نقد، بررسی و تحلیل فیلم انگل 2019 Parasite + نمادشناسی فیلم

نقد فیلم انگل - تحلیل فیلم پاراسایت

نقد فیلم انگل Parasite 2019 برگ برنده سینمای کره

فیلم یعنی داستان گویی در قالب تصاویر

در فیلم کره ای انگل 2019 Parasite خلقیات شخصیت ها، تضاد طبقاتی و زشتی فقر برای مخاطب به نمایش گذاشته می شود. کارگردان فیلم بونگ جون_هو با خلق شخصیت های متفاوت ، خیلی هوشمندانه تضاد و کشمکش های داستان فیلم را پی ریزی می‌کند.

او با انتخاب ژانرهای متفاوت به ویژه در شروع فیلم و دقت نظر در انتخاب موضوع فیلم، شخصیت های اصلی فیلم را به مخاطب معرفی می‌کند و به شخصیت پردازی قوی می پردازد تا مخاطب را به کاراکترها نزدیک کند، او را بشناسد و خلقیات و مشکل اصلی او را بررسی کند. اولین پلان Parasite در خانه ( زیر زمین ) و  با خانواده شروع می شود. 

ساخت تیزر تبلیغاتی

بونگ جون هو کارگردان Parasite در این اثرش بخاطر ایجاد درگیری حسی ، موضوع را طوری انتخاب کرده است که برای مخاطب آشنا بشود طوری که اگر مخاطبِ او فقر را احساس کرده است از این همه بسط دادن و گسترده کردن موضوع متنفر شود و مخاطبی که از طبقه بالای اجتماعی هست را به فکر وادارد.

زمانی ما می توانیم تاثیر پذیری یک فیلم را به خوبی نشان دهیم که تلخی ماجرا را بتوانیم با خلاقیت و تخیل بهتر بیان کنیم هر چند نویسنده شخصیت های فقیر را با توجه به صفات اخلاقی و ویژگی هایی که برای آن ها در نظر گرفته همچون باهوش بودن، زرنگ بودن، ورزشکار بودن و اهل هنر برتر از افراد مرفه نشان می دهد و در اینجا به دقت او توجه می کنیم که هیچ یک از این ویژگی ها را در افرادی که دارای پول هستند قرار نداده است!

نقد فیلم parasite پشت صحنه فیلم انگل

فیلم Parasite خبر از بخش های مختلف زندگی ما می دهد

فقر و برخورد با افرادی که جز جایگاه خود چیزی را در نظر نمی گیرند در Parasite به خوبی تصویر شده است که با نقش آفرینی سونگ کانگ هو در نقش پدر خانواده فقیر، در خشان تر از همه توانسته درام و سیر تحول فیلم را به خوبی نشان دهد. در این فیلم هیولای واقعی طمع انسان است.

هر دو طبقه می توانند زندگی شبیه انگل داشته باشند و آن زمانی است که فردی که فقیر است دست به رفتارهای زشت و ناپسند بزند و فردی که ثروتمند است براحتی افراد تهی دست را از کار بیکار کند و بوی آن ها را برای لحظه ای نتواند تحمل کند. فقر و ثروت به خودی خود همیشه بین جوامع بوده است اما هر دو زمانی که نابرابری صورت گیرد به چهره ای زشت تبدیل خواهند شد و انسان ها با توجه به شرایطی که درآن قرار دارند امکان دارد دست به کارهایی بزنند که برخلاف میل آن‌ها باشد.

تحلیل فیلم پاراسایت

و در اینجا بهتر هست اشاره‌ای داشته باشیم به نقش چشم بندها روی چشم شخصیت ها که قادر به دیدن شخصیت یا چیزی جز اندیشه ای که میخواهند بدست آورند نیستند و سعی می‌کنند آن موقعیت را به هر طریقی و با کلک و نیرنگ برای خود بدست بیاورند. و انسان هایی که میخواهند با کلک و نیرنگ‌ چیزی که برای آن ها نیست به دست بیاورند امکان دارد باعث نابودیشان شود.

( انسان هایی که درک دیدن چیزی گذشته از خوشی خودشان را ندارند حتی تحمل یک بوی بدن انسان دیگر که نیاز به کمک دارد ) سنگی که نمادی از خوشبختی برای پسر بود باعث نابودی اون شد و نشان میده که چقدر ثروت میتونه زشت باشه و برای بدست آوردنش باید چه کارهایی کرد که توانایی بدست آوردنش داشته باشیم.

مگر اینکه نسل به نسل منتقل شده باشه و همینطور بارش باران که نمادی از بزرگی یافتن است برای بعضی افراد چقدر میتواند خطرناک باشد تا جایی که آنها را نابود کند. ثروت هم در این فیلم به اندازه فقر زشت نشان داده شده است اگر درست بررسی کنیم.

نقد و بررسی فیلم کره ای انگل

گذری به تحلیل ساختاری فیلم انگل parasite

از موضوع شروع میکنیم…موضوع یک داستان فیلم راجع به یک مکان یا یک موقعیت، یا یک شخصیت می شود.یا یک موضوع کلی که مربوط به شخصیت ها باشد. بنظر شما اینجا موضوع مربوط به شخصیت ها نمیشد؟! شخصیتهایی که عنوان فیلم رو معرفی میکردند (انگل). البته خوب که فکر کنیم متوجه خواهیم شد موقعیت حاکم تر است! چون با توجه به موقعیتی که شخصیت ها در آن‌گرفتار هستند باعث میشود هدفی در نظر بگیرند.

تضاد طبقاتی (فقر) در فیلم انگل

طمع و نابرابری اجتماعی چقدر انسان ها را زشت خواهد کرد. نویسنده شخصیت ها را در موقعیتی قرار می دهد که برای رهایی از آن موقعیت باید هدف را برای خودشان انتخاب کنند. اما با مانع و بازدارنده ها برخورد میکنند. خط پی رنگی فیلم : در صحنه اول ابتدا مکان/موقعیت/شخصیتها برای مخاطب روشن میشه! با ورود یک شخصیت به زندگی این افراد زندگی آن ها تغییر پیدا می کند و این تغییر و دگرگونی و تحول کشمکش های بعدی را خلق می‌کند. (تغییر شخصیت ها)

بخاطر بحرانی که در آن قرار می‌گیرند / بیکاری باعث می شود آن ها مجبور به تصمیم گیری شوند و دست به کاری میزنند، اما هر بار یه مانع یا بازدارنده روبروی‌ آن‌ها هست. هر بار یکی از شخصیت ها با حضورش ادامه ماجرا را پیش می برد.

احساس نیازی که شخصیت ها حس میکنند بدست آوردن شغل و فرار از فقر و موقعیتی هست که دارند این احساس نیاز منجر به انتخاب هدف میشود؛ هدف آن ها پیدا کردن شغل و داشتن زندگی خوب است. موانعی سر آن ها قرار میگیرد.

تحلیل فیلم انگل

مانع اول راننده است … مانع دوم پیشخدمت …

نقطه عطف اول در فیلم انگل

زمانی که پسر خانواده فقیر تصمیم میگیره برای معلمی وارد زندگی افراد مرفه بشود. و این‌جز تمهیدات داستان گویی میتونیم در نظر بگیریم که با آوردن یک شخصیت و پیشنهاد یک کار زندگی آن ها را دگرگون میکند.
نقاط افشاگری وغافلگیری فیلم: وجود پسر مستخدم و وجود زیرزمین

نقطه عطف دوم در فیلم انگل

بارش باران و برگشتن زن‌ مستخدم برای غذا دادن به پسرش وجود پله ها و بارش باران هم میتوانیم با توجه به ژانر جنایی مورد بررسی قرار بدهیم.
این نوشته ها و برداشت ها کاملا شخصی می باشد و تحلیل نویسنده از ساخته ی کارگردان تاثیر گذار سینمای کره می باشد. شما هم می تونید تحلیل و برداشت های خودتون از فیلم رو با ما و دوستان تقسیم کنید.

فیلم انگل 2019 parasite بر محورِ اسمش می چرخد. بعضی از انسانها موجودیت خود را از انسانهای دیگر می گیرند و از وجودِ آنها تغذیه می کنند. در زندگی واقعی استفاده از پارتی بازی به نوعی انگل شدن بر نامِ شخصِ یاد شده است. “یک انگل وجودش به وجود میزبان است.” آری! القابی مثل “آقا زادگی” ، “ژن خوب” در واقع استفاده از نام پدر است.

انگل ، استقلالی از خود ندارد. و در درون ، ذلیل و خوار است. پیام اصلی فیلم این است که ما نباید یک انگل باشیم و باید برای مطرح شدن از اعتبار خود استفاده کنیم و در یک کلام “با تلاش و کوشش خود به جایی برسیم.”

فیلم سینمایی پارازیت parasite انگل نقد و بررسی و تحلیل

نماد شناسی فیلم : نقد و تحلیل فیلم انگل Parasite 2019

این فیلم نمودِ پارتی بازی در مشاغل مختلف است. چون در Parasite یکی از اعضای خانواده موقعیتی می یابد برای دیگر اعضای خانواده اش پارتی بازی می کند همان طور که انگل در بدن میزبان رشد کرده و تولید مثل می کند.

در سکانسی از فیلم می بینیم که مردی که مدتی طولانی در زیر زمین صاحب خانه زندگی می کرد و با خاموش و روشن کردن لامپ از صاحب خانه تشکر می کرد که از زیر زمینش برای زنده ماندن استفاده کرده است.

چون صاحب خانه با او روبه رو می شود و مرد مقیم زیر زمین خانه اش ، از او تشکر می کند؛ صاحب خانه او را نمی شناسد و بینی اش را از بوی بدش گرفته و از او اعراض می کند نشان می دهد که انگل برای میزبان مهم نیست کسی که ما از اعتبار و نام او استفاده می کنیم و برای او زندگی می کنیم اظهار ارادت ما در باطن برایش ارزشی ندارد.

شاید از این مطلب بشود اینطور بیان کرد که افراد مشهوری که در جهان هستند و ما با کار هایشان عشق می کنیم چون شرایطِ زندگیِ اسف بار ما که نتیجه ی علاقه به آنهاست را ببینند چه بسا از ما اعراض می کنند و محبت ما به آنها برایش هیچ ارزشی نخواهد داشت. طمع و عدمِ قناعتِ امیال انسان” پیامِ دیگری از فیلم است.

خانواده ی حیله گر چون به پست و مقام خوبی در خانواده ی ثروتمند می رسند نمی خواهند مقامِ جدید خود را از دست بدهند و فردی که پنهانی در زیر زمین خانه زندگی می کرد نیز نمی خواهد وضعش عوض گردد بدین ترتیب در اواخر فیلم شاهد کشتاری خونین خواهیم شد.

تحلیل ، رمزگشایی ، نمادشناسی فیلم انگل 2019 parasite

رمزگشایی فیلم انگل

فیلم کره ای انگل 2019 parasite نشان می دهد بنای دروغ و حیله گری و زندگیِ انگلی پایدار نیست و دستخوش زندگی میزبان است. یک انگل اگر توسط میزبان شناخته شود نابودی در انتظارش است کما اینکه در زندگی واقعی شاهد آن هستیم. فیلم parasite نکات غافلگیری بجا و زیبایی دارد و درست در لحظاتی که بیننده خسته می شود یک غافلگیری را عیان می کند.

شخصیت ها که با حیله نقش هایی را تصاحب کرده اند بسیار درست انتخاب شده اند که هر کدام به دردِ خانواده ثروتمند می خورند. نکته دیگر آنکه طبیعت به ما ایده های شگرفی یاد خواهد داد که نمودش در تعاملات انسان ها است مثل همین انگل و میزبان ، که مانندش را در ارتباطاتِ انسانی می یابیم.

استودیو فیلمسازی کاتشو

احسان اریا نویسنده نقد

نویسنده
احسان آریا

دانلود فایل پی دی اف


تریلر و تیزر تبلیغاتی فیلم انگل


Parasite 2019 IMDB

امیدواریم این مطلب براتون مفید واقع شده باشه
حتما در قسمت دیدگاه ، نظرات خودتون رو برای ما و مخاطبای ما کامنت کنید 

همچنین می تونید این مطلب رو از طریق سرویس های اشتراک زیر برای دوستان خود ارسال کنید

5/5 - (2 امتیاز)

6 دیدگاه

 • Avatar for Arya مریم رهاورد گفت:

  اولین بار که فیلم انگل رو دیدم واقعا از سناریو و کارگردانی حرفه ای فیلم لذت بردم نقد فیلم انگل که توسط سایت شما ارائه شده بسیار دقیق هستش با سپاس فراوان بابت این مقاله

 • سر خبر ها و غوغای این فیلم من ابتدا تیزر تبلیغاتی فیلمو دیدم
  با سابقه سریالای کره ای فکر نمیکردم که با یه شاهکار طرف باشم
  توصیه میکنم همه ببینن این اثر بی نظیرو
  و در ادامه نقدشم بخونن
  خیلی جای بحث داره این فیلم

  • بله حتما پیشنهاد ما هم اینه که دوستان سینمای کره رو جدی بگیرن و حتما حتما آثار با ارزش و سرگرم کننده کره ای رو تماشا کنن
   وجه تمایز این فیلم ها، خلاقیت و ایده های منحصر به فرد در طرح سناریو هستش

 • فقط اونجا که بونگ جون-هو خطاب به ترامپ توییت زده بود : “قابل درک است او نمی‌تواند بخواند.”

 • تحلیل جالبی بود _ به شخصه عاشق فیلمای کره ای هستم و به طور جدی طی این چند سال دارم سینمای کره رو دنبال میکنم
  بونگ جون هوو واقا از بهترین کارگرداناشونه و تک تک فیلماش قشنگن من که عاشق فیلم خاطرات یک قاتلش هستم و این فیلمشم واقا حرف نداره
  بیشتر درباره سینمای کره و فیلمای همین کارگردان بنویسید
  تشکر

  • خوشحالیم که مورد توجهتون واقع شده
   بله سینمای کره از آن دسته سینماهای جذاب و منحصر به فرد هست که مخاطبای زیادی رو طی چند سال اخیر به سمت خودش کشیده
   و فارغ از پیشرفت تکنولوژی سخت افزاری در فیلم سازیشون، میشه گفت دلیل اصلی جذابیت سینمای کره ، سناریو و داستان های منحصر به فردی هست که به فیلم تبدیل می کنند.
   در کاتشو حتما فیلم های بیشتری از سینمای کره رو زیر ذره بین می بریم و با هم در موردشون صحبت می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *