نقد فیلم Red Beard کوروساوا – سیاست ریش قرمز، ممکن کردن ناممکن

فیلم ریش قرمز

مواردی که در فیلم ریش قرمز مورد نقد و تحلیل قرار می دهیم :

 • سبک زندگی نایدی آساس
 • ماهیت فقر
 • سیاست از منظر ریش قرمز
 • درس زندگانی از یاسوموتو برای ما
 • تحلیل درون مایه فیلم ریش قرمز کوروساوا
 • مشاهده تریلر فیلم Red Beard (در انتهای مقاله)
 • ثبت کامنت و مشاهده نظر سایر دوستان (در انتهای مقاله)

ساخت تیزر تبلیغاتی


سبک زندگی نایدی آساس در فیلم ریش قرمز

دکتر «نایدی» در «ریش قرمز» «کوروساوا» می گوید: سیاست برای فقرا هرگز کاری نکرده است. بزرگی هم گفته است که سیاست مهم تر از آن است که تنها به دست سیاستمداران سپرده شود.این متن تا رسیدن به ایستگاه آخر، پیرامون چند خطی که تازه سیاه شد، در عبور و مرور است. داستان چیست؟ رابطه ی جوانی با استادی در کلینیکی پر از بیماری.

صاحب کلینیک درمانی، فردی به اسم نایدی، معروف به ریش قرمز است. یاسوموتو، پزشک جوان، می خواهد از او شکلی از زندگی را بیاموزد که در تضاد با جا و فرهنگی است که در آن بزرگ شده. وارد مرکز ریش قرمز که می شود، تا مدتی در تعجب و حیرت است و رفتار استاد را، ظاهرا درک نمی کند، گیج است و انگار راه گم کرده و بدش نمی آید آنجا را ترک کند. وی از خانواده ای، دارا بوده ولی خانه ی استاد، کلینیک اوست که همانجا سرپرستی خانواده ای از فقیران شهر را برعهده گرفته و به سبک خود مداوا می کند. همه نوع بیماری آنجاست: زن و مرد و پیر و جوان؛ هرکسی به چند بیماری مبتلا است؛ انگار روح آنها، جسم شان را بیمار کرده مثلا دختری که یاسوموتو را فریب می دهد و می خواهد او را بکشد در حالی که وی ظاهرا قصد کمک به او را دارد. صحنه ی پرستاری استاد از شاگرد و در سکوت می گوید: نگاه ریش قرمز، درمانگر است و خشم بیماران را، سرزنش نمی کند و می فهمد جنگی در درون شان برپاست که چنین می کنند. حکمت فرویدی می گوید: افسردگی از جنس خشم است نه غم.

تحلیل فیلم ریش قرمز

ماهیت فقر در فیلم ریش قرمز

درون ریش قرمز، در آشتی است و خشونتی هم که در فیلم به خرج می دهد با بزرگی و بینش آغشته: برای صلح، می جنگد. با توجه به تمام تفاوتها: ایثاری که کوروساوا در فیلم ریش قرمز به نمایش می گذرد یک ایثار مثبت و رو به جلو است اما ایثاری که تارکوفسکی نشان می دهد از جنس منفی است چون در وضع تاریخی- جنگ سرد- به خانه اش حمله می کند اما ریش قرمز، از خانه- و سنگر اش- در برابر -وضع تاریخی خود- مقاومت فعال می کند. نگاه کوروساوا در اینجا عمیق تر از نگاه تارکوفسکی در ایثار است: یا واقعا چنین است یا چنین به نظر می رسد.

با این همه، بنظر می رسد که در میان جمع، تنهاست و تعداد بیماران بیش از توانایی او و کنترل کردنشان کار آسانی نیست و خبر ازین می دهد که سیاست حاکم، درست و به نفع مردم کار نمی کند و اگر کار می کرد این همه بیمار رنگارنگ چرا؟ بار فقر سیاست روی دوش نایدی؟

تحلیل و نقد فیلم ریش قرمز - ژانر فیلم ریش قرمز

سیاست از منظر فیلم ریش قرمز

در صحنه ای از فیلم ریش قرمز ، یاسوموتو را می بینیم که در برابر عوض کردن لباس خود و به تن کردن لباس مخصوص درمانگاه، مقاومت می کند: اگر لباس غنی را به تن فقیر کنیم ظاهراً تفاوتی باهم ندارند اما رواناً اعتماد به نفس فرد فقیر بخاطر لباس گران تغییر می کند و احساس مثبتی به او دست می دهد.اما به تن کردن لباسی فقیر در تن غنی، معنی حقارت می دهد و توهین و عزت نفس او را نشانه می رود: در آوردن لباس به عنوان از دست دادن نشانه ای طبقاتی.

«بودلر» در باب «مرگ و فقرا»، چنین سروده: …فرشته ایست که با خواب و موهبت رویاهای عمیق، در سرانگشتان جادویی خویش، بستر را آماده می کند برای برهنگان و فقیران. شکوه خدایان است، اتاقک مرموز زیر شیروانی است، ثروت و موطن باستانی فقرا ست… .

شخصیت های فیلم ریش قرمز Red Beard

سبک زندگی نایدی آساس در فیلم ریش قرمز Red Beard

به آغاز نوشتار برگردیم. ریش قرمز می گفت: سیاست برای فقرا هرگز کاری نکرده است. آیا این نظر کوروساوا در سال 1965 است که به یاری ریش قرمز بیان کرده؟ اما در عمل می بینیم که نایدی سیاستی مخصوص به خود دارد که خشونت را تماما نفی نمی کند و لازم باشد در موقع لزوم_مبازره با محافظان زن بی پناه_ لباس جنگ می پوشد. آیا ثروتمندان، تمام ثروت خود را بدون خشونت و ظلم کسب کرده اند و «دستهای» سیاست در این میان، به قول «سارتر» «آلوده» نشده؟

نکته اینکه ریش قرمز چگونه در میان آن همه بیمار، در سلامت است؟ آیا سلامتی خود را ازین جا می گیرد که در میان بیماری و با بیماران است؟ آیا معنای زندگی اش همین است؟به چه چیزی اعتقاد دارد؟ آیا اخلاق و منشی که نشان می دهد فوق طاقت بشر است؟ یا نه، چونکه ناامید شده از «کار سیاست برای فقرا»، نیرویی قوی بدست آورده؟

یعنی در یک ناامیدی  صادقانه، هم شجاعت برای حرکت رو به جلو هست هم آگاهی. فقر، پر از ثروت ترسناک است! این نکته ی متناقض به این شکل قابل توضیح است: فقرا تا زمانی که بقایشان به خطر نیفتد به قدرتی که در وجودشان هست آگاهی کامل پیدا نمی کنند. در واقع آنان به چیزکی تا زمانی قانع می شوند که بقا را تضمین کند. از یک جای به بعد، به ثروتی که در کنار فقیران دیگر برای تغییر شرایط زندگی خود دارند، پی می برند و این درک می تواند بر ضد وضع موجود باشد. به لهجه ای دیگر: سرمایه دار از نیرو کارگر می خورد و در عین حال از فهم آنان می ترسد که برعلیه بی عدالتی شان باهم متحد شوند.

نقد و بررسی و ماجرای فیلم ریش قرمز کوروساوا

تحلیل درونمایه فیلم ریش قرمز کوروساوا

 دکتر نایدی به ثروتی که در زیر فقر پنهان است، اهمیت می دهد ولی زیست فقیرانه را تبلیغ نمی کند. می بینیم که ثروتمندان را معاینه می کند و پول از آنها بیشتر می گیرد اما به فقرِ سیاسی جامعه ی خود دامن نمی زند. مصداقا در تلاش است که درون فقیر یاسوموتو را، غنی کند: پزشکی از خانواده ای سرشناس در ناکازاکی. فقر اقتصادی هم حضوری قوی دارد به این معنی که شکم مرد ثروتمند از پرخوری در حال ترکیدن است اما پسرک برای غذا، دزدی ناموفقی می کند. این فاصله را، سیاست نتواند پر کند یعنی عملا کار برای ثروتمندان کرده و بر علیه فقرا بوده. یعنی پول بیشتری که ریش قرمز از ثروتمند می گیرد معنی تلویحی اش این است که «مالکیت» او بر اموالش و «نبود مکانیسم تقسیم عادلانه» با فقرا عاملی تعیین کننده در شکل گیری بیماری ها و مرگ افراد کلینیک اوست. نطفه ای از «مارکسیسم» حقیقی در اینجا قابل ردیابی است.

نقد فیلم ریش قرمز کوروساوا red beard

جمع بندی و سخن پایانی

با همه این حرف ها: کسی چون دکتر نایدی شاید در پیش فرض ذهن خود این نکته درک کرده: سیاست مهم تر از آن است که تنها به دست سیاستمداران ژاپنی سپرده شود. یعنی نباید تماما نسبت به سیاست بی تفاوت بود و به نیات مثبت و برنامه ی شیک سیاستمداران، دل خوش کرد. باید در راه سیاستی «دیگر»، نایدی آسا، همیشه تلاش کرد:«سیاست در مقام ممکن کردنِ ناممکن» که «بستر» را «آماده می کند» برای «زندگی» «پابرهنگان» و «فقیران»: در ابتدای فیلم ریش قرمز ممکن نبود یاسوموتو، «ریش قرمزی دیگر» شود اما در انتها، ناممکن، ممکن شد.

فرمان رستمی نویسنده نقد

نویسنده
فرمان رستمی

دانلود فایل پی دی اف


تریلر و تیزر تبلیغاتی فیلم ریش قرمز


Red Beard 1965 IMDB

امیدواریم این مطلب براتون مفید واقع شده باشه
حتما در قسمت دیدگاه ، نظرات خودتون رو برای ما و مخاطبای ما کامنت کنید 

همچنین می تونید این مطلب رو از طریق سرویس های اشتراک زیر برای دوستان خود ارسال کنید


شرکت فیلمسازی کاتشو با داشتن تجربه بالا و سابقه درخشان خود قادر است طراحی و ساخت تیزر تبلیغاتی برای شرکت های مختلف ، ساخت موشن گرافیک تبلیغاتی و حرفه ای ، ساخت فیلم صنعتی برای مراکز تولیدی کشور ، ساخت فیلم مستند در حوزه های متنوع ، ساخت کلیپ اینستاگرام مناسب پیج های بیزینسی و بلاگری و ساخت فیلم مراسم  را در نهایت کیفیت ، دقت و سرعت انجام دهد. برای ثبت سفارش بر روی لینک کلیک کنید یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

4.4/5 - (12 امتیاز)

1 نظرات شما

 • تاحالا شده حس کنید شیفته کاراکتر یه فیلم هستید؟
  من سایامونو کاراکتریه که شیفتش هستم
  تلخ ، کم حرف ، قابل اعتماد و مهربون …
  شخصیتی که ریش قرمز هم داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *