تحلیل و نقد و بررسی انیمیشن مستند برج Tower 2016

انیمیشن برج

مواردی که در انیمیشن برج مورد بررسی قرار می دهیم:

 • تنیدگی میان مستند و انیمیشن
 • بررسی و روایت خطی داستان برج
 • کیت میتلند و استفاده از تکنیک های جذاب بصری
 • مساله خشونت و تیر اندازی های دسته جمعی معاصر
 • فاجعه ای سیاه و سفید
 • مشاهده تریلر انیمیشن برج (در انتهای مقاله)

ساخت تیزر تبلیغاتی


نگاهی کوتاه به مستند انیمیشن Tower برج 

اثر : کیت میتلند– ۲۰۱۶

انیمیشن یا مستند

انیمیشن و مستند دو اصطلاح هستند که ممکن است در نگاه اول آبشان با هم توی یک جوب نرود !
رسالت مستند نشان دادن دنیای واقعیست و بدیهیست که انیمیشن آن را به تصویر نمیکشد. مستندها تعاریف استانداری را رعایت میکنند و مستند، با عناصری سنتی مانند صداگذاری، گفتگو، صحبت کردن و هدف کلی تا حد ممکن نزدیک به ‘واقعیت’ است. انیمیشن های مستند نشان می دهند چگونه قادر هستند تا با نمایش تجارب ذهنی به جای انتقال اطلاعات عینی مرز بین مستند و انیمیشن را بشکنند.

جایی که مرزها بین عناصر داستانی و غیر داستانی مبهم است، ملاحظات جدیدی درباره این موضوع بوجود می آید. در حالی که انیمیشن و مستند به خودی خود خاص نیستند نکته ای که جالب توجه است این است که وقتی اینها جمع شده باشند به نظر نمیرسد به خوبی با هم تلفیق شوند. این موضوع با توجه به تصورات پیشین مربوط به ژانر فیلم مستند، ممکن است باعث شود که فیلم غیر طبیعی به نظر برسد.

نقد و بررسی انیمیشن مستند tower برج 2016

نقد و بررسی  انیمیشن مستند برج

جالب است که این روزها انیمیشن به یک روش نسبتا محبوب برای فیلمسازان مستند تبدیل شده است. فیلمسازان مستند گاهی در شرایطی سخت با فقدان مدارک کار میکنند. با تصاویری که در حقیقت یا وجود ندارد یا گم شده است. ماهیت فیلم سازی مستند ایجاد تصاویر برای به دست آوردن مکانهایی است که وجود ندارد یا نمی توان آنها را پیدا کرد و در سالهای اخیر فیلمسازان مستند این کار را با ساخت جایگزین برای آن تصاویر انجام دادهاند، چه در بازگردانی دراماتیک و چه از طریق انیمیشن. فیلم برج بیشتر یک انیمیشن است، اما صحنه های متحرک آن با لحظه هایی از واقعیت درهم تنیده شده اند.

روشی که انیمیشن میتواند تجربیات ذهنی را به تصویر بکشد، میتواند در سراسر فیلم برج دیده شود. نمای افتتاحیه فیلم حتی شامل ترکیبی از هر دو است. تصاویر این فیلم، برخی از بازماندگان واقعی یک رویداد را نشان میدهد در حالی که ما نسخه ای انیمیشنی از افراد واقعی را میبینیم. بنابراین میتوان گفت که چنین نیست که این فیلم یک فیلم کاملا انیمیشنی باشد، چرا که کاملا مبتکرانه شامل مصاحبه هایی واقعی است که با تصاویر آرشیوی و گزارش پلیس از یک رویداد مهم در هم تنیده است.

نقد انیمیشن Tower 

شاید حتی بتوان گفت یک تریلر خلاق است اما به گونه ای که هرگز نمیتواند یک بازسازی مستقیم باشد. کارگردان برای جبران کمبود تصاویر آرشیوی از انیمیشن و عکاسی استفاده میکند. اما او این کار را به طرز جسورانه ای تخیلی انجام میدهد که ثابت میکند فلسفه ی مفصلی در پس نگاهش نهفته است، که در نهایت برای پرداختن به سوژه ها و تصاویری که موجود نیست انیمیشن ها جایگزین می شوند، و به نقش خود در فیلم و آشکار کردن زوایای پنهان این فقدان تاریخی می پردازند.

این فیلم با استفاده از ترکیبی از فیلم های آرشیوی سیاه و سفید از Head talking style صحبت می کند، فرایندی که انیماتورها روی تصاویر زنده ردیابی میک نند تا متریالی را که در هنگام وقوع این رویداد پخش می شود، نمایان کند که با ترسیم فیلم های اکشن زنده بازیگران ساخته شده، سپس اجسام و چهره متحرک آنها را در برابر زمینه های عکاسی یا مصور تلفیق می کند.

انیمیشن مستند برج Tower 2016

تحلیل انیمیشن Tower برج

استفاده از انیمیشن هم یک وسیله کاربردی و هم از نظر زیبایی شناختی اصلی مهم بود. این فیلم با استفاده از ابزار انیمیشن برای به تصویر کشیدن وقایعی که تصویر آرشیوی خاصی برای آن وجود ندارد تلاش میکند. روشی که برج استفاده میکند میتواند به عنوان جایگزینی غیر تقلیدی از واقعیت طبقه بندی شود. فیلمی که قادرست احساسات را به درستی منتقل کند، چرا که اجازه میدهد تا انیمیشن به عنوان روایتگر داستان برای خودش داستانش را روایت کند. چرا که فرصتیست برای بازگو کردن رویدادها بدون تکیه بیش از حد به مصاحبهها یا صرفا انتقال صدا برای منتقل کردن بخشهایی از اطلاعات موجود. شاید بتوان گفت که برج یک فیلم مستند آرشیویست و عناصر آن را نیز در خود جای داده است.

حتی اگر سازنده ی فیلم عناصر داستانی را در پوسته ی غیر داستانی محصول نهایی جای داده باشد. جالب است بدانید تاریخچه تیراندازی های دسته جمعی غالبا ًدر عناوین بسیار مربوط به فاجعه های امروزی از بین می رود. با این حال، وقایع دانشگاه برج تگزاس در دانشگاه آستین در سال 1966 -هنگامی که دانشجوی مهندسی  25ساله چارلز ویتمن باعث کشته شدن  14 نفر و مجروح شدن افراد دیگری شد- توجه رسانه های بین المللی را به خود جلب کرد و کیت میتلند این درام را با ترکیبی از انیمیشن و مصاحبه های معاصر بازسازی می کند.

nvfhvi hkdldak fv[ | krn , fvvsd tdgl hkdldakd fv[ 2016

انیمیشن برج  و استفاده از تکنیک های جذاب بصری

روایت سریع، مدیون یادآوری های خارق العاده بسیاری از بازماندگان آن فاجعه است. میتلند با توجه به شرایط پیرامون این قتل عام، جذابیت های جالبی را ایجاد میکند. به تدریج، چهره های متحرک انیمیشنی جای خود را به چهره های واقعی میدهند. برج با استراتژی تدوین نسبتا ناخوشایند و دائما ًدرگیر تصاویر، هرگز حرکت را متوقف نمیکند، زیرا تقریبا ًاز هر جهت بین انیمیشن و فیلم مستند آرشیوی می چرخد.

در حالی که تصاویر مستند وقایع را در واقعیت قرار می دهند، این انیمیشن لحظه های حساس خاصی را انتخاب میکند: برج ضریب تغییر مکان هر لحظه را ضبط میکند. سرانجام، فیلم راهی اوج طبیعی درام میشود، هنگامی که افسر هیوستون مک کوی بارها ماجرا را از آن خود کرد و تیرانداز را پایین آورد. اما پس از آن، تمرکز آن به سمت وقایع روزگار کنونی تغییر میکند، و تبدیل به داستانی بسیار متفاوت می شود.

درباره مستند انیمیشن برج Tower

خیلی زود به تیراندازی های دسته جمعی معاصر وصل می شود، درمورد قوانین مربوط به حمل اسلحه در محوطه دانشگاه گفتگو می شود و در نهایت به بازماندگان می پیوندد. با این حال، تصاویر از بازماندگان تضاد جالبی با حال می دهد. انگار مخاطب این واقعه را در زمان واقعی تجربه می کند و در حالی که این مستند، قتل عام را شرح می دهد، این داستان قربانیان، قهرمانان و بازماندگان است که می درخشد. این فیلم تاریخچه ناگفته ای را از طریق داستان های اول شخص با تمرکزی که روی چند شخصیت اصلی دارد بررسی میکند. این افراد شامل رامیرو ‘ری’ مارتینز است که به همراه افسر پلیس هوستون مک کوی ویتمن را به قتل رساندند.

آلن کروم، کارمند کتابفروشی، نیل اسپلس، یک گزارشگر رادیویی محلی که برای گزارش این قتل عام، جان خود را به خطر انداخت و کلر جیمز، که در این حمله فرزندش را از دست داد. با این حال ، یکی از شخصیت های اصلی آن روز، عمدتا از دست رفته است. نام ویتمن فقط سه بار در فیلم ذکر شده است، و فقط در اخبار. در بیشتر فیلم ها در مورد حادثه سال 1966بر چارلز ویتمن تمرکز می شود، اما برج نگاه اصلی را به سمت افراد حاضر در میدان یا رویداد سوق میدهد.

انیمیشن مستند برج | مساله خشونت و تیر اندازی های دسته جمعی معاصر

فیلم مستند Tower 2016

شاید جالب باشد که بدانید میتلند برای رسیدن به این هدف سعی کرد صدای بازماندگان و همه چیز را به نحوی بازسازی کند. اون بیش از ۱ماه وقت صرف کرد تا ۶۶۰ عکس در ۲۹۰هزار فریم از محوطه یدانشگاه تهیه کند. همچنین با بیش از ۲۰۰ شاهد مصاحبه کرده است، از اساتید و دانشجویان گرفته تا پلیس و رسانه هایی که در زمان تیراندازی حضور داشتند.

استودیو فیلمسازی کاتشو

دانلود فایل پی دی اف


تریلر و تیزر تبلیغاتی فیلم برج 2016


Tower 2016 IMDB

امیدواریم این مطلب براتون مفید واقع شده باشه
حتما در قسمت دیدگاه ، نظرات خودتون رو برای ما و مخاطبای ما کامنت کنید 

همچنین می تونید این مطلب رو از طریق سرویس های اشتراک زیر برای دوستان خود ارسال کنید

5/5 - (3 امتیاز)

4 دیدگاه

 • Avatar for Arya فرنوش غریبی گفت:

  انیمیشن برج منو واقعا تحت تاثیر قرار داد و چقدر غم انگیز و وحشتناکه امثال این دست از اتفاقات

 • واقا ترسناکه امثاله این حادثه
  و باید مطالعه و ریشه یابی عمیق بشه این دست اتفاقات
  آن دهم در عصر مدرن بشر که ادعای قدرت و برتری فکری را دارد

 • وقتی خودمونو میزاریم جای قربانیان این حادثه
  حس غم و وحشت شدیدی رو تجربه میکنیم

  • یکی ز المان های تاثیرپذیری از این اثر انیمیشنی ، روایت مستند گونه است
   همین امر منجر به همدردی با قربانیان این حادثه میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *