همه چیز درباره استاپ موشن و جذابیت استاپ موشن تبلیغاتی

راهنمای ساخت استاپ موشن

[vc_row rtl_reverse=”yes”][vc_column][cz_title id=”cz_75481″]

مواردی که در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم:

[/cz_title][cz_gap height=”30px”]

 • تعریف استاپ موشن به زبان ساده
 • معرفی انواع استاپ موشن
 • اصول و قواعد ساخت استاپ موشن
 • تفاوت بین استاپ موشن و موشن گرافیک
 • تبلیغات و جذابیت استاپ موشن تبلیغاتی
 • هزینه و قیمت های ساخت استاپ موشن
 • معرفی نرم افزار های کاربردی برای ساخت استاپ موشن
 • مشاهده نمونه استاپ موشن تبلیغاتی (در انتهای مقاله)
[cz_free_line id=”cz_107572″ sk_line=”height:1px;”][cz_gap height=”30px”][/vc_column][/vc_row][vc_row rtl_reverse=”yes”][vc_column][vc_column_text]

تعریف استاپ موشن به زبان ساده

اگر تاکنون اسم استاپ موشن را نشنیده باشید ولی تاکنون بارها انیمیشن های ساخته شده با این روش را تماشا کردید. در واقع انیمیشن از قرار گرفتن چند تصویر در کنار یکدیگر تشکیل شده که به شکل دو بعدی و سه بعدی ساخته می شود.

ولی برای ساخت استاپ موشن مدل های واقعی و عروسک ها مورد استفاده قرار می گیرند. یک استاپ موشن شامل تعداد زیادی فریم (عکس) متوالی پشت سر یکدیگر از یک سوژه خاص می باشد.

ساخت موشن گرافیک

به عنوان مثال یک عروسک را بر روی میزی قرار داده و از آن عکاسی می کنند و سپس بدون تغییر دادن زاویه دوربین، حالت عروسک را تغییر داده و مجدد از آن عکس می گیرند. این کار را تا حدی تکرار می کنند که فریم انیمیشن به صورت کامل شکل بگیرد.

برای ساخت استاپ موشن معمولا از عروسک هایی استفاده می کنند که مفاصل آن ها حرکت کند. استفاده از عروسک های خمیری و لگوها نیز در ساخت استاپ موشن رایج است.

تعریف استاپ موشن به زبان ساده | استاپ موشن خمیری

انواع استاپ موشن (stop motion)

 • انیمیشن استاپ موشن عروسکی (puppet Animation)

در انیمیشن عروسکی، عروسک هایی که دارای مفصل قابل حرکت هستند، مورد استفاده قرار می گیرد. برای این که انعطاف پذیری این عروسک ها بیشتر شود، درون بدنه آن ها اسکلت هایی قرار می دهند تا مفاصل آن ها بتواند به صورت نرم تکان خورده و نمایش نتیجه بهتر و جذاب تری داشته باشد.

در روش انیمیشن عروسکی برای راحتی کار، از یک عروسک چندین حالت می سازند تا از نماهای مختلف نیازی به حرکت دهی مجدد نباشد. در استاپ موشن های عروسکی علاوه بر بهره مندی از متخصص تصویر برداری ، به یک طراح حرفه ای عروسک نیز نیاز می باشد.

 • انیمیشن خمیری (clay Animation)

انیمیشن های خمیری بسیار شبیه به انیمیشن عروسکی هستند با این تفاوت که ساختار کاراکترها با یکدیگر متفاوت است. در انیمیشن های خمیری از گل، خمیر و یا هر شی دیگری که قابل حالت دهی باشد، استفاده می شود. در این نوع انیمیشن نیز کاراکترها دارای اسکلت هستند تا بتوان آن ها را به راحتی تغییر حالت داد.

سریال های استاپ موشنی همچون پت و مت و بره ناقلا یکی از بارزترین نوع انیمیشن خمیری به شمار می روند که از محبوبیت بالایی نیز بر خوردار می باشند. استاپ موشن خمیری رایج ترین شکل ساخت استاپ موشن می باشد که انیمیشن های معروف و موفق بسیاری در طی نیم قرن اخیر با بهره گیری از این روش تولید و به نمایش درآمده اند.

شما را دعوت میکنیم به خواندن 10 استاپ موشن جریان ساز تاریخ سینما

معرفی و شناخت انواع استاپ موشن در انیمیشن سازی

 • انیمیشن مدل (model Animation)

انیمیشن های مدل که بی شک تمامی افراد آن را مشاهده کرده اند، در محیطی رئال و با کاراکترهای واقعی ساخته می شود. در واقع برخی از فیلم را که نمی توان به صورت واقعی حالا به دلیل سخت بودن و یا هزینه بالا و یا هر دلیل دیگری اجرا کرد را با استفاده از جلوه های ویژه و با تکنیک کات و جلوه دادن درست می کنند. برای این کار استاپ موشن مورد استفاده قرار می گیرد.

 • انیمیشن کات اوت (cutout Animation)

در تکنیک کات اوت از تکه های پارچه و یا خرده های کاغذ و قرار دادن آن ها در کنار یکدیگر و بر روی زمینه تشکیل می شود. این نوع انیمیشن به صورت دو بعدی اجرا و ساخته خواهد شد.

کات اوت به انیمیشن برش نیز شهرت دارد. سیلات انیمیشن یکی از رایج ترین تکنیک کات اوت است که شخصیت ها در آن تنها به شکل سایه قابل مشاهده هستند که برخی از افراد به آن شبح نیز می گویند.

استاپ موشن یا موشن گرافیک؟ | بین موشن گرافیک یا استاپ موشن کدام بهتر است؟

 • انیمیشن اشیاء

انیمیشن اشیا گونه ای دیگر از استاپ موشن است که به جای کاراکتر و عروسک از اشیای واقعی استفاده می کنند. در واقع می توان گفت که سوژه اصلی این انیمیشن ها اشیا می باشند که بهترین روش تبلیغات محصول به شمار می رود.

در انیمیشن اشیا از تکه های روزنامه و اشیاء نیز به عنوان المان های تصویری استفاده می نمایند که به انیمیشن های گرافیکی نیز معروف است. امروزه بسیاری از برند ها و شرکت های معتبر جهانی در تبلیغات تصویری خود از ایده های استاپوشن استفاده می کنند.

 • پیکسلیشن (pixilation)

در انیمیشن پیکسلیشن از کاراکترهای واقعی و انسان جهت ساخت سناریوهایی که در حالت نرمال قابل ساخت نیستند، مورد استفاده قرار می گیرد. برای اولین بار در سال 1952 و در فیلم کوتاه همسایه ها این تکنیک به کار گرفته شد و شخصیت های انسان داخل فیلم به پرواز درآمدند.

اصول و قواعد ساخت استاپ موشن

راهنمای ساخت استاپ موشن – نکات مهم در ساخت استاپ موشن

برای ساخت استاپ موشن موفق و با کیفیت باید چهار قواعد و استانداردهای لازم در نظر گرفته شود که این 4 قوانین عبارت است از:

 • برای ساخت یک استاپ موشن در کنار استوری برد ، باید برنامه زمانی مناسبی داشته باشید.
 • برای جذاب تر شدن استاپ موشن به صورت کامل تمامی تصاویر و فریم ها می بایست آنالیز شود.
 • بازی با نور باعث جذابیت بیشتر و حرفه ای تر شدن استاپ موشن ها می شود (ایجاد سایه).
 • جذابیت و فرم کاراکترها نیز باید در هنگام ساخت استاپ موشن مورد ارزیابی قرار گیرد.

راهنمای اصول ساخت استاپ موشن

تفاوت استاپ موشن با موشن گرافیک

موشن گرافیک در واقع با حجم های مختلفی در ارتباط است و در ساخت آن کاراکترها با استفاده از نرم افزارهایی همچون ایلستریتور و فتوشاپ طراحی شده و این تصاویر با استفاده از افترافکت در کنار یکدیگر قرار گرفته و به آن جلوه های ویژه داده می شود.

ساخت موشن گرافیک امروزه یکی از بهترین روش ها برای نمایش سمبلیک محصولات و خدمات بوده و کاربرد زیادی در تبلیغات دارد. در حالی که استاپ موشن اغلب با عروسک ها و اشیا واقعی سر و کار داشته و به روش عکاسی فریم بای فریم این مدل انیمیشن بدست می آید.

همچنین اغلب بر خلاف پروژه های موشن گرافیک که گویندگی و صدا به تاثیر پذیری اثر می افزاید، در استاپ موشن معمولا تصویر به تنهایی بار اصلی بازگو کردن مفاهیم را به دوش میکشد و بعضا جز افکت های صوتی ، به صدای گوینده نیازی نیست.

ولی باید بگوییم که استاپ موشن و موشن گرافیک هر دو ابزاری بسیار قدرتمند برای تبلیغات به شمار می روند که نمونه های آن در شبکه های اجتماعی و سایت ها به وفور یافت می شود. استاپ موشن و موشن گرافیک هر دو کاری تخصصی بوده و نقطه مشترکشان این است که شما در مدت کوتاه باید بتوانید کل مفهوم را به شکلی بسیار جذاب به بیننده منتقل کنید.

سفارش ساخت استاپ موشن تبلیغاتی برای فروش و معرفی مجموعه

جذابیت استاپ موشن تبلیغاتی

استاپ موشن به دلیل وجود طرفداران فراوان پا را از عرصه خود فراتر نهاد و از این هنر زیبا برای تبلیغات نیز استفاده کرد و بازخورد بسیار خوبی داشت به همین دلیل امروزه استفاده از استاپ موشن یکی از روش های بسیار مفید و تاثیرگذار برای تبلیغات است که از محبوبیت بسیاری برخوردار بوده و طرفداران زیادی دارد.

استاپ موشن و جذابیت استاپ موشن تبلیغاتی امروزه بر هیچ کس پوشیده نبوده و تمامی افراد با این نوع تبلیغات در ارتباط هستند. استفاده از استاپ موشن یکی از روش های نوین و مدرن تبلیغات بوده که بازخورد بسیار زیادی دارد. در این روش تبلیغات شما با استفاده از عناصر و روایت داستان می توانید به راحتی محصول و یا خدمات خود را به بینندگان معرفی کنید.

عصر جدید تبلیغاتی با استاپ موشن

در سال های اخیر تبلیغات با استاپ موشن رواج زیادی پیدا کرده و استفاده از این روش برای تبلیغات را در تمامی عرضه ها مشاهده خواهید کرد.

استفاده از تبلیغات های استاپ موشن در تلویزیون و شبکه های اجتماعی نیز وجود دارد و شما می توانید شیوه های متفاوتی از استاپ موشن را در هر شبکه اجتماعی ای به وضوح مشاهده کنید. بی شک یکی از بهترین گزینه های موجود برای تبلیغات تصویری و ویدئو مارکتینگ، استفاده از استاپ موشن می باشد.

ایده طراحی استاپ موشن | قیمت ساخت استاپموشن

قیمت، هزینه و تعرفه استاپ موشن

استاپ موشن تعرفه های متعددی دارد و با توجه به چگونگی انجام آن و کیفیت کار، قیمت های آن متغیر می باشد. به طور کلی می توان گفت که عواملی همچون سناریو، کیفیت عکاسی، ساخت ماکت، کامپوزیت، صداگذاری، طراحی صحنه، نریشن و … بر روی قیمت استاپ موشن تاثیرگذار است. همچنین زمان استاپ موشن نیز باعث تغییر قیمت آن می شود.

زمان استاپ موشن

تایم استاندارد استاپ موشن های تبلیغاتی معمولا یک دقیقه می باشد ولی می توان آن را کم و یا زیاد کرد. برای بازدهی بیشتر استاپ موشن های تبلیغاتی معمولا این انیمیشن را در زمان یک دقیقه ای می سازند تا در این مدت کوتاه مفهوم به خوبی باید به مخاطب منتقل شود.

نکات ساخت استاپ موشن

نرم افزارهای ساخت استاپ موشن و انیمیشن

احتمالا شما هم برای ساخت استاپ موشن به دنبال نرم افزاری هستید تا بتوانید عکس ها و تصاویر را در کنار یکدیگر قرار دهید. ما در این مقاله به شما سه نرم افزار مناسب برای استاپ موشن را معرفی می کنیم.

 • ای کیت مووی (IKITMOVIE)

ای کیت مووی یکی از نرم افزارهای فوق العاده خوب برای ساخت انیمیشن های لگویی و خمیری می باشد. با استفاده از این نرم افزار می توانید به راحتی انیمیشن های خمیری بسازید. منوها و کارکرد این نرم افزار بسیار راحت بوده و هر فرد در هر رده سنی می تواند از آن استفاده کند.

معرفی نرم افزار های ساخت استاپ موشن حرفه ای

 • استاپ موشن پرو (STOP MOTION PRO Eclipse)

استاپ موشن پرو نرم افزاری مناسب برای ساخت استاپ موشن می باشد. این راحت به راحتی به دوربین وصل شده و دیگر نیازی به انتقال تصاویر و صحنه ها به نرم افزار نداشته و تمامی محتویات دوربین به نرم افزار منتقل می شود. کار با استاپ موشن پرو کار سختی نبوده و شما با کمی تمرین می توانید با استفاده از این نرم افزار استاپ موشن های جذابی را تولید کنید.

 • دراگون فریم (Dragon Frame)

با استفاده از نرم افزار دراگون فریم می تواند استاپ موشن های حرفه ای بسازید. با کمک گرفتن از این نرم افزار امکان ساخت جلوه های ویژه بسیار حرفه ای وجود داشته و نورپردازی های حرفه ای را می توانید با استفاده از آن انجام دهید. به وسیله این نرم افزار می توانید صوت و تصویر نیز اضافه کنید.

شناخت انواع استاپموشن | ساخت استاپ موشن در استودیو

جمع بندی

صنعت استاپ موشن امروزه جایگاه خود را در سینما و حوزه تبلیغات به خوبی پیدا کرده است و با پتانسیل بالایی که در ساخت و طراحی برای مخاطبان خود دارد، به گزینه ای جذاب در امر تبلیغات تبدیل شده است. سیر پیشرفت این صنعت در طی تاریخ باعث شده است تا صنعت بزرگ استاپ موشن امروزه شامل ابزار ، مهارت و نیروهای انسانی متخصص متفاوتی باشد.

استودیو های تبلیغاتی و فیلمسازی از اهمیت این تکنیک نمایشی در تبلیغات و دیده شدن آگاه می باشند. استفاده از طرح های استاپ موشن و ساخت و تولید این دست ویدئو های تبلیغاتی یک حرکت جسورانه و هوشمندانه از سمت صاحبین کسب و کار های مختلف برای فاصله گرفتن از بازار تبلیغاتی رقبای خود می باشد.

شرکت فیلمسازی کاتشو

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row rtl_reverse=”yes” el_id=”trailer”][vc_column][cz_title id=”cz_17594″]

نمونه فیلم استاپ موشن تبلیغاتی

فیلم استاپ موشن تبلیغاتی خمیربازی تابنده از پروژه های انجام شده در شرکت فیلمسازی کاتشو می باشد که در آذر ماه 1400 به مرحله تولید رسید.

اگر دوست دارید در مورد روند ساخت این استاپ موشن تبلیغاتی بیشتر بدانید بر روی لینک آن فیلم استاپ موشن خمیربازی تابنده کلیک کنید.


امیدواریم این مطلب براتون مفید واقع شده باشه ، نظرات خودتون رو برامون کامنت کنید

شما می تونید این مطلب رو از طریق سرویس های اشتراک زیر برای دیگران ارسال کنید

[/cz_title][/vc_column][/vc_row]

5/5 - (3 امتیاز)

3 دیدگاه

 • با اینکه زحمت ساخت استاپ موشن خیلی زیاده اما بنظرم کیفیت خروجی کار همیشه نسبت به سبک های دیگه بالاتره مرسی از تئضیحات کانلی که راجب استپ موشن تبلیغاتی دادین این سبک تو تبلیغات رو من خیلی کم دیدم

 • قیمت ساخت استاپ موشن تبلیغاتی برای سایت چقدر درمیاد؟

  • سلام دوست گرامی
   بسته به نوع و سبک استاپ موشنی که می خواید استفاده بکنید و همچنین عواملی نظیر سناریو، زمان، تیم تولید و … هزینه میتونه متغیر باشه
   جهت مشخص شدن جزئیات و هزینه لازم برای تولید استاپ موشن مدنظرتون از طریق دکمه پشتیبانی واتس اپ با مشاورین ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *