم نخستین اصلاح شده First Reformed

بررسی شخصیت ها و بازی بازیگران فیلم نخستین اصلاح شده

ایثن هاوک در سمت بازیگر به خوبی از پس نقش کشیش تالر در فیلم نخستین اصلاح شده بر آمده است. بازی او همواره قابل توجه سینما دوستان و منتقدین سینما بوده و هست. او حالا در آستانه ی 50 سالگی چالش جدیدی را پیش روی خود قرار می دهد. بازی او نه تنها در لحن و مونولوگ نشان داده می شود بلکه حس درونی نقش کشیش تالر را در ماورای او نظاره گر هستیم. قبل از توضیح نقش و داستان پشت کشیش ، می شود درد و زنج را در چهره و حتی راه رفتن های ایثن هاوک حس کرد.

توماس اریکسون کشیش در فیلم «نور زمستانی» و ارنست تالر کشیش در فیلم نخستین اصلاح شده هر دو بیمارند اما در پردازش شخصیت تالر بر نوع بیماری او تأکید بیشتری شده است. ما از اریکسون فقط سرفه هایش را می بینیم که نشان از نوعی سرماخوردگی ساده در فصل سرماست.

وضعیت تالر بیماری گوارشی اش را (که احتمالا بی ارتباط باشیوه زندگی اش نیست) شاید به عنوان نشانه ای از رنج مسیح از دیگران پنهان می کند اما با پیشرفت بیماری و آگاهی دیگران او در موقعیت بدی قرار می گیرد.

خاستگاه طبقاتی پرسونای مرد ناامید در هر دو فیلم همچون پرسونای کشیش متفاوت است. مرد ناامید فیلم «نور زمستانی» ماهی گیر میانسالی است که با خواندن خبر احتمال حمله اتمی چینی ها در یک روزنامه دچار این حالت شده است.

ولی در فیلم نخستین اصلاح شده مرد ناامید جوانی است روشنفکر، پرسشگر، فعال محیط زیست، منتقدِ سرمایه داری و بی عدالتی نفاق آلود دموکراسی آمریکایی. سکانس اشراقی پرواز کشیش با زن باردار و شهود وضعیت اسف بار محیط زیست جهانی یادآور فیلم «آینه» شخصی ترین اثر تارکوفسکی است البته باز با پرداختی مستقل و متفاوت.

تحلیل داستان تحلیل فیلم First Reformed نخستین اصلاح شده

بررسی داستان فیلم First Reformed نخستین اصلاح شده

در این فیلم حتی بوی برسون هم به مشام مخاطب می رسد. خاطره نویسی و دفترچه یادداشت شخصی کشیش تالر یادآور کشیش بیمار فیلم «خاطرات کشیش روستا» اثر برسون است. اما نه به روایت بی احساس و شیوه فیلمسازی فتوگرافیک برسون.

در «نور زمستانی» با تأکید فیلمساز بر رابطه عاطفی کشیش و محبوبه اش که همچون ایمان کشیش ترک خورده و و رو به زوال است، بیشتر «توماس» نام کوچک کشیش را می شنویم اما کشیش فیلم نخستین اصلاح شده با نام خانوادگی اش یعنی تالر خوانده می شود و تنها در پایان فیلم است که مری اول با حضورش در مراسم 250 سالگی کلیسا بعد با صدا زدن نام کوچکش همچون فرشته نجات او را به زندگی باز می گرداند.

وقتی باورهای آسمانی به بن بست می‌رسند و به مرگ خوشامد می‌گویند، عشق زمینی همچنان زندگی می‌بخشد

مری از رقم خوردن سرنوشت مایکلی دیگر جلوگیری می کند اما چرا همین کار را برای شوهرش نکرد؟ شاید به این خاطر که همانطور که خودش گفت مایکل عشق و ایمان نداشت اما وجود تالر سراسر عشق و ایمان شده بود.

نهایتا می توان گفت شریدر با اثر متفاوت خودش یعنی فیلم نخستین اصلاح شده First Reformed دست به کاری بزرگ زده و با خلق فضایی بیناتنی ما را به تفکری امیدوارانه در فلسفه پوچی وا می دارد. تفکر در کارکرد دین در دنیای امروز ، معنای زندگی ، نقش قدرت های سرمایه داری و نفوذ نومید کننده شان در نهاد دین و سیاست و نتیجتا مسئولیت انسان معاصر در نابودی محیط زیست و آینده بشر.

شخصیت و سرنوشت کشیش تالر را می توان اجابت دعای مارتای بی ایمان (محبوبه کشیش توماس) در سکانس پایانی فیلم «نورزمستانی» برگمان دانست. مری باایمان (همسر باردار مایکل) فیلم نخستین اصلاح شده مسیح وار به نجات تالر می آید و اجابت دعای مارتای بی ایمان را رقم می زند. گویی «نور زمستانی» برگمان همین عشق و ایمان مری به زندگی را کم داشت. در واقع یادآوری دعای مارتا لذت اجابت آن را شیرین تر می کند.

درباره فیلم First Reformed ساخته پل شریدر

مارتا (به آهستگی و درنگ در کلمات) :
کاش می تونستم فقط از این پوچی بیرونش بیارم ، و از این خدای دروغین دورش کنم ، کاش شهامت ابراز محبت رو نسبت به هم داشتیم ، کاش میتونستیم به حقیقت ایمان بیاریم ، کاش می تونستیم ایمان بیاریم…

(فیلمنامه نور زمستانی، اینگمار برگمان)

پ ن : شروع فیلم نخستین اصلاح شده First Reformed با یک پلان ساده ولی تاثیر گذار و زیبا برداشت شده است.

استودیو فیلمسازی کاتشو

دانلود فایل پی دی اف


تریلر و تیزر تبلیغاتی فیلم نخستین اصلاح شده


First Reformed 2017 IMDB

امیدواریم این مطلب براتون مفید واقع شده باشه
حتما در قسمت دیدگاه ، نظرات خودتون رو برای ما و مخاطبای ما کامنت کنید 

همچنین می تونید این مطلب رو از طریق سرویس های اشتراک زیر برای دوستان خود ارسال کنید

5/5 - (4 امتیاز)

6 دیدگاه

 • Avatar for Arya منا زینعلی گفت:

  فیلم نخستین اصلاح شده به نظر بنده فیلم پرمحتوایی اومد و فضای فیلم رو دوست داشتم ممنون بابت نقدتون

 • کاملا فیلم چرت و بی سروتهی بو
  به زور تا تهش دیدم ۴ از ۱۰

  • سلام دوست عزیز
   ما هم قبول داریم که first refomed به عنوان یک فیلم سرگرم کننده ضعیف است و شاید بیشتر افرادی که بدون نیت قبلی پای این فیلم بشینن تا پایان فیلم اذیت بشن ولی این فیلم اونم در حال هوای زمانه ما ساختش یک حرکت شجاعانه و منحصر به فرد هست و دقت داشته باشید مضموم و نحوه ی پردازش فیلم دارای ارزش هایی هم هست که نمی توان از آنها چشم بپوشید. در نهایت ما هم موافق اینیم که سینما در وهله اول رسالتش سرگرم کردن است ولی این دست از فیلم ها نیز مخاطب خود را در سینما دارند. قشنگی دنیای سینما هم در همین قضیه مستتر است.

  • اتفاقا فیلم خیلی با معنا و مفهوم هستش و به شخصه از تماشاش لذت بردم، باعث شد برای ساعاتی به فکر فرو برم
   این فیلم صرفا برای سرگرمی نیست…خواهشا دوستانی که از این دید میخوام بشینن پای فیلم توصیه میکنم برن سراغ همون فیلمای خوب سرگرم کننده مثل اونجرزو ددپولو غیره

   • اتمسفر و فضای فیلم واقا کم نظیر و منحصر به فرد بود
    از فیلمبرداری هم نگم که تماما هنر بود
    ممنون بابت نقد این فیلم
    ۸/۱۰

    • بخش گستره ای از موفقیت و منحصر بودن این اثر به هنر الكساندر دينان و تصویر برداری و انتخاب قاب های او بر میگرده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *