سناریو تیزر تبلیغاتی چیست و چگونه نوشته می شود؟

سناریو تیزر تبلیغاتی

جذب مخاطب و افزایش هر چه بیشتر محصولات مستلزم رعایت نکاتی است که هر صاحب برند و یا شرکتی باید از آنها آگاهی داشته باشد. در عرصه تبلیغات، ساخت تیزر تبلیغاتی به عنوان یکی از موثرترین روش ها شناخته می شود و انجام این کار نیاز به متخصصینی دارد که در این کار کاملا حرفه ای هستند. در  ساخت تیزر تبلیغاتی عوامل موثری دخیل هستند که از جمله مهم ترین آنها می توان به داشتن یک سناریوی جذاب و حرفه ای اشاره کرد. سناریوی تیزر تبلیغاتی در واقع جان مایه تیزر است و در صورتی که به درستی نوشته نشود قادر به جذب  مخاطب نخواهد بود.

در ادامه به نحوه نوشتن یک سناریو تیزر تبلیغاتی و نکاتی که باید در این امر در نظر گرفته شود پرداخته ایم.

آشنایی با تیزر تبلیغاتی

قبل از آن که به سناریو تیزر تبلیغاتی بپردازیم، بهتر است در ابتدا آشنایی مختصری با تیزر تبلیغاتی و نحوه ساخت آن پیدا کنید. تیزر تبلیغاتی در واقع به شیوه ای از تبلیغات گفته می شود که در آن به معرفی مستقیم محصول پرداخته نمی شود. به این معنا که یک حالت معماگونه طراحی شده و بدون معرفی محصول، ذهن مخاطب درگیر می گردد.

بدین ترتیب مخاطب تلاش می کند تا با استفاده از تفکر، به هدف تیزر پی برده و آن را تا انتها دنبال نماید. مدت زمان تیزرهای تبلیغاتی زیاد نبوده و بسته به این که فیلم نامه چگونه نوشته شده باشد و تیزر چه هدفی را دنبال نماید، این زمان متفاوت خواهد بود. سناریو بخش بسیار مهمی در تیزر تبلیغاتی است که به آن خواهیم پرداخت.

ساخت تیزر تبلیغاتی

سناریو تیزر تبلیغاتی چیست؟

به متونی که توسط فیلمنامه نویس برای فیلم ها و نمایشنامه های مختلف ساخته می شود، سناریو گفته می شود. با توجه به این که تیزر تبلیغاتی نیز مانند یک فیلم کوتاه است و تمام مواردی که در ساخت فیلم رعایت می شود، باید در ساخت سناریو هم اجرا گردد، در نتیجه نیاز به سناریو هم از اصلی ترین اجزای یک تیزر تبلیغاتی خواهد بود. در واقع این سناریو تیزر تبلیغاتی است که بر اساس آن بازیگران بازی کرده و هدف کلی تیزر دنبال می شود.

بدون وجود یک سناریوی خوب امکان ایجاد یک تیزر حرفه ای نیز وجود نخواهد داشت و بنابراین باید در نوشتن آن دقت زیادی را به عمل آورد و از افراد حرفه ای در این کار که دستی در نوشتن دارند استفاده کرد.

سناریو تیزر تبلیغاتی چیست

چرا یک تیزر تبلیغاتی نیاز به سناریو دارد؟

تصور کنید که دارای یک برند و شرکت هستید و برای معرفی آن به دیگران نیاز به انجام تبلیغات دارید. مخاطب امروزی از هوش بالایی برخوردار است و با معرفی مستقیم برند و شرکت ممکن است به راحتی جذب آن نشده و حتی دید منفی نیز نسبت به آن پیدا کند.

اما در صورتی که تیزر تبلیغاتی مورد نظر، از یک متن و سناریوی خوب برخوردار باشد مانند یک فیلم خوب که مخاطب تمایل به تمام کردن آن و مشاهده ادامه داستان دارد، در اینجا نیز به همین شکل بوده و اهمیت سناریو در اینجا مشخص می گردد. در واقع این سناریو یا نمایشنامه است که به تیزر شما جهت داده و آن را برای مخاطب آماده می سازد.

حال این سناریو تیزر تبلیغاتی می تواند به اشکال مختلفی نوشته شود که این مورد بستگی به جنس و سن مخاطب و همچنین نوع محصول دارد. به صورت کلی یک تیزر تبلیغاتی بدون وجود سناریو مانند فیلمی است که هیچ نمایشنامه ای نداشته باشد.

سناریو تیزر تبلیغاتی - چرا یک تیزر تبلیغاتی نیاز به سناریو دارد

یک سناریو خوب دارای چه ویژگی هایی است؟

یک سناریو خوب باید قادر به جذب مخاطب خود در هر سن و جنسی باشد. برای این که سناریو تیزر تبلیغاتی بتواند از این ویژگی برخوردار باشد باید کاملا خلاقانه نوشته شده و در آن از نوآوری های مختلف استفاده گردد. سناریوهایی که دچار تکرار شده اند، قادر به جذب مخاطب خود به هیچ عنوان نخواهند بود.

یک سناریوی خوب، سناریویی است که از سرعت متعادلی برخوردار باشد. به این صورت که نحوه پیش رفتن نمایشنامه نه زیاد کند و نه خیلی سریع باشد. بدین ترتیب مخاطب فرصت کافی در اختیار خواهد داشت تا به آن فکر کرده و در ناخودآگاه خود و به صورت بالقوه، تبدیل به مشتری گردد.

جذابیت ظاهری از دیگر ویژگی هایی است که در هنگام نوشتن سناریو تیزر تبلیغاتی باید به آن توجه نمود. در صورتی که محتوای سناریو و تیزر بسیار عالی باشد و همچنین تمام نکات یک تیزر تبلیغاتی خوب در آن رعایت شده باشد اما سناریو جذابیت ظاهری نداشته باشد، قادر به موفقیت و جذب مخاطب نخواهد بود.

در سناریونویسی باید بازار هدف مشخص گردد و متناسب با آن نوع سناریو و دیالوگ ها انتخاب شود. علاوه بر آن صراحت بیان نیز باید به  خوبی رعایت گردد به گونه ای که به مخاب احساس گیج بودن دست نداده و پس از مدتی متوجه شود که با چه نوع محصولی مواجه است.

ویژگی سناریو تیزر تبلیغاتی خوب

نحوه نوشتن سناریو تیزر تبلیغاتی

اولین گام در نوشتن سناریو تیزر تبلیغاتی مشخص کردن هدف است. در واقع پیش از نوشتن سناریو باید بدانید که هدفتان از تولید این تیزر چیست و با ساخت آن می خواهید به چیزی برسید؟ ممکن است برخی از سناریوهای تیزرهای تبلیغاتی به منظور شناخته شدن بیشتر برند ساخته شوند و برخی دیگر جهت جذب مشتری بیشتر و افزایش فروش نوشته شوند.

گاهی نیز هدف از ساخت تیزر و نوشتن سناریو، افزایش هرچه بیشتر مشتریان و مخاطبان است. هدف شما هر چه که باشد باید سناریویی نوشته شود که متناسب با نوع هدف بوده و بتواند در جهت آن تلاش نماید.

پس از مشخص شدن هدف، زمان مورد نظر برای تیزر به نویسنده گفته می شود و نویسنده بر آن اساس، شروع به نوشتن متن نریشن می کند تا گوینده از روی آن بخواند. اگر تیزر نیاز به بازیگر داشته باشد، کاراکترهای مورد نظر انتخاب شده و برای هر یک دیالوگ های مختلف نوشته می شود. فضاهای نمایشی مختلف نیز در سناریو تیزر تبلیغاتی تعریف شده و برای قسمت گرافیک در صورتی که نیاز به توضیحاتی باشد، در قسمت زیر آن نوشته می شود.

با استفاده از به کار بردن دیالوگ های دو پهلو می توان مخاطبینی را که به اصطلاح وسواسی هستند راضی نگه داشت و بدین ترتیب یک سناریو تیزر تبلیغاتی که قادر به پوشش دادن تمامی سلیقه ها باشد نوشته خواهد شد.

نحوه نوشتن سناریو تیزر تبلیغاتی

نکات مورد توجه در نوشتن سناریو تیزر تبلیغاتی

  • بهتر است پیش از آن که اقدام به نوشتن سناریو نمایید، در رابطه با شرکت و برند مورد نظر تحقیقات لازم را نمایید. بدین ترتیب متوجه خواهید شد که هدف کلی شرکت چیست و با چه نوع مخاطبی سر و کار دارد. در نتیجه با این کار قادر خواهید بود متن منسجم تری نوشته که به نیازهای مخاطب هم کاملا نزدیک باشد.
  • در هنگام نوشتن سناریو تیزر تبلیغاتی بهتر است وضعیت رقبای خود را بررسی نموده تا از نوشتن سناریوهای تکراری جلوگیری گردد. در واقع می توان با استفاده از تیزرهای رقبا، برای ساخت تیزر خود ایده گرفت و سناریوی کاملا متفاوت را نوشت.
  • بهتر است بیانیه سناریو و در واقع متن ابتدایی آن به گونه ای نوشته شود که در همان ابتدای امر مخاطب را جذب نموده و وی را برای مشاهده ادامه تیزر تحریک نماید. این امر در صورت استفاده از یک تیم نویسنده با تجربه و حرفه ای حاصل می گردد.
  • صداقت کلام از جمله نکاتی است که در هنگام نوشتن سناریو تیزر تبلیغاتی باید رعایت گردد. اغراق و مبالغه زیاد می تواند نتیجه معکوس بر مخاطب داشته باشد و این احساس به وی دست بدهد که تیزر، کاملا تبلیغاتی است و قصد فریب وی را دارد. در واقع متن سناریو باید به دور از هرگونه زیاده گویی و دروغ نوشته شود و واقعیت های محصول به شیوه ای جذاب بیان گردند.
  • استفاده از کلمات جذاب در سناریو نویسی که بتواند بر ذهن مخاطب اثر مثبت داشته باشد، بسیار توصیه می گردد. کلماتی مانند “شگفت انگیز”، “جذاب”، “پردرآمد” و غیره از جمله این لغات هستند که با کمی خلاقیت و نوآوری می توان به دایره لغات بیشتری دست یافت.
  • حفظ صمیمیت با مخاطب در هنگام سناریونویسی می تواند کمک بسیاری به جذب مخاطب نماید. بهتر است از سبکی در نوشتن استفاده سود که مخاطب قادر به برقراری ارتباط با آن باشد.

 ما در استودیو کاتشو علاوه بر ارائه خدمات طراحی و ساخت انواع تیزهای تبلیغاتی با سناریو های بسیار خلاقانه و جذاب، خدمات مهم دیگری مانند ساخت موشن گرافیک تبلیغاتی ، ساخت فیلم صنعتی + عکاسی صنعتی ، ساخت فیلم مستند شهری و میدانی ، خدمات ویدیو مارکتینگ شامل ساخت کلیپ برای اینستاگرام و ساخت فیلم مراسم را نیز با بالاترین کیفیت انجام می دهیمو . برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از این خدمات روی لینک آن ها کلیک کنید.

5/5 - (4 امتیاز)

1 نظرات شما

  • خیلی از کسایی که می‌خوان تیزر تبلیغاتی بسازن هیچ دیدی راجب روندش ندارن و فکر میکنن یک تیزر خوب فقط یک فیلمبرداری خوب می‌خواد مرسی از اینکه توضیح دادین سناریو تبلیغاتی چیه و اصلا چرا باید واسه تبلیغمون یک تایمی رو برای طراحی سناریو صرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *