نکات مهم در ساخت فیلم عروسی – تجهیزات فیلمبرداری عروسی

نکات فیلمبرداری و تدوین فیلم عروسی

[vc_row rtl_reverse=”yes”][vc_column][cz_title id=”cz_79102″]

مواردی که در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم:

[/cz_title][cz_gap height=”30px”]

 • پنج نکته کلیدی و مهم در ساخت فیلم عروسی
 • طرح سناریو جذاب و ایده متفاوت داستانی
 • تجهیزات لازم برای ساخت فیلم عروسی
 • از کجا بفهمیم کدام آتلیه حرفه ای تر است؟
 • لحظات مهمی که در فیلمبرداری عروسی باید ثبت شوند
 • ثبت کامنت و مشاهده نظرات سایر دوستان (در انتهای مقاله)
[cz_gap height=”35px”][cz_title id=”cz_59411″]


[/cz_title][cz_free_line id=”cz_63329″ sk_line=”height:1px;”][cz_gap height=”30px”][/vc_column][/vc_row][vc_row rtl_reverse=”yes”][vc_column][vc_column_text]

نکات ساخت فیلم عروسی

روز عروسی از جمله مهم ترین روز در زندگی هر زوجی به شمار می رود و این که این روز به خوبی ماندگار شود اهمیت فوق العاده بالایی دارد. برای ساخت فیلم مراسم عروسی شما می تونید با رعایت موارد و تکنیک های مهم به هنگام فیلمبرداری ، فیلم مراسم خود را ثبت و ضبط کنید.

اما همواره بهتر است از فیلمبرداران حرفه ای بخواهید که مراسم شما را فیلمبرداری کنند تا با خیالی آسوده از نتیجه و خروجی حرفه ای کار راضی باشید. نحوه ساخت فیلم عروسی یا همان Weding Film در میزان جذابیت و کیفیت آن تاثیر بسیار زیادی دارد و از این رو نباید آن را ساده تلقی کنید. در این مقاله به چند مرحله از مهم ترین نکات ساخت فیلم عروسی اشاره خواهیم کرد.

5 نکته مهم برای ساخت فیلم عروسی | چگونه فیلم عروسی بسازیم؟

5 نکته مهم برای ساخت فیلم عروسی

 • انتخاب لوکیشن مناسب برای فیلم عروسی

لوکیشن تاثیر بسیار زیادی بر روی جذابیت فیلم شما دارد. برخی از آتلیه ها دارای لوکیشن های مخصوصی هستند که از همه نظر مورد تایید آن ها می باشد ولی در صورتی که شما نیز لوکیشنی را سراغ داشته و با آن خاطره دارید می توانید آن را به فیلمبردار خود پیشنهاد کنید. تا لوکیشن شما مورد بررسی فیلمبردار قرار گرفته و در صورت تایید فیلم عروسی شما در آن مکان فیلمبرداری شود.

ساخت موشن گرافیک

همچنین لوکیشن انتخابی باید متناسب با روز عروسی شما باشد به عنوان مثال در صورتی که در روز عروسی شما احتمال بارندگی وجود داشته باشد. امروزه باغ هایی ویژه عروس و داماد طراحی شده و به فیلمبردار این امکان را می دهد که به شیوه های مختلفی کلیپ های جذابی بسازند. این لوکیشن ها بسیار مجهز بوده و حتی در برخی از آن ها تجهیزات نورپردازی نیز وجود دارد.

ایده و آموزش ژست های عروس و داماد برای فیلمبرداری عروسی

 • ژست فیلم عروسی

برخی از آتلیه ها پیش از عروسی عروس و داماد را برای فیلمبرداری و نحوه گرفتن ژست ها آماده می کنند تا عروس و داماد در روز عروسی انعطاف پذیری بیشتری داشته باشند. برخی از افراد فکر می کنند که ژست تنها مختص به عکس است در صورتی که این تفکر کاملا اشتباه است. شما تمامی کلیپ های عروسی ای را که مشاهده می کنید، در تمامی سکانس ها عروس و داماد حالت های مختلفی دارند که این خود نوعی ژست بوده که توسط فیلمبردار طراحی و برنامه ریزی شده است.

اغلب فیلمبرداران حرفه ای ژست ها و نحوه قرار گیری آن ها در کنار یکدیگر را پیش از عروسی در ذهن خود تصور می کنند تا در روز عروسی بتوانند به بهترین شکل و با صرف زمانی کوتاه تری تمامی صحنه ها را به تصویر بکشند. در صورتی که فرد در عین فیلمبرداری با تدوین نیز آشنا باشد تمامی حرکات و ژست های فیلمبرداری را بر اساس آهنگ مورد نظر طراحی می کند تا جذاب تر به نظر برسد.

معرفی لوکیشن فیلمبرداری عروس داماد | بهترین مکان ها برای فیلم برداری عروس و داماد

 • آشنایی بیشتر فیلمبردار با عروس و داماد

آشنایی پیش از فیلمبرداری عروس و داماد با فیلمبردار و بالعکس تاثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت فیلم عروسی دارد. در صورتی که این دو با یکدیگر از قبل آشنایی داشته باشند یک حسی صمیمی و آشنا در آن ها شکل می گیرد و باعث می شود کیفیت فیلم عروسی افزایش یابد.

روز فیلمبرداری باید تمامی مراحل به صورت دوستانه صورت گیرد و فیلمبردار در عین جدیت در کار باید با عروس و داماد به صورت انعطاف پذیری رفتار کند تا حس راحتی را به عروس و داماد منتقل کند.

هنگامی که رابطه صمیمی بین این دو برقرار شود مراحل فیلمبرداری نه تنها خسته کننده نمی شود، بلکه بسیار شیرین و هیجان انگیز نیز خواهد بود به همین دلیل توصیه می شود که پیش از عروسی با عروس و داماد ملاقاتی داشته و یا حتی می توانید به صورت تلفنی با آن ها رابطه ای دوستانه برقرار کنید.

ایده سناریو فیلم عروسی | طراحی داستان فیلم برای شب عروسی

 • انتخاب فیلمنامه ای جذاب برای فیلم عروسی

یک فیلمبردار حرفه ای پیش از عروسی تمامی سناریو را در ذهن خود بررسی می کند تا در روز عروسی مشکلی در فیلمبرداری به وجود نیاید. در واقع شما باید بدانید که قرار است کار خود را از کجا شروع کرده و به کجا خاتمه دهید و تمامی مراحل طی شده بین نقطه شروع و نقطه پایان را حتی اگر بر روی کاغذ نیز نیاید، در ذهن خود مرور کنید. شما باید در روز عروسی برنامه ریزی دقیقی داشته باشید تا بتوانید با در نظر گرفتن بازه زمانی به موقع در تالار حاضر شوید و تمامی مراحل فیلمبرداری به صورت کامل و با دقت و حوصله انجام شود.

در صورتی که شما از قبل برای فیلمبرداری برنامه ریزی نداشته و سناریویی را آماده نکرده باشید ممکن است با کمبود زمان مواجه شوید و همین عامل باعث می شود که تمامی مراحل فیلمبرداری با عجله انجام شود و این موضوع نه تنها باعث خستگی فیلمبردار و عروس و داماد می شود، بلکه موجب می گردد که فیلم کیفیت مطلوب را نداشته باشد.

تجهیزات لازم برای فیلمبرداری عروسی | وسایل لازم برای تهیه فیلم عروسی

 • از قبل تجهیزات فیلمبرداری را آماده کنید

برخی از فیلمبرداران دقیقا هنگام رفتن سر لوکیشن فیلمبرداری وسایل و تجهیزات خود را آماده می کنند که این کار بسیار اشتباه بوده و این امکان وجود دارد که یکی از تجهیزات فیلمبرداری فراموش شود. در نتیجه باید پیش از شروع فیلمبرداری لیستی از وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای فیلمبرداری را تهیه کرده و در زور عروسی طبق لیست آن را آماده کنید تا هیچ کدام از وسایل فراموش نشود.

همچنین باید یک روز قبل از عروسی تمامی تجهیزات به صورت دقیق چک شود. تصور کنید در روز عروسی به لوکیشن مراجعه کرده و متوجه می شوید که باطری دوربین شارژ ندارد و یا رم دوربین را با خود به همراه ندارید، چه اتفاقی می افتد؟ در نتیجه در آماده سازی تجهیزات فیلمبرداری سهل انگاری را کنار گذاشته و به صورت دقیق تمامی تجهیزات را تست و آماده کنید.

تجهیزات مورد نیاز برای ساخت یک فیلم عروسی

وسایلی که به منظور ثبت و ضبط فیلم عروسی نیاز دارید به صورت کلی عبارت اند از لوازم تصویر برداری ، صدا برداری و نورپردازی. لوازم تصویر برداری بسته به نوع سناریو و هدفی که در فیلمبرداری دارید تهیه می شوند. برای مثال اگر قصد تصویربرداری هوایی را دارید می بایست از هلی شات استفاده کنید تا به حرفه ای شدن و جذابیت فیلم شما اضافه شود.

همینطور استفاده از کرین و دوربین های اِسلو با عمق تصویر و جذابیت بصری که در اختیارتان قرار می دهند می توانند تاثیر به سزایی در خروجی کار شما داشته باشند و فیلم عروسی شما را به یک تیزر حرفه ای و جذاب تبدیل کنند.

بهترین استودیو و آتلیه عروسی | بهترین و متفاوت ترین ایده ها برای فیلم عروسی

از کجا بفهمیم کدام آتلیه برای ساخت فیلم عروسی حرفه ای تر است؟

برای رزرو فیلمبردار عروسی باید به آتلیه های متعددی سر زده و نمونه کارهای آن ها را مشاهده کنید. دقت داشته باشید که نمونه کارهایی که آتلیه ها به شما نشان می دهند لیستی از بهترین کارهای آن ها می باشد به همین دلیل در صورتی که احساس کردید که فیلم کیفیت دلخواه شما را ندارد و با سلیقه شما هماهنگ نیست به سراغ آتلیه بعدی بروید.

برای رزرو فیلمبردار عجله نکنید و به آتلیه های مختلفی سر بزنید. یکی از راه های آسان برای تشخیص آتلیه های خوب پرس و جو از دوستان و آشنایان می باشد. از افراد بخواهید که فیلم عروسیشان را به شما نشان دهند تا با کیفیت کار آتلیه مورد نظر آشنا شوید. ولی تنها روشی که می توانید بهتر با کیفیت و سبک کاری آتلیه ها آشنا شوید تماشای نمونه کارهای آن ها می باشد.

خدمات فیلمبرداری عروسی | نکات مهم در فیلمبرداری شب عروسی

چه لحظاتی را در فیلمبرداری عروسی باید حتما ثبت کنیم؟

 • فیلمبرداری از مهمانان ویژه در فیلم عروسی

فیلمبرداری از بزرگان فامیل و یا فامیل هایی که از راه دور آمده اند و شاید تا سال های بعد نیز همدیگر را نبینند برای عروس و داماد اهمیت زیادی دارد به همین دلیل باید فیلمبرداری از این افراد را به صورت ویژه در لیست قرار دهید. ثبت لحظاتی همچون کادو دادن پدر و مادر، استقبال آن ها از عروس و داماد، روبوسی ها و از جمله این موارد که از نظر احساسی برای زوجین مهم است باید به صورت کامل فیلمبرداری شود.

 • فیلمبرداری از پشت صحنه

فیلمبرداری از صحنه هایی که عروس و داماد با یکدیگر در حال صحبت و شوخی هستند و یا در هنگام مراحل عکاسی و فیلمبرداری از جمله قسمت هایی است که پس از عروسی خاطره ای بسیار شیرین را برای عروس و داماد تداعی می کند به همین دلیل فیلمبرداری از این صحنه ها منجر به رضایت بیشتر عروس و داماد از فیلم می شود.

همچنین در برخی از مواقع اتفاقاتی مانند تغییر ناگهانی وضعیت هوا و بارندگی و یا قطع برق شاید در همان لحظه ناخوشایند به نظر برسد ولی مدت ها پس از عروسی به یکی از سوژه های شیرین و جذاب عروس و داماد تبدیل می شود به همین ثبت این لحظات به ماندگار شدن شما کمک زیادی می کند.

لحظات احساسی در فیلم عروسی | آموزش فیلمبرداری عروسی

 • شکار لحظه ها در فیلم عروسی

در روز عروسی لحظه هایی وجود دارد که در لحظه اتفاق می افتد و می تواند به جذاب تر کردن فیلم شما کمک کند. یک فیلمبردار حرفه ای و هوشیار هرگز این لحظات را از دست نداده و آن را به شیوه ای کاملا هنرمندانه ثبت می کند.

به عنوان مثال لحظه احساسی خداحافظی عروس با پدر و مادر از جمله صحنه هایی است که باید به صورت دقیق ثبت شود و یا صحنه پر شور اولین دیدار پدر و مادر با عروس و داماد لحظه ای کاملا احساسی است که باید حتما داخل فیلم جای داده شود. ولی دقت داشته باشید که این بخش از فیلم ها نباید ساختگی باشد زیرا بیشترین چیزی که در این میان این قسمت از فیلم ها را جذاب می کند، احساسات واقعی موجود در چهره و رفتار افراد می باشد.

 • رقص عروس و داماد

رقص عروس و داماد از جمله اصلی ترین قسمت هایی است که باید حتما در فیلم عروسی ثبت شود. برای ثبت این فیلم باید هنر و خلاقیت زیادی صورت گرفته و صحنه از زوایای مختلفی فیلمبرداری شود. هیچ کدام از قسمت های رقص عروس و داماد نباید در فیلم حذف شود زیرا تک تک این لحظات برای عروس و داماد خاطراه ای شیرین را در بر دارد.

ایده برای فیلمبرداری رقص شب عروسی | آموزش فیلمبرداری رقص شب عروسی

نویسنده احسان آریا

احسان گلینی

دانلود فایل پی دی اف


امیدواریم این مطلب براتون مفید واقع شده باشه
حتما در قسمت دیدگاه ، نظرات خودتون رو برای ما و مخاطبای ما کامنت کنید 

همچنین می تونید این مطلب رو از طریق سرویس های اشتراک زیر برای دوستان خود ارسال کنید


در پایان باید بگوییم که در کاتشو علاوه بر ارائه خدمات طراحی و ساخت فیلم عروسی ، ساخت تیزر تبلیغاتی مدرن و خلاقانه ، ساخت موشن گرافیک و انواع انیمیشن های 2 و 3 بعدی ، ساخت فیلم صنعتی برای کارخانه ها و صنایع ، ساخت فیلم مستند با بهره‌گیری از کارگردان های متخصص ، خدمات ویدیو مارکتینگ مانند ساخت کلیپ برای شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام نیز انجام می شود که برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد خدمات مذکور می توانید بر روی لینک طلایی رنگ آن ها کلیک کنید.

4.6/5 - (5 امتیاز)

3 دیدگاه

 • Avatar for Arya امیرطاها گفت:

  سلام من امیر هستم
  برای ساخت کلیپ و موزیک ویدئو مراسم خودم پیام میدم
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  با تشکر از کاتشو

  • سلام دوست عزیز
   از طریق راه های ارتباطی ثبت شده در سایت با مجموعه کاتشو در تماس باشید
   دوستان حتما بهتون کمک می کنن
   موفق باشید

 • من یه دوربین canon 700D دارم
  میتونم برای مراسمم ازش استفاده کنم
  جوابگو هست عایا ؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *