نقد و تحلیل فیلم حیوانات شبگرد Nocturnal Animals + رمزگشایی نمادهای آن

تحلیل فیلم حیوانات-شبگرد

[vc_row][vc_column][vc_column_text]مواردی که در فیلم حیوانات شبگرد مورد بررسی قرار می دهیم:

 • معرفی و مقدمه ای بر داستان
 • بررسی روایت سه خط زمانی فیلم
 • رمزگشایی و نمادشناسی پلان سکانس ها و جزئیات
 • بررسی مفهوم انتقام در حیوانات شبگرد
 • تحلیل دو برداشت از پایان بندی فیلم
 • مشاهده تریلر فیلم Nocturnal Animals (در انتهای مقاله)
 • ثبت کامنت و مشاهده نظرات سایر مخاطبین (در انتهای مقاله)

ساخت تیزر تبلیغاتی


بین لیست فیلم‌های سال 2016 که منتظر اکران آن بودیم، Nocturnal Animals ( حیوانات شبگرد ) می توانست فیلم جالب و کنجکاو بر انگیزی باشد. پشت اثر، کارگردانی قرار دارد که شاید برای مخاطب عام و خاص سینما ، کارنامه درخشانی نداشته باشد ولی دلیل اصلی این مساله بیشتر Jake Gyllenhaal بود که از معدود بازیگرانی به حساب می آید که دقت بالایی در انتخاب فیلمنامه ها به خرج داده و همواره سنجیده به سمت نقشی که قرار است بازی کند خیز برمی دارد.

این بار جیلنهال ، یک فیلمنامه درام-عاشقانه عجیب را انتخاب می کند. از خلاصه نوشتاری فیلم می توان گفت با یک درامِ عاشقانه طرفیم ولی وقتی فیلم را می بینیم ، گویی فیلمنامه مرموز تام فورد ( به عنوان نویسنده و کارگردان اثر ) با چیز دیگری تلفیق شده است. تام فورد فیلم حیوانات شبگرد را با اقتباس از اثر آستین رایت و کتابی به نام “تونی و سوزان” می سازد.

نقد فیلم حیوانات شبگرد

بررسی داستان چند خطی فیلم حیوانات شبگرد

فیلم حیوانات شبگرد راجع به سوزان ( با بازی امی آدامز ) یک گالری‌ دار ثروتمند  و نه چندان خوشحال هستش که یک روز کتابی از شوهر سابقش ادوارد ( با بازی جیک جیلنهال ) دریافت می‌کند. کتابی با عنوان Nocturnal Animals در ترجمه حیوانات شبگرد ( یا شب زی ) . یک کتاب از شوهری که نویسنده بود و نزدیک به بیست سال از او خبری نداشت. زن با خوندن داستان شوهرش هر لحظه بیشتر و بیشتر خودش را مقصر جدایی و ظلمی که به همسر سابقش کرده می داند و به این فکر می کند که او قصد انتقام دارد.

فیلم قصه ای خوب و سر راست دارد اما در انتها نتیجه گیری را به عهده تماشاچی میگذارد. داستان دهشتناکی که ادوارد نوشته است استعاره ای از زندگی خودش و سوزان است. او رفتار سوزان در قبال خودش را چنان اُستادانه در کتابش به صورت استعاره بیان می کند که لرزه بر اندام سوزان می افتد و البته تماشاچی غرق در وحشت و تعلیق حاکم بر داستان می شود. ادوارد آدم ضعیف النفسی که در ابتدای آشنایی با سوزان بسیار احساساتی و رومانتیک به نظر می آید. مادر سوزان همان موقع به سوزان میگوید ” او آدم ضعیفی است و این مسائلی که الان آنها را به عشق تعبیر می کنی بعدا موجبات تنفر تو از ادوارد می شود.”

فیلم حیوانات شبگرد از آن دسته فیلم هایی ست که از نظر تکنیک قاب بندی و تدوین صدا و تصاویر و همچنین با بهره گیری از استعارات و نماد های داخل فیلم کلی حرف برای گفتن دارد. استفاده از رنگ ها ، شی ها ، صدا ها و نماهای متفاوت در فیلم همگی با منظور و هدف خاصی ساخته و تدوین شده اند. در مقاله تحلیلی کاتشو مفصل به نماد شناسی و مفهوم پلان سکانس ها می پردازیم.

تحلیل فیلم حیوانات شب زی

سه خط زمانی مختلف اما موازی در فیلم Nocturnal Animals

زمان حال، زمان داستانی که داخل کتاب جریان دارد و زمان گذشته ادوارد و سوزان. توازی زمان به خودی خود به فیلم عمق میدهد چرا که معمولا چیزهایی بین این چند زمان مشترک قرار دارد که برای درک درست داستان باید این اشتراکات رو پیدا کنیم. یکی از ویژگی‌ های مهم یک فیلم‌ خوب، داستان گویی آن است. می توان گفت فیلم حیوانات شبگرد تو این زمینه به زیبایی عمل کرده و توانسته راوی قصه ای باشد که مخاطب را تا آخرین لحظه به دنبال خود بکشد. تمام صحنه‌ها و دیالوگ‌ها در اختیار داستان اصلی هستند. نکته جالب دیگر در تدوین فیلم است ، تاریکی و حس مرگ در سراسر فیلم حضور پر رنگی دارد. حسی که در ادامه خیلی بهتر دلیلش رو متوجه میشیم.

ابتدا با شروع تیتراژ فیلم صحنه‌های زننده‌ از زن‌های چاق و برهنه می‌بینیم. زن‌هایی با چکمه‌های سفید و آزین‌هایی قرمز که رنگ‌هایی نمادین از ثروت و شهوت هستند و پارادوکس جالب از زن ها که در ذهن بشر همواره  نماد زیبایی هستند. و اما کاراکتر اصلی زن قصه یعنی سوزان ، به عنوان آرتیستی که این گالری رو برپا کرده نشون میده که با وجود ثروتی که داره خوشحال نیست. نه تنها خوشحال نیست بلکه از درون مرده. این مرگ رو توی صحنه بعدی فیلم که با لباس سیاه و تنها توی گالری کنار جسدها نشسته متوجه میشیم.

در ادامه و چند شات جلوتر زمای که صبح شده و سوزان در خانه است، دوربین از نمای لانگ به سمت سوژه که سوزان باشد حرکت میکند. در سمت راست این نما ما یک جعبه بزرگ داریم. نوشته ی روی جعبه Fragile به معنی شکستنی (که البته معنی سست، نازک و ضعیف رو هم میده) به سوزان نزدیک میشیم و سوزان رو می‌بینیم که در حال تماشای یک برنامه ی کمدی است بدون اینکه تغییر حالتی توی چهره‌اش رخ بده. اینها و صحنه‌های بعدی شرایط روحی سوزان و زندگیش را به خوبی برای مخاطب تصویر می کند.

در ادامه می‌فهمیم سوزان ۱۹ سال پیش ادوارد را بخاطر ازدواج با همسر فعلیش (هاتن) ترک کرده است و ادوارد کتاب تازه نوشته شده‌اش را بعد از این همه سال برای سوزان (به عنوان اولین خواننده کتاب) می فرستد. سوزان شروع به خواندن کتاب می کند و ما خیلی زود پرتاب میشیم وسط داستانی که ادوارد نوشته.

نقد داستان فیلم حیوانات شب زی

داستان کتاب ادوارد و ارتباط آن با فیلم حیوانات شبگرد

داستان کتاب حول یک مرد می چرخد و شخصیت مرد کتاب ادوارد، تونی نام دارد. تونی خوشبخت و خوشحال همراه با دختر و همسرش یک سفر را شروع میکنن. فصل اصلی کتاب ادارد زود شروع می شود و در ادامه وقتی ما در داستان داخل کتاب قرار گرفته ایم، فضای فیلم به صورت حالتی عجیب دچار تغییر و تحول می شود و یکباره ، ما با فضایی خشن و حتی بعضا سادیستیک در فیلم روبرو میشیم. شب شده و تونی به همراه همسر و دختر شتوی یک جاده وسط ناکجا آباد در حرکت هستند. فضا سازی در تاریکی شب است . ناگهان سه مرد بیگانه وارد قصه ادوارد و خلوت خانواده می شوند، سپس با ایجاد تعلیق و حسی آزار دهنده شروع به آزار و اذیت مرد و خانواده‌اش می کنند.

شاید در ابتدا متوجه بشویم که احتمالا Nocturnal Animals یا حیوانات شبگرد همین سه مرد هستند. سه مرد غریبه و مزاحم دختر و همسر تونی را میدزدند و خودش رو هم وسط بیابان رها می‌کنن. بیگانه ها ساعاتی بعد برای کشتنِ تونی باز میگردند ولی تونی در حالتی ترسان پشت سنگ ها از دید آنها پنهان می شود. روز بعد تونی جسد دختر و همسر خود را در حالتی که برهنه و در آغوش هم قرار دارند، بر روی مبلی تماما قرمز رنگ ، پیدا می کند. (این بار فضا سازی در روز و روشنایی است)

در تمام این لحظات حساس و ناراحت کننده کتاب ادوارد ، سوزان را می بینیم که تحت تاثیر قصه قرار گرفته است و حتی در لحظه ای که سه فرد بیگانه همسر و دختر تونی رو ازش جدا میکنن ، سوزان از خواندن ادامه داستان دست می کشد . کتاب را می بندد و با هاتن ، همسر  فعلیش تماس می گیرد. خیلی جالب است که دقیقا در همین لحظه متوجه میشیم که هاتن داره به سوزان خیانت می کند. چند پلان جلو تر وقتی سوزان در کتاب به پیدا شدن اجساد همسر و دختر می رسد، با دخترش تماس می گیرد. شاتی جالب از دختر و معشوقش داریم که مشابه هم آغوشی اجساد در داستان ادوارد کنار هم دراز کشیده اند ، با تم رختخوابی قرمز رنگ در تصویر

تفسیر فیلم حیوانات شبگرد / شب زی

مادامی که داستان کتاب پیش میره ، فلش‌بک‌هایی هم به گذشته زندگی ادوارد و سوزان زده میشه. از نحوه آشنایی و ازدواجشون تا شناخت بیشتر شخصیت ها و نزدیک شدن به هر یک از ان دو به ویژه خود ادوارد. در همین بین است که ما پی می بریم ادوارد شخصیتی خیلی رومانتیک، حساس و به زعم مادر سوزان ضعیف داشته است. نکته کلیدی فیلم Nocturnal Animals در این است که نقش هر دو مرد را جیک جیلنهال بازی می‌کند یعنی ادوارد و تونی (داخل کتاب) و از اینجا میشه فهمید در واقع هر دو یکنفر هستند و در واقع ادوارد داستان زندگی خودش رو در قالب تونی نوشته است. کما اینکه بعدا تو صحنه‌ای در گذشته نشان می دهد که سوزان به ادوارد انتقاد میکنه که چرا راجع به خودت می‌نویسی، ادوارد به صراحت میگه همه همینکارو می‌کنن.

رمزگشایی فیلم حیوانات شبگرد

پس مشخصا باید بدونیم داستان کتاب در واقع داستان زندگی ادوارد است. ادوارد به این شکل چیزی که بهش گذشته رو توصیف می‌کنه. اما مگه چه اتفاقی افتاده؟ جواب توی گذشته‌ست. مادر سوزان مخالف ازدواجش با ادوارده چون معتقده بعد از چند سال سوزان دلش تمام این بورژواهای زندگی رو خواهد خواست و ادوارد کسی نیست که بتونه همچین زندگی‌ای رو براش بسازه .اما سوزان که ابدا دوست نداره مثل مادرش باشه، با ادوارد ازدواج میکنه و بعد از چند سال متوجه میشه که حق با مادرش بوده. با مرد دیگری به نام هاتن آشنا میشه و ادوارد رو ترک می‌کنه.

بعد از این ماجراها یک صحنه خیلی زیبا داریم. جایی که متوجه میشیم Nocturnal Animal در واقع خود سوزانه. دوست یا همکار سوزان میاد پیشش و از اینکه مجدد مشکل خواب داره سوال میکنه و سوزان هم میگه که این بیخوابی چیز جدیدی نیست و همسر سابقش (ادوارد) بهش میگفته Nocturnal Animal به معنی حیوان شبگرد. این صحنه نشونه‌های زیادی هم داره. مثلا رنگ موهای سوزان و آرایشش که خیلی شبیه به نوعی روباهه که به عنوان نوعی Nocturnal Animal شناخته میشه و مشخصا این تشابه به صورت عمدی در فیلم لحاظ شده است. تم قرمز این صحنه، زن برهنه داخل تابلو ، مو و لاک قرمز سوزان توی یک لباس سفید مجددا یادآور صحنه‌های اولیه فیلمه. به گالری سوزان هم اشاره کردیم که راجع به مرده بودن سوزان در این زندگی اشرافی هست. مرده بودنی که خودش هم با جملات زیر بهش اعتراف می‌کنه:

? Do you ever feel like your life has turned into something you never intended

این جا دیگه متوجه میشیم منظور از Nocturnal Animals سوزان هست. و دقیقا مثل سه بیگانه قاتل داخل کتاب ، سوزان هم ادوارد و هم بچه‌ی داخل شکمش از ادوارد رو کشته. سکانس سقط بچه ادوارد خیلی خوب پازل فیلم رو جمع میکنه. در گذشته مشخصا ادوارد به کاراکتری کاملا عاجز و ملتمس تبدیل شده و سوزان را می بینیم که به سمت خیانت و فراموشی قدم برمیداره و حال انتخاب می‌کنه که با ادوارد نباشه و دست به سقط بچه ادوارد می زنه.

رمزگشایی نمادهای فیلم حیوانات شبگرد

بررسی داستان و قصه فیلم Nocturnal Animals

ما در کتاب ادوارد سه حیوان شبگرد داریم. سه نفری که زندگی ادوارد را نابود کردند و در واقع از ضعف شخصیتش برای ضربه به او استفاده کردند عبارتند از مادر سوزان که قبل از ازدواج ، به شدت سوزان را از ازدواج با ادوارد منع کرد و باعث این شد که سوزان همان ابتدا به ادوارد و شخصیتش شک کند. او ضعف ادوارد در مواجه با مرگ پدرش را مثال زد و این موضوع را در لفافه بیان کرد که اصلا ادوارد یک مرد واقعی نیست.

هاتِن که بعد از ازدواج سوزان با او آشنا شد و شروع به خیانت به ادوارد کردند و حتی مُشوق اصلی سوزان برای سقط کردن بچه ادوارد ، هاتن بود و در نهایت و در راس همه اینها سوزان … او از همان ابتدا با خواندن داستانهایی که ادوارد می نوشت شروع به تخریب او و از بین بردن اعتماد به نفسش کرد و بعد هم با خیانت و سقط کردن نوزادی که از ادوارد باردار بود به بدترین شکل ممکن به ادوارد ضربه زد و از او جدا شد. حال این سه شخصیت در کتاب ادوارد به نام “حیوانات شبگرد” به صورت استعاره ای بازسازی شدند. تونی که در واقع خود ادوارد بود سفری را با همسرش لورا و دخترش ایندیا آغاز کرده بود. سفری که استعاره از شروع یک زندگی بود … در نیمه های شب به همان سه کاراکتر بیگانه قصه بر می خورند.

 مجدد به خاطر بیارید که ادوارد در طول زندگی به خاطر شب بیداری سوزان به او لقب حیوان شبگرد داده بود. این سه نفر در واقع استعاره از سوزان بودند و کسانی که در کنار او قرار داشتند. نفر اصلی “ری” بود یعنی همان سوزان و “تورک” که به نوعی استعاره از مادر سوزان بود و البته “لو” که به هاتن اشاره داشت. فراموش نکنید که در زندگی فعلی سوزان هاتن یعنی شوهرش به او خیانت می کرد و در کتاب بارها به این اشاره شد که لو به ری خیانت کرده و او را به ماموران فروخته است.

این سه نفر بودند که همسر و دختر تونی را دزدیدند به آنها تجاوز کردند و در آخر آنها را کشتند، و تونی حتی توان روبرو شدن با آنها را نداشت و وقتی برای کشتن خود او آمدند او فقط توانست پنهان شود. در کتاب ادوارد یک کاراکتر دیگر هم داریم . یک کارآگاه تگزاسی به نام بابی (با بازی مایکل شنون) که به یاری تونی می آید. کارآگاه آن وجه از شخصیت ادوارد بود که به دنبال انتقام بود و در واقع استعاره از نیمه شجاع شخصیت ادوارد است. در کتاب او به تونی پیشنهاد کشتن این سه نفر را می دهد.

نکته جالب اینجاست که کارآگاه سرطان داشت و به زودی میمرد ، یعنی این وجه از شخصیت ادوارد چندان قوی نبود. همچنین میشه کارآگاه را به عنوان نماد خود کتابِ ادوارد هم نگاه کرد. توی واقعیت ادوارد به وسیله کتاب میخواد انتقام خودش از سوزان رو بگیره و کارآگاه که (احتمالا مثل حرفه نویسندگی ادوارد) چیزی برای از دست دادن نداره ، وسیله انتقام جویی از حیوانات شبگرد میشه.

رمزگشایی فیلم حیوانات شبگرد” لحظه شیرین انتقام ” در فیلم Nocturnal Animals

در زمان حال وقتی با سوزان همراه هستیم در یک پلان داخل گالری، گاوی رو می‌بینیم که تیر بارون شده و سپس تابلویی که روش بزرگ نوشته شده REVENGE (انتقام) …دیوارها، تابلو و حتی لباس‌های زنی که وارد صحنه میشه همه سیاه و سفید هستن و سیاه و سفید همواره نمادی از خیر و شر بوده است.

این خیر و شر و نماد گرایی وقتی بیشتر مشخص میشه که داخل اتاق افرادی که لباس‌های سیاه پوشیدن رای به اخراج کردن یک کارمند میدن در صورتی که سوزان که اینجا لباس سفید پوشیده و نمادی از خیر هست نظر قبلی خودش رو عوض میکنه و مانع اخراج اون شخص میشه.این اتفاقات وقتی میفته که سوزان دائما داره به درد و رنج تونی داخل داستان فکر می‌کنه. این چرخش خیر و شر بعد از دیدن تابلوی انتقام خیلی شبیه پشیمونی یکی از قاتل‌های داستان در آخر ماجرای کتاب است. پشیمونی که البته سودی نداره…

رمزگشایی فیلم حیوانات شب زی / شبگرد / شبزی

در داستان کتاب صحنه زیبای دعوای تونی با ری (یکی از قاتلین) رو می‌بینیم. بلافاصله کتاب از دست سوزان میفته و میریم به گذشته و جر و بحث ادوارد و سوزانو داریم. اینجا سوزان مجدد  متوجه میشه احتمالا Nocturnal Animals کسی جز خودش نیست…این پرش از داستان کتاب به گذشته ادامه پیدا می‌کنه و ارتباط شخصیت‌ها و صحنه‌های داستان و زندگی ادوارد کاملا روشن میشه. در انتهای کتاب ادوارد، تونی به دنبال انتقام میره و بالاخره در همان جایی که به زن و دخترش تجاوز شده بود با ری روبرو میشه.

کتاب اینگونه تصویر می کند که او ماشه تفنگ را کشید و ری با میله ای فلزی به سر تونی ضربه زد و در آخر این تونی بود که از فرط ضعف و به صورت ناخواسته به خودش شلیک کرد و باعث مرگ خودش شد. در واقع این طور برداشت می شود که او برای انتقام بسیار ضعیف بود و به دنبال انتقام رفتن ، باعث مرگش شد. سوزان با خواندن کتاب ادوارد هر لحظه بیشتر به ظلمی که در حق ادوارد کرده بود پی می برد او به ادوارد پیغام می دهد که سه شنبه شب او را ببیند چون حرفهای زیادی برای گفتن دارند و در پایان پیغامش به ادوارد می نویسد “سوزان ، با عشق”

بررسی و تفسیر مفهوم فیلم حیوانات شبگرد

تا اینجای داستان که به آخر فیلم نزدیک می شویم تام فورد خیلی زیبا و بدون زیاده گویی چنان حس تعلیقی خلق می کند که تماشاچی غرق در این غم و وحشت حاکم بر جو این داستان درام می شود. فراموش نکنید که ما با سوزان در ترسش شریک می شویم و این بدون کوچکترین حرکت کلیشه ای موسوم در این ژانر ایجاد می شود و فقط در یک صحنه شاهد نمایان شدن ناگهانی تصویر یک مرد بر صفحه موبایل همکار سوزان هستیم این صحنه ها موسوم به “بووووو” هستند و البته این دست حرکت ها  در ژانر ترسناک بسیار هم مرسوم هستند.

اما تام فورد به عنوان کارگردان اثر، بدون این کلیشه ها تعلیقی بی نظیر خلق می کند سوزان آنچنان غرق در داستان می شود که در دنیای واقعی به دخترش زنگ می زند و حال او را می پرسد … شباهتی که ادوارد در داستانش با زندگی واقعی خلق کرده بی نظیر است و نفس خواننده را در سینه حبس می کند.

باز بازی بی نظیر جک جیلنهال به نظر حتی بر بازی امی آدامز می چربد. ترس در وجود کاراکتر تونی نهادینه شده است. بغض های بی نظیر و تاثیرشان را بر صدای تونی و در صحنه جر و بحث ادوارد با سوزان بر سر کتابش در صدای ادوارد چنان طبیعی و انسانی اجرا شده است که محال است دلت برای این انسان نسوزد. در کتاب هم حتی وقتی تونی از خشم بر سر ری فریاد می زند و او را کتک می زند با اینکه در موضع قدرت است اما ضعف و بغض و ترس در کلامش و گفتارش و فریادش مشهود است.

سئوال نهایی داستان اما پیچیده تر از این موارد بیان شده است. آیا ادوارد همان آدم ضعیف گذشته است؟

در کتاب تونی به ری شلیک می کند اما با وجود برتری کامل و داشتن سلاح و اسیر بودن ری باز هم ضربه بدی به سرش میخورد درست است که ری به دست تونی کشته می شود اما تونی از حال می رود و بعد که به هوش می آید متوجه مرگ ری می شود یعنی حتی در آن لحظات به هوش نیست تا از انتقامش لذت ببرد و بعد از به هوش آمدن در حالی که تلو تلو میخورد روی اسلحه خودش می افتد و باعث شلیک به خود و مرگش می شود.

انتقام باعث از بین رفتن تونی می شود اما او حتی از انتقام لذت نمی برد، در یک سکانس قبل تر و در جایی که لو و ری هر دو اسیر او هستند باز هم به خاطر ضعفش از دستش فرار می کنن و او درحالی که روی زمین نشسته گریه می کند و فریاد میزند نباید میگذاشته که این اتفاق بیفتد او در آنجا کاملا به ضعفش و تاثیر آن در مرگ دختر و همسرش اعتراف میکند.

در دنیای واقعی ادوارد کتاب را می نویسد، حرفهایش را به سوزان می زند و او را متوجه اشتباهش می کند و در جواب ایمیل سوزان می نویسد که با سه شنبه شب موافق است و فقط از او می پرسد که چه ساعتی و کجا؟ سوزان اینبار با شمایلی متفاوت از اول فیلم بدون شباهتی به زن بی روح اول فیلم با لباسی سبز رنگ که نشونه‌ای از زندگی دوباره‌ است سر قرار با ادوارد حاضر می شود. سوزان دقایقی در رستوران منتظر ادوارد می شیند. زمان می گذرد و خبری از ادوارد نیست. او نمی آید و با سوزان رو در رو نمی شود.

در اینجا نویسنده و سازنده فیلم قطعه انتهایی پازل را به دست خود مخاطب می دهند و ادوارد را با تجربه مخاطب قضاوت می کنند. ادواردی که فقط در دو خط زمانی حضور داشت. دقت کنید که ما در هیچ سکانسی از زمان حال ادوارد را نمی بینیم.

ابهام زدایی فیلم حیوانات شبگرد - nocturnal animals

بیایید دو برداشت را به عنوان مخاطب برای ادوارد در نظر بگیریم :

برداشت اول :

ادوارد سر قرار حاضر نمیشه چرا که قبلا سوزان رو کشته (کشتن ری در کتاب)، گرچه ضربه‌ای که سوزان وارد کرده باعث مرگ خود ادوارد هم شده (کشته شدن تونی در کتاب) . ادوارد نمی تواند رو در رو با سوزان صحبت کند. به گفته سوزان چند سال پیش هم تلفن را روی او قطع کرده است و با او حرف نزده. ادوارد همچنان می ترسد که با عامل بدبختیش روبرو شود. او می ترسد و البته در دنیای خارج از کتاب، اصلا به انتقام فکر نمی کند چرا که انتقام نه تنها بچه و همسرش را بر نمیگرداند بلکه باعث نابودی خودش هم می شود.

به کارآگاه بابی اشاره کردیم که وجه شجاع شخصیت ادوارد در کتاب بود. او سرطان داشت و مرد، به گفته کارآگاه کسی حتی از او خبر نداشت تا برای درمانش کاری بکند و شاید زیبا ترین استعاره فیلم همین بود که ادوارد شاید یک شخصیت قوی و مردانه هم داشت ولی از وجودش بی اطلاع بود و هیچ کاری برای رو آمدن این وجه از شخصیتش نکرده بود و آن قسمت از وجود ادوارد سالها پیش مرده بود.

برداشت دوم :

ادوارد هم مثل تونی برنامه‌ای برای انتقام کشیده. تونی، رِی رو پیدا میکنه و در آخرین لحظه تصمیم میگیره ضعیف نباشه و به رِی شلیک میکنه. و برای همیشه رِی رو از زندگیش حذف می‌کنه. کاری که ادوارد هم انجام میده. در صحنه برخورد پرنده با شیشه ، سوزان یاد بچه‌ی خودش و ادوارد میافته که بدون اطلاع ادوارد اون رو سقط کرده بود و اینجا سیاه بودنش برای ادوارد مسلم میشه. ادوارد دیگر عاشق سوزان نیست تنها مساله او “انتقام” است. گواه این مطلب هم کتابی ست که بعد از سالها می نویسد و برای سوزان می فرستد. ادوارد در کتاب کشتن ری را برای سوزان به تصویر می کشد. او سوزان را در طی کتاب با نوشتن تکه های گمشده و فراموش شده از گذشته شان ، اسیر خود می کند تا با سفر به گذشته بذر پشیمانی و احساس گناه را در دل سوزان زنده کند.

گفتیم بازی جیلنهال بر امی آدامز می چربید ولی این اصلا به این معنا نیست که امی آدامز نتوانست سوزانی که باید را به تصویر بکشد. نگاه و چشمان سوزان در سکانس نهایی را به یاد بیارید. نما از لانگ به مدیوم و سپس به کلوز می رسد. چشمان سوزان گویی خود مونولوگ انتهایی را برای مخاطب بازگو میکند. ادوارد با تایید قرار ملاقات ، بذر امید در زندگی بی روح و سرد سوزان رو به طور موقت میکاره و با حاضر نشدن سر قرار ضربه نهایی رو به سوزان وارد میکنه. دقت کنید در پلان آخر ما در زمان حال هستیم و چشم های سوزان به همان اندازه ملتمس و غم زده است که چشمان ادوارد در گذشته و تونی در کتاب بود … انتقام در فیلم Nocturnal Animals شاید اینگونه اتفاق افتاد.

تحلیل و نقد فیلم nocturnal animals

پی‌نوشت1:

یه نماد احتمالی در فیلم در آخرین فصل کتاب ، چون چشم راست تونی زخمی نشد ، چشم زخم شده‌ میتونه بیانی از چشم حورس نمادی از فداکاری، محافظت یا غضب هم باشه.

پی‌نوشت2:

یکی از شخصیت‌های جالب فیلم، شوهر همجنسگرای دوست سوزانه. دیالوگی در اوایل فیلم داره که خیلی خوب دنیایی که سوزان در اون زندگی می‌کنه رو توصیف می‌کنه:

Carlos: Darling, you are a big success. No one really likes what they do
 ? Susan: Then why do we do it
Carlos: Because we’re driven. Maybe a bit insecure. We get into things when we’re young and because we think they mean something
Susan: And then we find out that they don’t


از این نویسنده تحلیل فیلم Mother! آرنوفسکی را بخوانید.

احسان اریا نویسنده نقد

نویسنده
احسان آریا

دانلود فایل پی دی اف


تریلر و تیزر تبلیغاتی فیلم حیوانات شبگرد


Nocturnal Animals 2016 IMDB

امیدواریم این مطلب براتون مفید واقع شده باشه
حتما در قسمت دیدگاه ، نظرات خودتون رو برای ما و مخاطبای ما کامنت کنید 

همچنین می تونید این مطلب رو از طریق سرویس های اشتراک زیر برای دوستان خود ارسال کنید


شاید شنیده باشید که می گویند تبلیغات هزینه نیست؛ بلکه نوعی سرمایه گذاری است! ما در شرکت فیلمسازی کاتشو به شما کمک می کنیم با  ساخت تیزر تبلیغاتی  و یا  ساخت موشن گرافیک  تبلیغاتی در دنیای شلوغ و پر زرق و برق تبلیغات بدرخشید و کسب و کار خود را رونق دهید. به علاوه شما می توانید به جای روش های معمول تبلیغات، با  ساخت فیلم مستند  یا  ساخت فیلم صنعتی  در مورد شرکت خود، نظر مشتریان تان را به خود جلب نمایید. ایده های نوآورانه دیگر برای تبلیغات شامل ساخت فیلم مراسم در هنگام مناسبت های خاص و همچنین ساخت کلیپ اینستاگرام آموزشی و یا سرگرم کننده و پخش آن ها در اینستاگرام و سایر پلتفرم های اشتراک ویدیو می باشد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

4.2/5 - (26 امتیاز)

22 دیدگاه

 • خیلی عالی تحلیل و بقول خودتون رمزگشاییش کردید
  واقعا مفهوم فیلم رو برام جا انداختید
  زنده باشید

 • قطعا لذتی که در انتقام هست در بخشش نیست دوست عزیز
  اینو کسایی میفهمن که واقا دچار درد و رنج واقعی ناشی از یک خیانت و ضربه باشن

 • Avatar for Arya سوگل خلیل نژاد گفت:

  وای بازی جک جیلنهال بینظیره، مرسی بابت نقد بینظرتون از فیلم حیوانات شبگرد. فیلمی بود که بعد از دیدنش ساعتها بهش فکر میکردم و برای من همین درگیری ذهنی بعد دیدن فیلم خیلی جذاب بود اینکه تموم شدن فیلم اصلا باعث نشه توی ذهن مخاطب هم ماجرا تموم بشه. سپاس از شما

 • Avatar for Arya علیرضا طولابی گفت:

  تحلیلتون از فیلم و نقد و برسی ای که داشتیم عالی بود واقعا دستتون درد نکنه

 • چقدر خوب بود این تحلیل مرسی واقا
  یه تحلیل با ارزش برای یه اثر با ارزش و تامل برانگیز
  از قلم نویسنده این نقد راضی ام واقا دستمریزاد 👍

 • فیلم عالی و نفس گیر و به اندازه کافی گنگ و مبهم
  و پر از استعاره، فیلم نبود یه شعر عالی و بی نقص
  مرسی بابت تجزیه و تحلیل دقیق و عالیتون، باعث شد بیشتر از فیلم استفاده کنم

 • فیلم فوق العاده بود، عالی، منو گیچ و گنگ کرد، اما تحلیل و نقدتون باعث شد کلا داستان رو خودم بازی کنم و با تمام وجود بفهم، دست مریزاد

 • تحلیلتون موشکافانه و فوق العاده بود
  به نظرتون ارتباطی بین مبل قرمزی که جسد سوزان و دخترش رو روی اون قرار دادن
  با مبل قرمزی ک سوزان روی اون نشسته بود و رمان ادوارد رو میخوند تحقیر میکرد وجود داشت؟
  مبل ها یکی نبودن،فقط رنگ هر دو قرمز بود

 • عجب فیلمی T عجب تحلیلی چقدر یه فیلم میتونه معنا و مفهوم داشته باشه واقا اصلا انتظارشو نداشتم
  این فیلمو هرکی بهش خیانت شده باشه تا مغز استخون حس میکنه

 • فیلم حیوانات شبگرد رو شب تو اتاقم تنهایی دیدم
  با شروع فیلم زمان و مکان برام از بین رفت
  وقتی فیلم تموم شد تا یک ساعت بعد تیتراژ با خیالات خودم به درو دیوار اتاق نگاه میکردم
  بهترین فیلم ی که حسش کردم

 • Avatar for Arya میرشکار موسی گفت:

  سلام و متشکر از تحلیل زیبایی که دادید
  راستش در تمام فیلم دنبال نحوه ارتباط صحنه ها با هم بودم و ابهامات زیادی برایم بوجود آمده بود
  که با تحلیل شما برایم حل شد

 • راستش رو بخواید اولش فکر کنم قراره یه داستان معمولی باشه . بعد به خودم گفتم اینم مثل اون همه فیلمی که نمره ی بالایی دارن افتضاح بود و پر از معنی هایی که هیچکی نمیفهمه . وقتی اومدم تحلیل شما رو خوندم تازه متوجه شدم که من تا حالا فیلم نگاه نمیکردم بلکه فقط بازی میکردم . تحلیل و دقت به جزییاتتون عالی بود نه اصلا فوق العاده بود . و چون اولین بار هم بود که یه نقد ( درست و حسابی ) از یه فیلم میخونم باعث شد که یه دیدگاه جدیدی در مورد فیلم دیدن داشته باشه . مرسی که این دیدگاه رو به من منتقل کردید

  • با سلام
   خیلی هم عالی ارشیا عزیز
   باعث خوشحالیه که تونستیم توی تجزیه و تحلیل فیلم توجه تونو جلب کنیم
   همواره فیلم حیوانات شبگرد یکی از آثار ارزشمند و قابل بحث هستش

 • Avatar for Arya صادق احمدی گفت:

  تحلیل بسیار خوبی بود.با تشکر

 • یکی از بهترین و خاص ترین فیلم هایی که دیدم،موسیقی متن و فضاسازیش حال و هوای عجیبی داره.

 • چقدر خوب بود این نقد
  داستان فیلمو متوجه شدم ولی نکات ریز و بخش هایی از فیلم که تحلیل کردین واقا بهم مزه داد بعد از تماشای فیلم
  اون صحنه انتظار آخر توی کافه رو مجدد ده بار دیدم
  خودش یه فیلم کوتاهه بدون دیالوگه 👌👌👌

  • ممنون از توجه و لطف شما
   دعوت می کنم بقیه نقد های مارم دنبال کنید

 • Avatar for Arya مهسا رضایی گفت:

  حیوانات شبگرد یکی از تاثیر گذارترین فیلمایی بود که تماشا کردم.
  تحلیل جالبی از فیلم داشتید
  در مورد چشمای سوزان تو سکانس پایانی هم واقا باید بگم جزو بهترین پایان بندی های سینماست به نظرم
  ۱۰ از ۱۰

  • بله Nocturnal Animals از جالب ترین تجربه های سینمایی برای مخاطب هست و دلیل آن هم اینست که قصه فیلم نه بصورت سطحی بلکه در سه لایه و سه خط زمانی جلو می رود، اگر از فیلم خوشتون اومد شمارو دعوت به خوندن کتاب همین فیلم می کنم.
   کتاب به نام “تونی و سوزان” اثر آستین رایت

   • شروع داستان عالی بود ولی تو نیمه دوم فیلم به شدت افت میکنه
    بازی گیلنهال مثل همیشه عالی بود
    به دوستان پیشنهاد میکنم از این بازیگر فیلم Nightcrawler و Prisoners هم ببینن که فیلمای قوی تری هم هستن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *